Aziz Yıldırım Kimdir? Fenerbahçe’nin Efsanevi Başkanının Hayatı

0
Advertisement

Aziz Yıldırım kimdir ve ne yapmıştır? Fenerbahçe’nin efsanevi başkanının hayatı, biyografisi, spor kariyeri ve Fenerbahçe için yaptıkları.

Aziz Yıldırım

Aziz Yıldırım

2 Kasım 1952 tarihinde dünyaya gelen Aziz Yıldırım’ın memleketi Diyarbakır’dır. Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde dünyaya gelen Aziz Yıldırım, ilk okul eğitimini alacağı yıllarda Düzce’ye gelmiştir. Hem ilk öğretim, hem orta öğretim hem de lise öğretim dönemlerini Düzce’de tamamlamıştır. Lise çağlarında Düzce’deki “Hamidiyespor” isimli amatör futbol kulübünde amatör olarak futbol oynayan Aziz Yıldırım, lise öğretimi bittikten sonra üniversite eğitimi için Ankara’ya gitmiştir. Ankara’da “Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi”nde inşaat mühendisliği üzerine eğitim gördükten sonra okulunu uzatmadan mezun olmuştur. Futbolla olan ilgi alakasının dışında bir şirket sahibi de olan Aziz Yıldırım’ın şirketinin adı “Maktaş Mühendislik”tir ve o dönemlerde de NATO Altyapı ihalelerine katılmıştır.

Hayatı boyunca hiç bir zaman futbolla olan bağlarını koparmamaya çalışan Aziz Yıldırım, şirket işlerinin yanında bir yandan da sürekli futbolla ilgilenerek ilk olarak Düzcespor’un fahri başkanlık görevini üstlenmiştir. Sene 1990 olduğunda kendisi Fenerbahçe Spor Kulübü’nün yönetim kadrosuna girmeyi başararak Metin Aşık başkanlığında çalışmaya başlamıştır. 1991-1992 yılları arasında ise Futbol Şubesi’nin sorumluluğunu alan Aziz Yıldırım; takım için o dönemlerde Galatasaray Spor Kulübü’nün oyuncusu olan Tanju Çolak’ı Fenerbahçe’ye transfer ederek ses getirecek çalışmalarda bulunmuştur. 1998 senesinde kulüp için yapılan oylamada Aziz Yıldırım Fenerbahçe Genel Kurultayı için aday olmuş ve birlikte oylamaya girdiği Vefa Küçük’ü sadece tek 1 oyla mağlup ederek seçimi kendisi kazanmıştır.

Toplamda 469 oy alan Aziz Yıldırım, 15 Şubat 1998 tarihinden sonra Fenerbahçe Spor Kulübü’nün resmi olarak 52. Başkanı seçilmiştir. Aynı yıl devam eden süreçte 14 Haziran’da tekrar bir oylama yapılmış ve Aziz Yıldırım bu kez 655 oy almıştır. 1 Temmuz 2001 yılında yapılan oylamada ise 1069 oy alan Aziz Yıldırım, gün geçtikçe kendisine daha çok destekçi bulmuştur. Çalışmalarını bunun beraberinde daha ileriye götürme şansı yakalamıştır. Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçe Spor Kulübü için yaptığı çok fazla katkı bulunduğu için bir bakıma Fenerbahçe’nin günümüzdeki gibi bir marka haline gelmesinin çok büyük etkileri Aziz Yıldırım sayesindedir.

Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçe Spor Kulübü İçin Yaptıkları Nelerdir?

Fenerbahçe’nin resmi stadyumu olan Şükrü Saraçoğlu stadyumunun izleyici kapasitesinin 52.000 gibi bir rakama ulaştırılması Aziz Yıldırım sayesindedir.

Advertisement

Aziz Yıldırım, kulüp başkanlığı yaptığı tüm süreç boyunca kulüple ilgili yapılacak yatırımlara çok büyük önem vermiştir. Bu konu hakkında sürekli girişimlerde bulunmuştur. Az önce bahsettiğimiz Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’ndaki kapasite arttırma meselesine çok önem vermiş, stad içerisinde çalışmaları yakından takip ederek stadın bölüm bölüm tekrardan daha iyi dizayn edilmesini sağlamıştır. Sadece futbol takımı için çalışmalar yapmakla kalmamış, Fenerbahçe Basketbol Kulübü için de özel bir salon yaptırmaya karar vermiş ve “Ülker Sports Arena”yı yaptırmıştır.

Kendisi eski günlere vefa konusunda hiç bir zaman eksik kalan bir başkan olmamıştır ve bu yüzden eski kulübünü de unutmayan Aziz Yıldırım, Düzce’ye Topuk Yaylası bölgesine kamp tesisleri yaptırmıştır. Dahası Faruk Ilgaz Tesisleri’ni yeniletmiş ve Ankara’da da sporcuların konaklayabileceği özel bir konaklama tesisi inşa ettirmiştir.

Sadece kulübün dış kaynaklı prestij kazanmasının aksine, kulübün kendi içerisinde bir yenilenmeye ve güncellenmeye gitmesi için çalışmalar yapmıştır. Fenerbahçe’nin uzun yıllardan beri kullandığı “Fenerbahçe Spor Kulübü Tüzüğü”nü değiştirmek istemiştir. Bu kararını genel kurula ileten Aziz Yıldırım isteğinde başarılı olmuş ve tüzük değişikliğini kurula kabul ettirmiştir. Bu girişimle birlikte “Hedef 1 Milyon Üye” kampanyasını başlatarak Fenerbahçe Spor Kulübü üyeliklerini ciddi bir sayıda arttırmayı başarmıştır.

Aziz Yıldırım’ın kulüp başkanlığı süresi boyunca Fenerbahçe toplam 6 lig şampiyonluğu yaşamıştır. Bunun yanında 7 kez lig ikinciliğine de sahip olmuştur. Ayrıca Fenerbahçe bu dönemler içerisinde UEFA Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale yükselme şansı yakalamış ve UEFA Avrupa Ligi yarı finaline kalabilme başarısını gösterebilmiştir. Bu başarılarda Aziz Yıldırım’ın yadsınamayacak bir katkısı bulunmaktadır. Fenerbahçe Kulübü sadece futbol alanında değil; aynı zamanda Kadın Basketbol, Erkek Basketbol, Kadın Voleybol, Erkek Voleybol gibi branşlarda da lig şampiyonluğunu elde etmiştir. 2010-2011 sezonunda Fenerbahçe Spor Kulübü 5 alanın 5’inde de şampiyonluk elde edebilmiş bir takımdır.

Aziz Yıldırım ve şike davası

Aziz Yıldırım’ın başına kulüp başkanlığı hayatında tatsız bir olay da gelmiş, kendisi hakkında 3 Temmuz 2011 tarihinde şike davası açılmıştır. Bu dava kapsamında kendisi için yapılan suçlamanın içeriği hem şike yapmak, hem de ekonomik çıkar sağlamak amaçlı suç örgütü kurarak bu örgütü yönetmek olmuştur. Bu suçlamalarla birlikte göz altına alınıp ifade veren Aziz Yıldırım, tutuklama talebinin çıkmasının ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştır. 1 yıllık bir süreçte Metris Cezaevi’nde yatan Aziz Yıldırım, davasının 23. duruşmasından sonra tutuklu bulunduğu süreçler göz önünde bulundurularak serbest bırakılmıştır.

Advertisement


Leave A Reply