Basketbol Oynamanın Zihinsel ve Fiziksel Faydaları, Sağlık İçin Yararları

0
Advertisement

Basketbol oynamanın sağlığımız ve vücudumuz için faydaları nelerdir? Basketbolun fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal faydaları nelerdir?

Basketbol, dünya çapındaki popülerliği nedeniyle birçok beceri seviyesine ve yaşa uygun eğlenceli bir spordur.

Standart bir basketbol takımının her iki tarafında beş oyuncu vardır. Ayrıca ikiye iki veya üçe üç oyun oynayabilir, hatta kendi başınıza oynayabilirsiniz. Kapalı kortlarla, yıl boyunca basketbol oynayabilirsiniz.

Bsketbol

Oyunun temel amacı, çemberin içinden topu geçirerek puan elde etmektir. Diğer takımın basket atmasını önlemek için savunma stratejileri kullanırsınız.

Basketbol zevk için veya rekabetçi bir ruhla oynayabilirsiniz. Her iki durumda da, güç, koordinasyon ve kas dayanıklılığı kazanmak için harika bir yoldur. Ayrıca, bir ekibin ve daha geniş bir topluluğun parçası olma fırsatına sahip olacaksınız.

Advertisement

Basketbol oynamanın fiziksel, duygusal ve sosyal faydalarının genel sağlığınızı ve refahınızı nasıl artırabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Sağlık yararları

1. Kas dayanıklılığını arttırır

Basketbol oynamak çeviklik, güç ve dayanıklılık gerektirir. Yüksek yoğunluklu, kısa süreli kas kasılmaları kullanarak yönleri hızlı bir şekilde değiştirmelisiniz.

Ayrıca kasların uzun süre boyunca tekrar tekrar güç uygulama yeteneği olan kas dayanıklılığına da ihtiyacınız olacak. Basketbol oynayarak ve alt ve üst vücut gücünü arttırmak için egzersiz yaparak kas dayanıklılığınızı artırabilirsiniz.

Göbek ve sırt kaslarınızı güçlendirmeye de odaklanabilirsiniz. Bunun dayanıklılığınız, enerjiniz, seviyeleriniz ve performansınız üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.

2. Sağlıklı kemikler oluşturur

Basketbol gibi bir takım sporu oynamak, benzersiz fiziksel ve zihinsel sağlık yararları sağlayabilir. Takım tabanlı bir spor oynamanın kemik gücü üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu bulunmuştur.

Hentbol ve futbol oynayanların daha fazla kemik mineral yoğunluğuna sahip oldukları gösterilmiştir.

Advertisement

3. Denge ve koordinasyonu geliştirir

Basketbol oynamak, hareketler boyunca dengenizi korurken el-göz ve ayak koordinasyonunuzu geliştirmenizi gerektirir. Oynarken, zıplarken, pivot yaparken veya yön değiştirirken vücudunuzu hızla hareket ettirmeniz gerekir.

Basketbol, ​​atış, pas ve top sürme gibi motor becerilerini kullanmanızı gerektirir. Ayrıca ribaunt ve savunma hamlelerinde de yetenekli olacaksınız. Güçlü bir vücuda sahip olmak, tüm bu hareketleri daha kolay gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.

4. Temel hareket becerilerini geliştirir

Basketbol oynamak gençlere gelişim için gerekli motor becerileri geliştirme fırsatı sunar.

Basketbol oynamak motor koordinasyonunu, esnekliğini ve dayanıklılığını artırmaya yardımcı olur. Ayrıca hızı, çevikliği ve gücü teşvik eder. Bu becerilerin sağlıklı bir vücut ağırlığını teşvik etme ve daha fazla fiziksel aktiviteyi teşvik etme üzerinde olumlu bir etkisi olduğu gösterilmiştir, bu da kardiyovasküler uygunluğu ve benlik saygısını artırabilir.

5. Vücut kompozisyonunu geliştirir

Araştırmacılar, basketbol oynamanın genel vücut kompozisyonu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu buldular. Bu çalışmada, eğitimsiz erkekler genel fitness ve vücut kompozisyonu üzerinde olumlu etkisi olan 3 aylık sokak basketbol eğitimi aldı. Eğitimden sonra erkekler yağsız vücut kütlelerini arttırdı ve vücut yağ oranını düşürdü.

6. Kalp sağlığını artırır

Düzenli fiziksel aktivite kalp sağlığını ve genel fitness seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olur. 2019 araştırmasına göre, basketbol kardiyovasküler uygunluk üzerinde olumlu bir etkisi olan dinlenme kalp atış hızlarını arttırıyor. Bu, kardiyovasküler hastalık geliştirme riskini azaltıyor.

basketbol

Duygusal faydalar

7. Özgüveni geliştirir

Basketbol kendine güveni geliştirebilir ve yeni bir durumda kim olduğunuz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bir ekip olarak üyeler birbirlerini cesaretlendirebilir, motive edebilir ve destekleyebilir. Ayrıca, olumlu büyümeye yol açabilecek iyileştirme gerektiren alanlara da işaret edebilirler.

