Benjamin Baker Kimdir? Forth Köprüsü Mühendisinin Hayatı ve Çalışmaları

0
Advertisement

Benjamin Baker kimdir ve ne yapmıştır? Benjamin Baker hayatı, biyografisi, tasarımları ve mühendislik kariyeri hakkında bilgi.

Benjamin Baker

Benjamin Baker; (d. 31 Mart 1840, Keyford, Somerset – ö. 19 Mayıs 1907, Pangbourne, Berkshire, İngiltere), İskoçya’daki Forth Irmağının halicinde kurulan demiryolu köprüsünün baş tasarımcısı olan inşaat mühendisidir. 1862’de danışman mühendis Sir John Fowler’in yardımcısı, 1875’te de ortağı olmuştur.

Baker 1869’da Westminster ile Londra kenti arasındaki metro hattının (District Line) yapımını üstlendi. Ayrıca, kentin killi zemininin derinliklerinde açılan öteki yeraltı hatlarının yapımında danışman olarak görev aldı. Avonmouth ve Hull rıhtımlarının yapımı ve Kleopatra’nın İğnesi’nin Mısır’dan denizyoluyla taşınarak Londra’da yeniden dikilmesi de gerçekleştirdiği projeler arasındadır.

Köprü Yapımı

1867’de uzun köprüler üzerine bir dizi makale yazan Baker, köprü yapımında konsol kirişlerin kullanılmasını önerdi ve daha sonra bu düşüncesini 1882-90 arasında Forth Irmağının halicinde kurduğu köprüde uygulamaya koydu. Bu köprünün yapımı tamamlanınca Baker’a “sir” unvanı verildi. Danışman olarak görev aldığı pek çok projenin yanı sıra, hükümet komisyonlarında ve yönetim kurullarında çalıştı. Tasanmı William Willcocks tarafından yapılan Assuan Barajı’nın, 1898-1902 arasında yürütülen inşaatını yönetti. ABD’de Mississippi Irmağı üzerinde St. Louis Köprüsü’nü kurmakta olan James B. Eads’e danışmanlık yaptı ve Hudson Irmağı tünelinin ilk yapım çalışmaları çıkmaza girince, inşaatın tamamlanabilmesi için gerekli olan tünel açma kalkanının tasarımını yaptı.

Forth Köprüsü

Kaynak : pixabay.com

Baker 1895-96 arasında İnşaat Mühendisleri Kurumu’nda başkanlık yaptı ve kurumun Proceedings adlı yayın organında yazılar yayımladı. 1896’da Royal Society’nin başkan yardımcılığına seçildi.

Advertisement

Baker ayrıca mühendislik konularında birçok makalenin yazarıydı. 1872’de Baker, “Tuğla İşlerinin Gücü” başlıklı bir dizi makale yazdı. Bu makalelerde Baker, tuğla mukavemetinin hesaplanmasında çimentonun çekme mukavemetinin ihmal edilmemesi gerektiğini savundu. Çimento ihmal edildiyse, zamanının birçok yapısının çökmesi gerektiğini yazdı.

Kaynak 2

BENJAMIN BAKER (1840 – 1907)

İngiltere’de Somerset’te doğan Benjamin Baker İngiliz inşaat mühendisi John Fowler’ın (1817-1898) 1861’de yardımcısı olmadan önce Güney Galler’de bir demir dökümhanesinde çalıştı. Benjamin Baker Londra’nın ilk metrosunu başarıyla inşa etmelerinden sonra 1875’te Fowler’in ortağı oldu. Benjamin Baker o zaman dünyanın en uzun demiryolu köprüsü olan 518 metrelik Forth köprüsünü de tasarladı. Mısır’da aralarında en önemlisi Assuan barajı olan bazı projelerde de çalıştı.

Önemli yapıları: Forth demiryolu köprüsü, 1890; Assuan barajı, 1902


Leave A Reply