Baja California Sur Eyaleti Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Baja California Sur eyaleti ile ilgili bilgiler. Meksika’nın kuzey batı kısmındaki aynı isimli yarım adanın güney kısmındaki eyalet.

Baja California Sur, Meksika’nın kuzeybatısında eyalet. Kuzeyden Baja California Norte eyaleti, doğudan California Körfezi, batıdan ve güneyden Büyük Okyanusla çevrilidir. 73.475 kilometrekarelik alanının orta ve doğu bölümleri yanardağlarla kaplıdır.

Baja California Sur

Baja California Sur eyaletinde bir sahil

1887’de federal bölge oldu. 1931’de federal toprak ilan edildi, 1974’te eyalet oldu. Nüfusun seyrek olduğu Baja California Sur görece ihmal edilmiştir. Eyalet merkezi La Paz yakınında ve Villa Constituciön çevresindeki Magdalena Ovasında, derin kuyularla sulanan çoğu yeni açılmış pamuk tarlaları vardır. Zeytin ve şekerkamışı üretilir, pamuk ürünleri işlenir. Ayrıca tuz fabrikaları ve balık paketleme tesisleri vardır. Bir Fransız şirketince 1884-1953 arasında işletilen Santa Rosaha’daki bakır madenleri günümüzde devlet desteğiyle ve daha düşük ölçekte işletilmektedir. Ücra bölgelerde geçimlik tarım ve sığır yetiştiriciliği başlıca uğraşlardır. Turizm önemli bir gelir kaynağıdır.

Gelişen iletişim olanakları, eyaletin ülkeden kopukluğunu yavaş yavaş gidermektedir. Körfezin karşı kıyısında Sinaloa eyaletindeki Mazatlân kenti ile La Paz arasında feribot seferleri 1965’te başladı. 1970’lerin ortalannda, Tijuana’dan San Lucas Burnuna kadar eyaleti boydan boya geçen bir yol açıldı. 1970’lerin sonunda ise kuzeyde La Paz’dan Ensenada’ya uzanan bir asfalt yol açıldı. Magdalena Koyunda San Carlos, La Paz’da ise Pichilingui limanları gelişti. La Paz’a iç hat uçak seferleri yapılmaktadır.


Leave A Reply