Aziz Polyeuktos Kilisesi Hakkında Bilgi

2
Advertisement

Aziz Polyeuktos Kilisesi nerededir? Aziz Polyeuktos Kilisesi tarihçesi, özellikleri, kalıntıları hakkında bilgi.

Aziz Polyeuktos Kilisesi

Aziz Polyeuktos Kilisesi

Fatih’te Saraçhane’de inşa edilen kiliseden günümüzde sadece temel kalıntıları ulaşmıştır. Kilise, Anikia İuliana tarafından 251 yılında öldürülen Romalı asker Aziz Polyeuktos adına yapılmıştır. Kilise Anikia İuliana’nın sarayı içinde yer alıyordu.

II. Theodosios ve Karısı Eudokia’nın torunu olan prenses Anikia İuliana hükümdarlığın İuitinianos ve karısı Theodora’ya geçmesini hiçbir zaman onaylamadı ve onlara meydan okumak amacı ile bu kiliseyi 524-527 yıllarında inşa ettirdi.

Aziz Polyeuktos Kilisesi, doğu-batı doğrultusunda uzanan üç nefli basilika planlıdır. Batısında narteks ve atrium bulunur. Narteksin batısında vaftizhane vardır. Orta nefın bir bölümü kubbe ile diğer bölümleri tonoz ile örtülmüştür.

Zaman içerisinde yıkılan kilisenin kemer kalıntılarında Anikia İuliana’ya adanmış bir yazıt vardır. Bu Yunan Antolojisindeki (Yunan Antolojisi: Yunan edebiyatının Bizans dönemine ait şiirleri ve yazıtlarıdır, bunlar bir araya toplanmıştır.) ithaf yazısıdır. Söz konusu antoloji kilisenin orijinal yapısı için önemli ipuçları sağlamaktadır. Kilisenin dekorasyonu oldukça süslüdür.

Advertisement

1204-1261 Latin işgalinde yapı yoğun tahribe uğramıştır. Kiliseden alınan mimari plastik parçalar bugün Venedik’te San Marco Basilikası’nın yanında bulunmaktadır. Yine bu kiliseye ait paye ve başlıkları da İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

Saraçhane’de 1964-1968 yılları arasında yürütülen kazılarda kiliseye ait çeşitli parçalar ve eserler ortaya çıkarılmıştır.


2 yorum

 1. KALBIR DHILLON on

  Hello,

  I hope this finds you well.

  I am currently archive producing a history series called LOST RELICS for Sky & Discovery and seen the image of The Church of the Holy Martyr Polyeuktos and wondering if it is possible to use or licence this image if it is your copyright please?

  Many thanks,

  Kal

  MS. KALBIR DHILLON
  ARCHIVE PRODUCER
  LOST RELICS
  FIRED UP FILMS

  • It is not clear who owns the copyrights. When you wrote a comment, we searched again. But we could not come to a conclusion.

Leave A Reply