Bu başarı hayatınızın diğer alanlarına yayılabilir ve kendinize ve yeteneklerinize yeni bir inancınız olduğunu görebilirsiniz.

8. Stresi azaltır

Fiziksel aktiviteye katılmak, iyi hissetme veya mutluluk hormonları olan endorfinleri serbest bırakır. Endorfinler ruh halinizi yükseltebilir, rahatlamayı teşvik edebilir ve ağrıyı azaltabilir. Ayrıca depresyonu hafifletir, benlik saygısını artırır ve iş performansınızı artırabilirler.

Basketbol oynamak da oyuna odaklanarak konsantrasyon becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda şu anda farkındalık vgeliştirmenize yardımcı olabilir. Bu araçlar, hayatınızın diğer alanlarında endişe ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Advertisement

Basketbol Hakemi

Sosyal Faydalar

9. Takım ruhunu teşvik eder

Basketbol oynamak, bir topluluk ve takım çalışması duygusu geliştirmeye yardımcı olur. Perspektifinizi genişletebilecek farklı geçmişlere sahip insanlarla olumlu etkileşim kurma şansınız olabilir.

Ayrıca, performansınızın sonucuna bakılmaksızın adil ve zarif oynamayı öğreneceksiniz. Takım arkadaşlarınız ve birbiriniz için destekleyici, olumlu rol modelleri olmayı hedefleyebilirsiniz.

10. İletişim becerilerini geliştirir

Takım arkadaşlarınızla etkileşime girdikçe, sözlü ve sözsüz iletişim kurmanın yeni yollarını öğrenebilirsiniz. Takım arkadaşlarınızla konuşma ve söylediklerini dinleme şansınız olacak.

Büyük olasılıkla, bir oyun veya uygulama öncesinde, sırasında ve sonrasında iletişim kurmak için zaman olacaktır. İster daha sık konuşmayı ya da daha sessiz kalmayı öğrenin, olumlu iletişim becerileri atletik, kişisel ve profesyonel yaşamınıza fayda sağlayacaktır.

Nasıl başlanır?

Basketbol, ​​çeşitli yetenekler ve yaşlar için uygundur, bu da onu çok çeşitli insanlar için erişilebilir hale getirir. Siz veya çocuğunuz basketbol oynamaya başlamak istiyorsa, başlamanın birkaç yolu vardır.

Rekabetçi basketbol oynamak istiyorsanız, bölgenizdeki bir takıma veya lige katılın. Yerel atletik veya basketbol kulüplerine veya spor derneklerine göz atın. Gayri resmi basketbol oynamak istiyorsanız, kendi başınıza veya birkaç arkadaşınızla toplanabilirsiniz.

İşte birkaç basketbol tatbikatı ve pratik fikirleri.

İhtiyacınız olan tek ekipman bir pota, basketbol topu ve rahat, destekleyici spor ayakkabılarıdır. Özellikle basketbol için tasarlanan ayakkabılar faydalıdır, ancak gerekli değildir. İsteğe bağlı güvenlik donanımı, ağız korumalarını, diz ve dirsek pedlerini, ayak bileği ve diz desteklerini içerir. Ayrıca atletik bant ve koruyucu gözlük de kullanabilirsiniz.

Kondisyon konusunda yeniyseniz veya performansınızı etkileyen herhangi bir tıbbi durumunuz varsa doktorunuzla konuşun. Özellikle omuzlarınızda, ellerinizde veya alt vücudunuzda yaralanmalar varsa, bir doktorla görüşün.

Özetle;

Basketbol, form tutmak ve aktif kalmak için mükemmel bir yoldur. Orta veya yorucu bir yoğunlukta oynayabilirsiniz. Antrenmanlarda bir süre koymak güç, esneklik ve dayanıklılık kazanmanıza yardımcı olabilir.

Advertisement

Atlarken, pivot yaparken ve döndürürken vücudunuzu farklı şekillerde hareket ettirmeyi öğreneceksiniz. Ayrıca, fitness odaklı bireylerle bağlantı kurma ve iyi bir takım arkadaşı olmak için çalışma fırsatına sahip olacaksınız.

İster mahalle maçı yapın, ister rekabetçi lig veya hafta sonu turnuvası olsun, çeşitli yaşlar ve beceri düzeyindeki insanlar basketbola katılabilir. Oyunun avantajlarından yararlanırken, kendi yolunuzda ilerlerken ve en önemlisi eğlenirken memnun kalacağınızdan emin olabilirsiniz.


Leave A Reply