Bahçe Çiçekleri Nelerdir?

0
Advertisement

Bahçelerde yetiştirilen hoş kokulu, renkli çiçekli bitkilerin çeşitleri ve bu çeşitlerin özellikleri hakkında genel bilgiler

Bahçe ÇiçekleriBahçemize dikeceğimiz çiçekler, yaşayış sürelerine göre başlıca ikiye ayrılır:

1) Yıllık Çiçekler;
2) Ömürlü Çiçekler.

Yıllık Çiçekler : Bu çiçekler bir yıl yaşarlar. Tohumdan yetiştirilirler. Tohumlar eylülde ekilir. Martta da, fideler tarhlara dikilir. Bunlara ilkbahar çiçekleri de denir. Hercai menekşe, iri papatya (margarit), çuha çiçeği, nergis, şebboy, yıldız çiçeği bunlardandır.

Ömürlü Çiçekler : Bunlar sürekli yaşarlar.
1) Soğanlı;
2) Soğansız türleri vardır. Soğanlıların kışın, toprak için de kalan kökleri her yıl yavrular. Böylece birkaç yıl içinde küme küme fidan elde edilir.

Soğanlı çiçekler : Başlıcaları lale, sümbül, zeren, zambak, kuzgunkılıcı (glayöl), süsen’dir.

Advertisement

Soğansız çiçekler : Başlıcaları mor menekşe (kır menekşesi), haseki küpesi, yüksük çiçeği, hezaren, şakayık, gülhatmi’dir. Sardunya, küpe gibi kışı limonlukta geçiren çiçeklerle karanfili de bu çiçekler arasında sayabiliriz. Gül de, ağaççık olduğu için, ömürlü bitkilerdendir.

Ömürlü çiçeklerin ilkbaharda da, sonbaharda da dikilen türleri vardır. İlkbaharda dikilenlerin başlıcaları şunlardır: Horozibiği, karanfil, kadife, yüksükotu, gülhatmi, yıldız, latin çiçeği, hezaren, aslanağzı, kasımpatı, kuzgunkılıcı, zambak, yaz süseni, Girit lâlesi. Akdeniz, Ege, Marmara bölgelerimizde, toprakta yıllarca yaşayan, kışın kökleri donmayan çiçekler de vardır ki başlıcaları hasekiküpesi, ortanca, iri papatya, kokulu menekşe, sakız sardunyası, mine, kına, sümbül, lale, begonya’dır.


Leave A Reply