Stivarga İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Stivarga ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Stivarga yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Stivarga neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Stivarga

Stivarga

Kullanımları

Regorafenib, kolon ve rektum kanserini tedavi etmek için kullanılır. Karaciğer kanseri ve sindirim sistemi (gastrointestinal stromal tümör) belirli bir kanserini tedavi etmek için de kullanılır. Kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatarak veya durdurarak çalışır.

Stivarga nasıl kullanılır?

Regorafenib almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle 21 gün boyunca günde bir kez doktorunuz tarafından yönlendirildiği gibi az yağlı bir yemekle ağızdan alın, ardından ilacı 7 gün boyunca durdurun. Bu bir tedavi döngüsüdür. İlacı doktorunuzun belirttiği şekilde bu şekilde almaya devam edin. İlacı bütün olarak yutunuz. Tabletleri ezmeyin, çiğneyin veya bölmeyin.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçetelenenden daha sık veya daha uzun süre kullanmayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve ciddi yan etki riskiniz artacaktır.

Advertisement

En fazla yararı elde etmek için bu ilacı düzenli olarak alın. Her gün aynı saatte almayı unutmayın.

Doktorunuz veya eczacınız bunu güvenli bir şekilde yapabileceğinizi söylemedikçe, bu ilacı kullanırken greyfurt yemekten veya greyfurt suyu içmekten kaçının. Greyfurt, bu ilaçla yan etki riskini artırabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilaç cilt ve akciğerlerden emilebildiğinden ve doğmamış bir bebeğe zarar verebileceğinden, hamile olan veya hamile kalabilen kadınlar bu ilacı kullanmamalı veya tabletlerden tozu solumamalıdır.

Yan etkiler

İshal, ağızda / boğazda ağrı / yaralar, tat değişiklikleri, ağız kuruluğu, iştahsızlık, saç dökülmesi, ses değişiklikleri, kilo kaybı veya kas sertliği oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Bu ilacı kullanan kişilerin ciddi yan etkileri olabilir. Bununla birlikte, doktorunuz bu ilacı reçete etmiştir, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Doktorunuz tarafından dikkatli bir şekilde izlenmesi riskinizi azaltabilir.

Bu ilaçla tedavi bazen ellerinizin / ayaklarınızın el-ayak cilt reaksiyonu (palmar-plantar eritrodistestezi) adı verilen bir cilt reaksiyonu geliştirmesine neden olabilir. Asya kökenli insanlar daha büyük risk altındadır. Şişlik, ağrı, kızarıklık, soyulma, kabarcıklar veya ellerin / ayakların karıncalanması / yanması yaşıyorsanız hemen doktorunuza bildirin. Semptomlar ellerinizde / ayaklarınızdaki ısı / basınç ile daha da kötüleşebilir. Uzun süre güneşe maruz kalmaktan, bronzlaşma kabinlerinden ve güneş lambalarından ve ayrıca gereksiz yere ısıya maruz kalmaktan kaçının (örneğin, sıcak bulaşık suyu, uzun sıcak banyolar). Dışarıya çıkarken güneş kremi kullanın ve koruyucu kıyafetler giyin. Dirsekler, dizler ve ayak tabanları üzerinde baskı yapmaktan kaçının (dirseklere yaslanmak, diz çökmek, uzun yürüyüşler yapmak gibi). Bol giysiler ve rahat ayakkabılar giyin. El-ayak reaksiyonunuzun ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak, doktorunuz semptomları azaltmak veya regorafenib tedavinizi durdurmak veya geciktirmek için size ek bir ilaç verebilir.

Advertisement

Bu ilaç kan basıncınızı yükseltebilir. Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edin ve sonuçların yüksek olup olmadığını doktorunuza bildirin.

Yavaş yara iyileşmesi, dehidrasyon belirtileri (aşırı susuzluk, baş dönmesi, idrara çıkma gibi), mineral dengesizliği belirtileri (kas krampları / halsizlik, düzensiz kalp atışı, zihinsel gibi), ruh hali değişiklikleri, enfeksiyon belirtileri (ateş, titreme, sürekli boğaz ağrısı gibi), az aktif tiroid belirtileri (kilo artışı, soğuk intoleransı, olağandışı yorgunluk, yavaş kalp atışı) varsa doktorunuza bildirin.

