Baharampur (Berhampore) Nerededir?

0
Advertisement

Baharampur (Berhampore) nerededir? Baharampur ya da bilinen diğer adı ile Berhampore kenti ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Baharampur (Berhampore)

Baharampur (Berhampore) Nerededir?

Baharampur, berhampur olarak da bilinir, Hindistan’ın kuzeydoğusunda, Batı Bengal eyaletindeki Mürşidâbad ilinin merkezi. Bhagirathi Irmağının hemen doğusunda bulunur.

İngiliz Doğu Hindistan Kumpanyasının 1757’de kurup tahkim ettiği Baharampur, 1870’e değin askeri üs olarak kullanıldı. Hindistan’da 1857’de ortaya çıkan ayaklanma ilk kez burada açık bir eyleme dönüştü., Ana demiryolu ve karayolu hatlarıyla bağlantılı olan kent, önemli bir tarımsal ticaret merkezidir. İpek dokumacılığı, pirinç ve tohum üretimi, fildişi oymacılığı, altın, gümüş ve pirinç işçiliği önemli sanayi kollarıdır.

1876’da belediye olan kentte bir hastane ve Bengal İpek Teknolojisi Enstitüsü ile Kalküta Üniversitesi’ne bağlı dört yüksekokul vardır. Mihrace sarayının bulunduğu Kasımbazar, 18. yüzyılda canlı ipek sanayisiyle önemli bir kentken, bugün bir sanayi banliyösü durumundadır.

Advertisement

Leave A Reply