Bay Pikvik’in Maceraları (The Pickwick Papers) Kitap Özeti, Charles Dickens

0
Advertisement

Charles Dickens’ın Bay Pikvik’in Maceraları (The Pickwick Papers) isimli kitabının konusu, özeti, kitap hakkında bilgi.

Bay Pikvik'in Maceraları

Bay Pikvik’in Maceraları – Charles Dickens

Efsanevi İngiliz yazar Charles Dickens’in ilk romanı The Pickwick Papers (Bay Pikvik’in Maceraları), ilk kez 1836 ile 1837 yılları arasında bir hikaye dizisi olarak yayınlandı. İngiltere’yi dolaşan ve deneyimlerini paylaşan bir grup gezgin olan Pickwick Kulübü üyelerinin maceralarını anlatıyor. Romanın orijinal seri formatı nedeniyle bölümler, Kulübün maceralarını gösteren ayrı ayrı ancak birbiriyle bağlantılı bölümler içerir.

Kitabın Özeti

Pickwick Kulübü’nün dört üyesi vardır: arkadaş canlısı, emekli bir işadamı ve filozof olan kurucu Mr. Pickwick; Kadınlar konusunda hiç şansı olmayan, ancak kendini bir kadın avcısı olarak gören Tracy Tupman; Şiir yazamayan bir şair olan Augustus Snodgrass; ve sakar ve beceriksiz bir atlet olan Nathaniel Winkle.

Mayıs 1827 ve Kulübün ilk macerası onları Rochester’a götürür. Ancak oraya giderken öfkeli bir taksi şoförü onların casus olduklarını düşünür ve onlara saldırır. Alfred Jingle adında bir adam onlara çıkmazdan kurtulur ve yolculuklarında onlara katılır. Jingle kurnaz bir adamdır ve saf Winkle’ı, bir asker olan Dr. Slammer ile düelloya sokar.

Kulübü, bir sonraki maceraları, Chatham’da bulur ve burada bir taşra efendisi olan Bay Wardle ile karşılaşırlar. Wardle’ın çiftliğine bir daveti kabul ettikten sonra, grup kart ve kriket oynar, hikayeler anlatır ve avlanırlar. Tupman, Wardle’ın bekar kız kardeşi Rachael’e karşı bir ilgi geliştirirken, Snodgrass, Wardle’ın kızı Emily’ye aşık olur. Ama Jingle, Rachael ile kaçarak ortamı tekrar alt üst eder. Pickwick ve Wardle, çifti Londra’ya kadar takip eder ve Jingle’a Rachael’dan uzak durması için rüşvet vererek evliliği engellerler.

Advertisement

Bay Pikvik'in Maceraları

Bayan Bardell

Eve döndüklerinde, Pickwick Sam Weller’ı uşak olarak işe alır. Daha sonra, Pickwick dul ev sahibesi Bayan Bardell’e bir uşak tutması hakkında açıklama yapmaya çalışırken, durumu net bir şekilde tanımlamaz ve Bayan Bardell, Pickwick’in evlenme teklif ettiğini düşünerek yanlış anlar. Kadın, Tupman, Snodgrass ve Winkle odaya girerken Pickwick’in kollarında bayılır.

Bu noktada, Sam’in babası Tony Weller, roman boyunca devam eden bir tema olan evliliğin tuzaklarını çözmeye başlar. Tony’nin kendi karısı onu terk etmiş ve hayatını mahvetmiştir. Bu durum evliliğe olan nefretini açıklamaktadır. Bayan Bardell, evliliği takip etmediği için Pickwick’e karşı bir sözleşme ihlali davası açar.