Bu ilaç ciddi kanamaya neden olabilir.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi kanama belirtileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin: kolay kanama / morarma, şiddetli mide / karın ağrısı, kanlı veya kahve telvesi gibi görünen kusma, siyah / katran dışkı, olağandışı vajinal kanama, pembe / kanlı idrar , kan tükürme.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın: kalp krizi belirtileri (göğüs / çene / sol kol ağrısı, nefes darlığı, olağandışı terleme), nöbet, şiddetli baş ağrısı, konfüzyon, görme değişiklikleri.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Regorafenib genellikle genellikle ciddi olmayan hafif bir döküntüye neden olabilir. Bununla birlikte, ciddi bir alerjik reaksiyonun işareti olabilen nadir bir döküntüden ayrı olarak söyleyemeyebilirsiniz. Bu nedenle, herhangi bir döküntü gelişirse derhal tıbbi yardım alın.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Regorafenib almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: karaciğer problemleri, yüksek tansiyon, kalp hastalığı (kalp krizi, göğüs ağrısı gibi), kanama problemleri (mide / bağırsak kanaması gibi) büyük cerrahi / yaralanma.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin. Doktorunuz veya diş hekiminiz, ameliyattan en az 2 hafta önce regorafenib almayı bırakmanızı söyleyebilir. Bu ilaç yaraların daha yavaş iyileşmesine neden olabilir. Bu ilacı ne zaman durduracağınız veya yeniden başlatacağınızla ilgili tüm talimatları izleyin.

Doktorunuzun onayı olmadan aşılar / aşılar yapmayın. Yakın zamanda canlı aşılar (burundan solunan grip aşısı gibi) almış kişilerle temastan kaçının. Enfeksiyonların yayılmasını önlemek için ellerinizi iyice yıkayın.

Advertisement

Kesme, çürük veya yaralanma riskini azaltmak için jilet ve tırnak makası gibi keskin nesnelerle dikkatli olun ve temas sporları gibi aktivitelerden kaçının.

Yaşlı yetişkinler bu ilacı kullanırken yüksek tansiyon için daha büyük risk altında olabilir.

Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Regorafenib kullanırken hamile kalmamalısınız. Regorafenib doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Hem kadınlar hem de erkekler bu ilacı kullanırken ve tedaviyi bıraktıktan sonra 2 ay boyunca güvenilir doğum kontrolü formları sormalıdır. Siz veya eşiniz hamile kalırsa, bu ilacın riskleri ve yararları hakkında hemen doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç cilt ve akciğerlerden emilebildiğinden ve doğmamış bir bebeğe zarar verebileceğinden, hamile olan veya hamile kalabilen kadınlar bu ilacı kullanmamalı veya tabletlerden tozu solumamalıdır.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bebek için olası risk nedeniyle, bu ilacı kullanırken ve tedaviyi bıraktıktan sonra 2 hafta boyunca emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: irinotekan, kanama / morarmaya neden olabilecek diğer ilaçlar (klopidogrel gibi antitrombosit ilaçlar, ibuprofen gibi NSAID’ler, varfarin gibi “kan sulandırıcı maddeler” dahil).

Aspirin, bu ilaçla kullanıldığında kanama riskini artırabilir. Bununla birlikte, doktorunuz sizi kalp krizi veya inme önleme için düşük dozda aspirin almayı yönlendirdiyse (genellikle günde 81-325 miligram dozajlarda), doktorunuz aksini söylemedikçe almaya devam etmelisiniz. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Diğer ilaçlar, regorafenibin vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da regorafenibin çalışma şeklini etkileyebilir. Örnekler arasında boceprevir, nefazodon, telaprevir, telitromisin, azol antifungalleri (ketokonazol, itrakonazol gibi), makrolid antibiyotikler (klaritromisin gibi), HIV proteaz inhibitörleri (ritonavir, nelfinavir gibi), rifamidinler, rifabutin, rifampinler, rifampinler, nöbetleri (fenitoin gibi) tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır.

Advertisement


Leave A Reply