Aynı Yıldızın Altında Kitap Özeti, Konusu, Karakterler, John Green

0
Advertisement

John Green’in Aynı Yıldızın Altında isimli romanının konusu nedir? Aynı Yıldızın Altında kitap özeti, karakterler, kitap hakkında bilgi.

aynı yıldızın altında

Aynı Yıldızın Altında

Yazar John Green, Aynı Yıldızın Altında’ı yazarken, hiçbir gelecek duygusu olmayan, sonsuza dek mutlu olacağına inancı olmayan genç bir aşkın hikayesini anlatıyor. Bunun da ötesinde Green, acı çekmenin ve mücadelenin asaleti ve acıyı ve kaybı doğrulayan kurtuluş hakkında kanser anlatılarını yapılandırma eğiliminde olan duygusal klişeleri reddediyor. Sonuç, aşkın korku, ölüm ve acımasız fiziksel acıyla ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğu ama yine de bir şekilde buna değer olduğu bir roman.

Kitabın Özeti

16 yaşındaki Hazel Lancaster ve 17 yaşındaki Augustus Waters, kanserli gençlere yönelik bir destek grubunda tanışır ve birbirlerine aşık olurlar. Bir zamanlar yükselen bir basketbol yıldızı olan Augustus, bir bacağını kemik kanserinden kaybetmiştir ve Hazel ciğerlerine yayılan tiroid kanseri nedeniyle gittiği her yere oksijen tüpü taşıyordur. İkisi hemen birbirine çekilirler. Parlak, huzursuz bir zekayı ve yetişkinlerin hastalıklarının korkunç gerçeğini örtbas etmek için kullandıkları yavan basmakalıp sözler konusunda şüpheci bir görüşü paylaşıyorlardır. Augustus başından beri kararlı bir şekilde Hazel’in peşine düşer, ancak Hazel ondan derinden etkilenmesine rağmen romantik bir ilişkiye başlamakta tereddüt eder. Hazel’in kanseri ölümcüldür ve o öldüğünde acı çekeceklerini bildiği için anne babası dışında kimsenin ona bağlanmasına izin vermek istemez; Bir gün annesine “Ben bir el bombasıyım” der.

İlişkileri, Genie Vakfı tarafından finanse edilen Amsterdam’a bir gezi yaptıklarında gelişir. Bacağını kaybettiği için bir dilek dilemeye hak kazanan Augustus, Hazel’in en sevdiği yazar Peter Van Houten ile tanışması için bu geziyi ayarlamıştır. Van Houten, kitabını onlarla şahsen tartışmayı e-posta yoluyla kabul eder. Van Houten’in kitabı, Hazel için adeta bir kutsal kitaptır; kendini lösemiden ölen kadın kahraman Anna ile özdeşleştirmiştir ve kitap bittikten sonra kitabın diğer karakterlerine ne olduğunu bilme arzusuyla yanıp tutuşuyordur. Amsterdam’da Hazel ve Augustus, edebi idolleriyle ezici bir şekilde hayal kırıklığı yaratan bir karşılaşmadan önce birlikte romantik bir akşamı yerler. Van Houten sarhoş ve kibirlidir; Hazel’in karakterlerle ilgili sorularını yanıtlamayı reddeder ve bunları sorduğu için onunla alay eder. İkili yazarın evini tiksintiyle terk eder. Hazel ve Augustus iyice yakınlaşırlar ve otele döndüklerinde birlikte olurlar.

Amsterdam’daki son günlerinde Augustus, Hazel’e korkunç bir haber verir. Bu haberi yolculuklarını mahvetmemek için söylemeyi ertelemiştir. Kanseri nüks etmiş ve tüm vücuduna yayılmıştır. O artık Hazel’den daha hastadır. Tedavi edilemez, ölümcül bir hasta. Hazel, kanser Augustus’u yavaş yavaş fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak yok ederken onun yanında kalır. Önce yürüyemez, sonra artık kendini besleyemez veya bağırsaklarını kontrol edemez; sonunda zar zor uyanık kalabiliyor veya sohbet edebiliyordur. Hazel umutsuzluk içinde izlerken, zekası, iyimser ruhu ve nihayetinde mizah anlayışı da güçlü ilaçların ve daha güçlü acıların baskısı altında kaybolur. Hollanda’dan döndükten yaklaşık bir ay sonra Augustus hastanede ölür.

Advertisement

Hazel kederine yenik düşmüş ve aynı zamanda kederi ile güçlenmiştir. Bir zamanlar Augustus’u uzak tutmaya çalıştığı acının gerçek aşk deneyimi için çekmeye değer olduğunu ve ilişkilerinin zamanla sınırlı ama duygu derinliğinde sınırsız olduğunu fark eder.


Leave A Reply