Bartolomé Esteban Murillo Kimdir? İspanyol Ressamın Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Bartolomé Esteban Murillo Kimdir? İspanyol ressam Bartolomé Esteban Murillo hayatı, biyografisi, eserleri, tabloları hakkında bilgi.

bartolomé esteban murillo

Kaynak: commons.wikimedia.org

Bartolome Esteban Murillo

Bartolome Esteban Murillo, 31 Aralık 1617’de doğdu. Immaculate Conception (1652) gibi dini tabloları onu ünlü yaptı. Ek olarak, Murillo’nun özellikle modern kadın ve çocuk resimleri olmak üzere başka eserleri de vardı. 16. yüzyıl Flaman sanatçıları çalışmalarını etkiledi. İspanya’da Murillo çok övülür ve kopyalanır. İspanyol Altın Çağında Murillo, en büyük ressamlardan biri olarak kabul edilir.

Çocukluk ve erken yaşam

Bartolome Esteban Murillo, 31 Aralık 1617’de İspanya’nın Sevilla kentinde doğdu. Ailesi Gaspar Esteban ve Marie Perez’di. 14 kişilik bir ailenin en küçük çocuğuydu. Babası berber-cerrah olmasına rağmen Murillo’nun sanat tutkusu vardı. Ayrıca amcası ve kuzenlerinin de sanatsal yetenekleri vardı.

Murillo, 10 yaşında yetim kaldı ve kız kardeşi ve kocası tarafından yanına alındı. 1930’larda hangi yolu izleyeceği konusunda kararsızdı. Sonuç olarak, Amerika’ya ihracat için yaşayan resim süslemeleri yaptı.

Kariyeri

Alonzo Cano, Bartolome Esteban Murillo’nun ilk eserlerini etkiledi. Ayrıca, kendini onların geniş, gerçekçi konularına göre ayarladı. Sanatı geliştikçe Murillo eserleri, o dönemin orta sınıfına uygun bir tarza yöneldi. Murillo manevi eseri sanat tarzını gösterir. 26 yaşında, canlı renkler ve yumuşak model formları sanatını öğrendiği Madrid’e taşındı.

1645’te Saville’deki St. Francisco Manastırı için tuval üzerine yedi eser yaptı. Resim, Fransisken azizlerinin mucizelerini resmediyordu. Ayrıca, sayısız çocuk resmini tamamladı, örneğin Genç Dilenci. Sevilla Katedrali için ikili resimleri bitirdikten sonra Bakire ve Çocuk ve Immaculate Conception temasında uzmanlaşmaya başladı. Sonuç olarak, eserler ona büyük başarı getirdi.

Advertisement

Bartolome Esteban Murillo, 1660 yılında Sevilla Sanat Akademisi’nin kurucuları arasındaydı. Dolayısıyla en önemli faaliyet dönemini bu dönemde gördü. Ek olarak, Augustinian dini evinin sunağı da dahil olmak üzere birçok önemli komisyon aldı. Ayrıca Santa Maria la Blanca (1665) tablosu da tanındı.

bartolomé esteban murillo

Bakire’nin Doğuşu, 1660, Paris, Louvre Müzesi. Kaynak: commons.wikimedia.org

Kişisel hayat

Bartolome Esteban Murillo, birlikte yedi çocuk yaptıkları Beatriz Cabrera Villalobos ile evlendi. 3 Nisan 1682’de öldü.

Kaynak 2

Bartolomé Esteban Murillo; İspanyol ressamıdır (Sevilla 1618 – ay. y. 1682).

Kendini yetiştirdi. Yaşamının çoğunu Sevilla’da geçirdi. 1645’te Küçük Sarı Francisco Manastırı için yaptığı 11 tablo kendisine ilk ününü kazandırdı. 1660’ta kurucuları arasında bulunduğu Sevilla Akademisi’nin başkanı oldu. Murillo, İspanyol Katolik imgelem dünyasının ressamıdır. Madonna ve Lekesiz Gebelik resimlerinde İspanyol-Katolik duygu dünyasının derinden kavrayan, yeni bir güzellik ülküsünü yarattı. Sevilla sokaklarındaki haşarı sokak çocuklarını büyük bir sevgiyle tüm canlılıkları ve kendisine güvenen tavırları içinden betimledi; din dışındaki en büyük esin kaynağı, halk oldu.

İlk eserlerinde doğalcılıktan, Caravaggio’nun Napolili ardılarının güçlü açık-koyu zıtlıklarından ve F. de Zurbaran’ın sanatından yola çıktı. Yaklaşık 1650’ye kadar katı bir biçimlendirme ve metalsi renkler resmine egemen oldu. 1655 dolayında, P. P. Rubena, A. van Dyck, Velazguez ve Venedik ressamlarının eserlerini incelemesinin ardından yeni bir üslup oluşturdu, ünü ülkesi dışında da yayılan ilk İspanyol sanatçı oldu.

Başlıca eserleri :

Alcalalı San Diego (Madrid, Akademisi), Meleklerin Mutfağı (Paris, Louvre) ve Azize Clara’nın Ölümü (Dresden). Sevilla Katedrali’nde Aziz İsidoro (1655), Aziz Leandro (1655) ve Aziz Antonius’un Hayali (1656). 30 kadar Lekesiz Gebelik betiminin en önemlileri Madrid (Prado), Sevilla (Güzel Sanatlar Müzesi), Paris (Louvre) ve St Petersburg’dadır (Eremitage). Madonna betimleri de çeşitli müzelerde paylaşılmıştır. En önemli janr resimleri: Münih Eski Pinakothek’teki Üzüm ve Karpuz Yiyen Çocuklar (yaklaşık 1650-1660), Zar Atan Çocuklar ve Meyve Satıcısı Küçük Kız (ikisi de yaklaşık 1668-1672), Louvre’deki Dilenci Çocuk.

Advertisement


Leave A Reply