Bar Oyunu Nedir? Bar Oyunu Çeşitleri Yöreleri, Hakkında Bilgi

5
Advertisement

Bar oyunu nedir? Bar oyunu hangi yöreye aittir? Bar oyununun özellikleri, nasıl oynanır, ünlü barlar nelerdir, hakkında bilgi.

bar oyunu

Bar Oyunu

Bar Oyunu; Doğu ve Kuzeydoğu Anadolu’ da, daha çok Erzurum yöresinde, el ele tutularak oynanan Türk halk oyunudur.

Genellikle açık havada, davul zurna eşliğinde oynanır. Bazı yörelerde davul zurna yerine dümbelek, ney (mey), kaval, tulum; Kars ve Artvin dolaylarında akordiyon ya da armonika da oyuna eşlik eder. Günümüze kadar yüze yakın türü saptanmıştır; çoğunun türküsü de vardır. Bazı yerel değişiklikleri olmakla birlikte üç ana bölümden oluşur: Yiğitçe, taklitçi ve şen. Oyuncular ya ellerinin parmaklarını birbirine geçirip ya da birbirlerinin omuz başlarından tutarak dizilirler. Oyunu, dizinin başındaki oyuncu düzenleyip yönetir. Bu oyuncuya barçeken ya da barbaşı, ondan sonrakine koltuk ya da koltukaltı, sonuncuya poççük, ötekilerine sıra oyuncu adı verilir. Erzurum ve yöresinde yalnız erkekler, düğün ve benzeri eğlencelerde yalnız kadınlar oynar. Artvin ve Kars’ta kadın-erkek birlikte de oynanır (alaca bar).

En ünlü barlar şunlardır:

Deloy, atabarı, hoşbilezik, tamzara, başbar; kavak, köççeri, hançer barı, çift bar, temurağa, aşağıdan gelirem, çift beyaz güvercin, köroğlu barı, turna barı, veysel barı. Bunlardan köroğlu ve turna, sıraya dizilmeden birkaç kişice oynanır. Her türlü bar oynanırken yerel giysilerin giyilmesi gelenektir.

Advertisement

5 yorum

  1. adanalıyıg on

    çok iyi ödevime yardımcı oldu vallaha
    bu arada ben adanalıyım
    adanalıyıg allahın adamıyık

Leave A Reply