Bağırsak Tıkanması Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

0
Advertisement

Bağırsak tıkanması nedir? Bağırsak tıkanmasının nedenleri, belirtileri ve tedavisi nasıl olur, hakkında bilgi.

Bağırsak TıkanmasıBağırsak tıkanmalarına, bağırsaklardaki hareketin bir iç engel nedeniyle durması veya bağırsağın bir bölümünün boğulması veya bükülmesi yol açar. Mutlaka hastaneye yatırılmayı ve çoğu kez de cerrahi müdahaleyi gerektirir.

Bağırsak tıkanmalarının belirtileri, nedenlerine göre değişir, fakat bazıları hep aynıdır: İştah kaybı, mide bulantıları ve çok kötü kokan kusmalar, dışkı ve gaz çıkarmanın durması, bazen de ateş yükselmesi. Şişen karın ağrır. Doktor, stetoskopla karnı dinlediğinde, her zamanki sesleri işitmez. Fıtık boğulması da bağırsak tıkanmasına benzer. Fakat çifte sorun çıkartır: Bir yandan fıtık torbası içinde kalan kalın bağırsak bölümü bükülür, böylece her türlü sindirim hareketi durur; diğer yandan da bağırsağın bu bölümünü besleyen atar ve toplardamarlar ezilir. Bu büzülme, bağırsağın parçasında çok çabuk boğulmaya ve doku kangrenine yol açar.

Bağırsak tıkanması ve fıtık boğulması olayında hemen doktor çağırın ve doktor gelene kadar, hastayı rahatça yerine yerleştirin. İstese bile, içecek hiçbir şey vermeyin. Çünkü kusmaları artırmaktan başka bir işe yaramaz. Ağrıyan her fıtık, mutlaka doktora gösterilmelidir. Aksi halde acil bir durumla karşılaşılabilir.


Leave A Reply