Bebeklerin Alması Gereken Vitaminler

0
Advertisement

Bebeklerin ihtiyacı olan vitaminler hangileridir? Hangi vitaminin eksikliğinde ne gibi sorunlar ortaya çıkar?

uyuyan bebek

Kaynak : pixabay.com

Canlı bir varlığın gelişebilmesi için yalnız yağ, karbonhidrat, protein ve tuza değil bunlarla beraber vitaminlere de ihtiyaç vardır. Vitaminler organizmanın gelişmesi ve hayatta kalabilmesi için lazım olan organik maddelerdir.

Vitaminlerin başlıcaları A,B,C,D,E,K,vitaminleridir.Bunların her birine vücudun hayatiyeti bakımından gerek vardır.Herhangi birinin eksikliği durumunda beslenme bozukluğu ve gelişememe hali göze çarpar. Hatta ileri halde vitaminsizlik, ölümle neticelenen bir takım hastalıklara sebebiyet verir. Bilhassa bebeklerde bu önemli noktayı eksik bırakmamalı ve doğumdan itibaren çeşitli gıda maddeleri ile gelişimini sağlayacak olan vitaminler yeterli derecede verilmelidir. Ayrıca güneş banyolarının da D vitamini almaları ve kemiklerinin güçlenmesi bakımından faydası büyüktür.

Çocuklarda görülen en önemli vitamin eksikliği D vitaminidir. Bu vitaminin eksikliğinde raşitizm hastalığı görülmektedir. Raşitizm kemik gelişiminin yetersizliğinden kaynaklanan bir hastalıktır. D vitamini eksikliğinde çocukların gelişimi geri kalmaktadır, boyları kısa olmaktadır, çeşitli anormallikler görülür (iç organlarında büyüme, kafada büyüme, kamburluk vb.)

A vitamini eksikliğinde ise körlüğe kadar giden göz bozuklukları oluşabilir. Aynı zamanda deri ve saçlarda bozulmalar oluşur.

C vitamini eksikliğinde enfeksiyonlara karşı eğilim artar, özellikle ağız mukozasında ve ciltte  hasarlar meydana gelir.

Advertisement

B vitamini eksikliğinde sinir sisteminde bozuklular görülür.

K vitamini eksikliğinde kanamalar oluşur. İç organlarda dahi kanamalar görülebilir.

biberon bebek

Kaynak : pixabay.com

Bebeklerde doğumdan 15 gün sonra D vitamini takviyesine başlanır. (Damla şeklinde) Bir yıl süreyle verilmeye devam edilmelidir.

Vitaminlerin dozu da önemlidir. Çocuklara vitamin verirken dozuna dikkat edilmesi gerekir. D vitamini fazlalığı sinir sisteminde hasarlara, A vitamini fazlalığı ise depolandığı için organlarda hasara neden olabilir.


Leave A Reply