Kulüp, Pickwick ve Winkle’ın yerel bir gazete editörü olan Bay Pott ile birlikte kaldığı Eatanswill’e gider. Ünlü bir yazarın ev sahipliği yaptığı saçma bir kostüm partisine giderler ve orada Pickwick, Jingle’ı görür. Pickwick, Jingle’ı başka bir şehre kadar takip eder ve Jingle’ın bu kez yakındaki bir yatılı okuldan genç bir bayanla başka bir kaçış planladığını öğrenir. Ancak bu bilginin yanlış olduğu ortaya çıkar ve Pickwick romatizma ile hastalanır. Kendini toparlayarak Bury St. Edmunds’a bir av gezisinde Kulübüne eşlik eder. Bayan Bardell’in kendisine açtığı davayı buradayken öğrenir. Pickwick kendini savunmak için Londra’ya döner.

Jingle

Ancak yine, beklenmedik şeyler grubun başına gelir. Pickwick, Jingle’ın Ipswich’e kaçtığını öğrenir, bu yüzden o da Jingle’ı ifşa etme umuduyla oraya gider. Yerel handa bir kargaşa yaşanır ve Pickwick, Jingle’ın bir arkadaşı olan ve kızı Jingle’ın ilgisini uyandıran zalim Bay Nupkins’in başkanlık ettiği bir mahkeme salonuna sürüklenir. Pickwick, Jingle’ı kadın peşinde koşan biri olarak ifşa eder ve yargıç, Pickwick’i serbest bırakır.

Kulüp, Noel’i Wardle çiftliğinde kutlar. Snodgrass, Emily’e kur yapmaya devam ederken, Winkle’da Arabella Allen adındaki Wardle’ın kızının arkadaşına kur yapmaya başlar.

Advertisement

Bardell’in davası 1831 Sevgililer Günü’nde görülür. Yargıç Pickwick’i suçlu bulur, ancak Pickwick tazminat ödemeyi reddeder. Ödemek için iki ayı vardır, bu arada Kulüp Bath’a gider. Başka bir karışıklık meydana gelir ve Winkle kendini Bristol’de bulur ve Arabella’yı, bulmak için, Winkle’ı onaylamayan erkek kardeşinin yanına gider. Pickwick ve Weller, Winkle’ın Arabella’yı bulmasına yardım etmek için Bristol’a gider, böylece ona karşı hislerini itiraf edebilecektir.

Bay Pikvik'in Maceraları

Hapishane

Londra’ya döndüğünde Pickwick, Bayan Bardell’e mahkeme kararıyla tazminat ödemeyi reddettiği için borçluların hapishanesine konur. Hapishanede, Pickwick’in mahkum arkadaşı Jingle’dan başkası değildir. Pickwick aslında Jingle için üzülür ve ona yardım eder. Sonunda, Bayan Bardell, avukatlarına ödeme yapamadığı için kendisi de borçluların hapishanesine gönderilir. Pickwick onu affeder. Winkle Arabella ile evlendikten sonra, Pickwick’ten aileleri ile işleri düzeltmelerine yardım etmesini ister. Pickwick kabul eder ve hem Onun, hem de Bayan Bardell’in ve Jingle’ın borçlarını öder.

Bristol’da Pickwick, Arabella’nın kardeşi Ben’e Winkle ile olan evliliğiyle ilgili haberi verir. Ruhların cömertçe yardımlarıyla Ben, bu fikri kabul etmeye başlar. Ardından Pickwick, Winkle’ın babasına evlilikten bahsetmek için Birmingham’a gider, ancak Winkle’ın babası pek iyi tepki vermez.

Londra’daki evinde Pickwick, Jingle’ın Batı Hint Adaları’nda yeni bir hayata başlaması için ödeme yapar. Snodgrass ve Emily kaçışlarını planlarlar, ancak Pickwick onların yeni evinin sıcak ve destekleyici atmosferinde evlenmelerini tercih eder. Böylece, Wardle’ın Snodgrass’ı damadı olarak kabul etmesi için konuşur ve Pickwick’in evinde bir aile düğünü düzenlerler. Pickwick’in yardımıyla uşak Sam, Mary adında bir hizmetçiyle evlenir. Sonunda, Pickwick Kulübü faaliyetine son verir, ancak Pickwick maceralarına hayatında sahip olacağı tüm yeni vaftiz çocuklarıyla devam eder.


Leave A Reply