Ayva Meyvesi Hakkında Bilgi

1
Advertisement

Ayva meyvesi, ayva ağacı ile ilgili bilgiler. Hemen hemen herkesin sevdiği ayva meyvesi ile ilgili genel ansiklopedik bilgiler.

Ayva

Ayva (Cydonia vulgaris ya da Cydonia oblonga), gülgiller (Rosaceae) familyasından meyve ağacı ve bu ağacın altın sarısı renkteki, hoş kokulu meyvesi. Çok dallı bir çalı ya da küçük ağaççık görünümündeki ayva ağacının yapraklan basit, tüylü ve küçük kulakçıklıdır (yaprak tabanının iki yanında küçük ekler bulunur). Tek tek açan, beyaz ya da pembe renkli, iri çiçeklerin, yaprağa benzeyen loplu çanakyaprakları ve çok bölmeli bir yumurtalığı vardır. Her bölmede çok sayıda tohum taslağı bulunur.

Ayvanın anayurdu İran ve Türkiye’dir; bazı kaynaklar Yunanistan ve Kırım’ı da bu bitkinin anayurdu olarak gösterir. Yunanlıların, ayvanın Latince adının kaynağı olan Girit’teki Cydonia bölgesinde yetişen iyi bir ayva çeşidinden kalem alarak adi ayvaya aşıladıktan bilinmektedir.

Ayvanın, kabız yapıcı özelliği olan ve pişirildiğinde pembeleşen sarı renkli meyveleri ya çiğ olarak yenir ya da konserve, reçel, komposto ve tatlı yapılarak tüketilir. Tohumları bazı yörelerde boğaz hastalıklarına karşı ya da deriye sürülerek yumuşatıcı olarak kullanılır. Yapraklarından da özellikle yünlü kumaşların boyanmasında yararlanılır.

Ayva, belli bir kış mevsimi yaşanan bölgelerde, elma ve armut üretimine benzer bir yöntemle üretilir. Aynca, biraz bakım gerektirmekle birlikte bahçelerde de yetiştirilebilir. Armut ağaçları için de ciddi bir tehlike oluşturan bakteri yanığı adlı hastalıktan, aynca elma ve armuda dadanan böcek ve kurtlardan zarar gören ayva, genellikle armutların aşılanmasında anaç olarak kullanılır.

Advertisement

Türkiye’de hemen hemen tümüyle iç pazara yönelik olarak üretilen ayvanın başlıca yerli çeşitleri ekmek, Karaali, limon, şekerpare, misket, tekkeş ve demir ayvalandır. Ülkenin 1988 yılı ayva üretimi 78 bin ton olmuş, bu üretimin yaklaşık yüzde 26’sı Marmara Bölgesi’nde gerçekleştirilmiştir. Marmara Bölgesi dışında, İzmir, Ankara, Antalya, Manisa ve Zonguldak da ayva üretiminde önemli payı olan iller arasındadır.


1 Yorum

 1. Nuri Hakan Tataroğlu on

  Õlüyor
  Ayva sararıyor
  Taze dut kararıyor
  Sinirli kişi bağırıyor
  Eşek ahırda anırıyor
  Neşeli olanlar gülüyor
  Yaralılar kan arıyor
  Alışveriş yapanlar elbise alıyor
  Kimsesizler yalnız kalıyor
  Tatilde gezenler temiz hava soluyor
  Kõyde kızlar halı dokuyor
  Akıllı tüccarlar zengin oluyor
  Bilgili kişiler çok kitap okuyor
  Uykusuzluk vücudu yoruyor
  Susuz kalan bitkiler kuruyor
  Şişmanlar fazla yemek yiyiyor
  Eceli gelenler ölüyor….
  Ankara, gezgin bezgin sezgin gurme halk ozanı aşık araştırmacı yazar meşhur olamamış bir şair KocaHoca ferdifanibirzat NURİ HAKAN TATAROĞLU tarafından yazılan özgün özel güzel bu şiirin okunmasını tavsiye ederim.

Leave A Reply