Basketbolun Dünyada Tarihçesi

2
Advertisement

Basketbolun doğuşu ve dünyada gelişimi. Basketbolun tarihi, tarihçesi hakkında bilgi.

BASKETBOLUN TARİHÇESİ

DÜNYADA BASKETBOL

Basketbol, ABD’nin Massachusetts eyaletinde, Springfield Genç Erkekler Hristiyan Birliği (YMCA) Eğitim Okulunda beden eğitimi öğretmeni olan James Naismith tarafından 1891’de tasarlanmıştır. Atlet ve beyzbolculara kış antrenmanı yaptırmak amacıyla geliştirilen bu oyunda amaç topun tahtadan yapılmış sepetlere sokulmasıydı. ilk oynanış şeklinde 7 kişilik iki takım arasında yirmişer dakikalık üç devre üzerinden oynanmıştır. Oyunun asıl hedefini duvarlara asılı sepetler oluşturduğundan, Dr. Naismith tarafından bu oyuna “sepet topu” anlamına gelen basketbol adı verilmiştir.

Basketbol, kısa sürede YMCA’yı aşarak bütün okullara, üniversitelere ve hatta semtlerde bulunan spor salonlarına kadar yayılmıştır. Gençlerde bu spora karşı uyanan istek ve heyecan kulüpleri basketbol şubeleri açmaya ve takım kurmaya zorlamış, böylece basketbol, Amerika’nın en popüler ulusal oyunu hâline gelmiştir. Basketbol Avrupa’da ilk kez, 1893 yılında Paris’in Trevise sokağındaki bir jimnastik salonunda oynanmıştır. Sonraki dönemlerde basketbolun Avrupa’ya yayılmasında, Birinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa’da bulunan Amerikalı askerlerin büyük etkisi olmuştur. Hızla gelişme gösteren basketbol böylece Avrupa’da da gözde sporlar arasında yerini almıştır. Amerika, 1897 yılında erkeklerde, ardından 1900 yılında bayanlar arasında ilk ulusal basketbol şampiyonalarını düzenleyerek bu sporu ülke çapında popüler hâle getirmiştir. Amerikalılar ulusal spor olarak benimsedikleri basketbolu, 1904 St. Louis Olimpiyat Oyunları’nda kulüp takımları arasında maçlar düzenleyerek, olimpiyat oyunlarına katılan tüm ülkelere tanıtmışlardır. 1905 da dünyanın en büyük spor salonlarından New York Madison Square Garden kapılarını basketbola açmıştır.

Uzakdoğu’da 1913 yılından itibaren basketbol karşılaşmaları yapılmaya başlanmıştır. Böylece bu oyun birkaç yıl içinde Kanada Fransa, İngiltere, Avustralya, Çin ve Hindistan başta olmak üzere, tüm dünya ülkelerine hızla yayılmış, özellikle büyük kentlerde^ geniş spor alanlarında yapılar üniversiteler arası karşılaşmalar, basketbolun seyirlik spor olarak yayılmasında önemli katkılar sağlamıştır. Uluslar Arası Amatör Basketbol Federasyonu (FIBA), uluslar arası karşılaşmaları yönetmek için 20 Haziran 1932’de İsviçre’nin Cenevre şehrinde toplanan İsviçre, Yunanistan, İtalya Portekiz, Arjantin, Romanya ve Çekoslovakya basketbol federasyonlarının iş birliği ile oluşturulmuştur. FIBA her dört yılda bir olimpiyat oyunlarının düzenlendiği şehirde toplanarak basketbolu daha çekici hâle getirmek için gerekli kural değişikliklerini yapmaktadır.

Basketbol Şampiyonası 1935 yılında başlamış olup 2 yılda düzenlenmektedir. Amatör bir spor dalı olarak basketbol ilk kez Berlin’de düzenlenen olimpiyat oyunlarına dâhil edilmiştir. 1951 yılında başlayan erkekler dünya şampiyonasını, 1953 yılında başlayan bayanlar dünya şampiyonası izlemiş, bayanlar olimpiyat oyunlarına basketbol dalında ilk kez 1976’da katılmıştır.

Advertisement

2 yorum

Leave A Reply