Balaklava Savaşı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Balaklava Savaşı kimler arasında ve ne zaman gerçekleşmiştir? Balaklava Savaşı’nın sebep ve sonuçları nelerdir, hakkında bilgi.

Balaklava Savaşı

Balaklava Savaşı; Kırım Savaşı‘ndaki galipsiz çarpışmalardan biridir (25 Ekim 1854). Daha çok, İngiliz şairi Lord Alfred Tennyson’ın “Charge of the Light Brigade” (Hafif Süvari Tugayı’nın Hücumu) şiirine esin kaynağı olmasıyla anımsanır. Bu savaşta Ruslar, İngiliz, Fransız ve Osmanlı kuvvetlerinin Kırım’ın güneyindeki ikmal limanı olan Balaklava’yı ele geçirmeyi başaramadılar. Buna karşılık İngilizler de Balaklava’yı kuşatma altında olan Rus deniz üssü Sivastopol’ün yukarısındaki tepelere bağlayan en önemli ikmal yolunun denetimini yitirdiler.

Savaşın başlarında Ruslar, Balaklava yakınında bir vadiyi çevreleyen Fedyuhin ve Vorontsov tepelerini ele geçirdiler. General Sir James Scarlett’in Ağır Süvari Tugayı ve Sir Colin Champbell komutasındaki 93. İskoç Birliği, iki Rus süvari hücumunu püskürterek Rusların Balaklava’yı almasını önledi. Ama Sivastopal’a bakan tepeler üzerinde karargâh kurmuş olan Lord Raglan ve İngiliz kurmay subayları, Rusların Vorontsov Tepelerinde ele geçirdikleri topçu mevzilerindeki toplan götürdüklerini görerek, Hafif Süvari Tugayı’na bunun engellenmesi buyruğunu gönderdiler.

Ama buyruk son kademeye ulaşana değin anlaşılmaz hale geldiğinden, Lord Cardigan komutasındaki tugay, tepelerde kıstırılmış Ruslara yöneleceğine vadiye yüklendi. Çarpışma, Hafif Süvari Tugayı’nın yüzde 40 oranında kayıp vermesiyle sonuçlandı. Tennyson’ın bu savaşla ilgili şiiri hiçbir zaman geniş okuyucu kitlesine ulaşamamış, edebiyat çevreleri dışına çıkamamıştır.

Advertisement

Leave A Reply