Bakırbaş Yılan Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Bakırbaş yılan nedir, hangi yılan türlerini kapsar, özellikleri nelerdir? Bakırbaş yılanı yaşam alanları, hakkında bilgi.

Bakırbaş Yılan

Bakırbaş Yılan; başları kızıl renkte olduğu için bu adla anılan ve sınıflandırma açısından birbirleriyle ilgili olmayan çok sayıda yılan türünün ortak adıdır. Avustralya bakırbaş yılanı (Denisonia superba), kobraları da içeren Elapidae familyasından zehirli bir yılandır. Tasmanya Adasında ve Güney Avustralya kıyılarında bol bulunur. Ortalama 1,5 m uzunluğundaki bu yılan genellikle bakır rengi ya da kızıl kahverengidir. Tehlikeli olmasına karşın, rahatsız edilmedikçe saldırmaz. Hindistan bakırbaş yılanı (Elaphe radiata) aslında bir sıçan yılanı türüdür.

Kuzey Amerika bakırbaş yılanı (Agkistrodon ya da Ancistrodon contortrix) ABD’nin doğu ve orta bölgelerindeki bataklık, kayalık ve ormanlıklarda yaşayan zehirli bir türdür. Engerekleri içeren Viperidae familyasının Crotalinae altfamilyasından olan bu hayvanın gözleri ile burun delikleri arasında, duyu organı olan birer küçük çukur vardır. Uzunluğu genellikle bir metreyi aşmaz; gövdesi pembemsi ya da kızılımsı, başı bakır rengindedir; başının arkasında genellikle kum saati biçiminde, kızılımsı kahverengi desenler bulunur. Hem soğukkanlı, hem sıcakkanlı hayvanları avlayan bu yılan, kemiricilerle savaşta önemli bir rol oynar. Oldukça saldırgan bir hayvan olmasına karşın, zehri çok kuvvetli olmadığından genellikle ölüme yol açmaz.


Leave A Reply