Bartholin Bezi Kisti Nedir? Nedenleri Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

0
Advertisement

Bartholin Bezi Kisti nedir, neden meydana gelir? Bartholin Bezi Kisti belirtileri, nedenleri, teşhis ve tedavisi hakkında bilgi.

Bartholin kisti

Bartholin kisti nedir?

Bir Bartholin kisti, Bartholin bezlerinden birinde sıvı dolu bir şişliktir. Bartholin bezleri vajina açıklığının her iki yanında, labiaların dudaklarındadır. Vajinal kayganlaştırma sıvısı salgılarlar. Sıvı, cinsel ilişki sırasında vajinal dokuyu korumaya yardımcı olur.

Bu kistler yaygın değildir ve genellikle ergenlikten sonra ve menopozdan önce gelişir. Kadınların yaklaşık yüzde 2’si yaşamları boyunca bir Bartholin kisti geliştirecektir.

Bir Bartholin kistinin belirtileri nelerdir?

Bartholin’in kistleri, bezelye büyüklüğünden bilye büyüklüğe kadar veya yaklaşık 0.2-1 inç çapa kadar olabilir. Genellikle yavaş büyürler.

Küçük Bartholin kistleri herhangi bir semptoma neden olmayabilir. Bartholin bezlerini genellikle hissedemediğiniz için, semptomlarınız yoksa küçük bir kistiniz olduğunu fark etmeyebilirsiniz.

Advertisement

Belirtiler ortaya çıktığında genellikle şunları içerir:

 • vajina açıklığının yakınında ağrısız, küçük bir yumru
 • vajinanın açılmasının yakınında kızarıklık
 • vajina açıklığının yakınında şişlik
 • cinsel ilişki, yürüme veya oturma sırasında rahatsızlık

Kist enfekte olursa ek semptomlar gelişebilir. Bunlar şunları içerir:

 • kistten akan irin
 • Ağrı
 • ateş
 • titreme
 • yürümede zorluk

Enfekte bir kist, apse olarak adlandırılır.

Bartholin kisti

Nedenler ve risk faktörleri

Bartholin’in bezleri, sıvının dışarı akmasına izin veren küçük kanallar veya açıklıklar içerir. Bir kistin ana nedeni, kanallar tıkandığında oluşan sıvının yedeklenmesidir.

Kanallar, bir yaralanma veya tahriş veya ekstra cilt büyümesi nedeniyle tıkanabilir.

Advertisement

Bazı durumlarda enfeksiyon, bir kistin büyümesine yol açabilir. Bir kisti enfekte edebilen bakteriler arasında Escherichia coli ve gonore veya klamidya neden olan bakteriler bulunur.

Bu kistler her yaşta gelişebilse de üreme çağında, özellikle 20-29 yaşları arasında daha yaygındır.

Bir Bartholin kisti nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz, tıbbi geçmişinizi değerlendirip pelvik muayene yaptıktan sonra tipik olarak bir Bartholin kistini teşhis edebilir.

Kist enfekte ise, doktorunuzun cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonun olup olmadığını belirlemek için vajinal salgılardan bir örnek alması gerekebilir.

40 yaşın üzerindeyseniz veya menopoz sonrası dönemde yaşıyorsanız, doktorunuz kanserli hücreleri kontrol etmek için biyopsi alabilir.

Bir Bartholin kisti nasıl tedavi edilir?

Bir Bartholin kisti küçükse ve herhangi bir belirti vermiyorsa tedavi gerektirmeyebilir. Kist semptomlara neden olursa, tedaviye başvurun.

Evde bakım

Günde birkaç kez ılık bir banyoda oturmak veya nemli, ılık bir kompres uygulamak sıvının kistten akmasını sağlayabilir. Çoğu durumda kisti tedavi etmek için evde bakım yeterli olabilir.

İlaçlar

Kist ağrılıysa, ağrı ve rahatsızlığı azaltmak için reçetesiz olarak satılan asetaminofen (Tylenol) gibi ilaçlar alabilirsiniz. Kist enfekte olursa, doktorunuz antibiyotik yazabilir.

Ameliyatlar

Doktorunuz bir Bartholin kistini tedavi etmek için birkaç farklı yöntem kullanabilir:

 • Kist büyükse ve semptomlara neden oluyorsa, sıvının akmasına izin vermek için küçük bir yarık açabilirler. Bunu ofiste yapabilirler ve herhangi bir acı hissetmemeniz için bölgeyi uyuşturmak için size lokal anestezi uygulayabilirler.
 • Büyük, semptomatik, tekrarlayan kistler için doktorunuz kistin içine küçük bir tüp yerleştirebilir ve birkaç hafta yerinde bırakabilir. Tüp, kistteki sıvının boşalmasına izin verir ve kanalın açık kalmasına yardımcı olur.
 • Doktorunuz ayrıca keseleştirme yapabilir. Sıvının akmasına yardımcı olan ve kistlerin oluşmasını önleyen küçük, kalıcı yarıklar veya açıklıklar yapmayı içerir.
 • Kistler tekrar ortaya çıkmaya devam ederse ve diğer tedavi yöntemleri işe yaramıyorsa, doktorunuz bezi ameliyatla alabilir. Bu prosedür nadirdir.

Bir Bartholin kistinin gelişmesini engelleyemezsiniz, ancak komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Cinsel ilişki sırasında prezervatif veya başka bir bariyer yöntemi kullanmak ve iyi hijyen uygulamak, kistin enfekte olmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Advertisement

Görünüm nedir?

Bartholin bezindeki kistler nadirdir. Gelişirlerse tedavisi kolaydır. Bazı kistler o kadar küçüktür ki semptomlara bile neden olmazlar ve bazen onları evde tedavi etmek mümkündür.

Tekrarlayan enfeksiyonların daha yoğun tedaviye ihtiyacı olabilir. Enfeksiyonlar tekrar ederse tedavi için doktorunuza görünün.

40 yaşın üzerindeyseniz veya menopoz sonrası dönemde bir kist geliştirirseniz, doktorunuza görünün. Hücrelerin kanserli olup olmadığını belirlemek için biyopsi yapmaları gerekebilir.


Leave A Reply