Benzopiren Nedir? Özellikleri ve Sağlık Açısından Zararları Nelerdir?

0
Advertisement

Benzopiren nedir? Benzopiren özellikleri, kullanımı, sağlık açısından zararları ve oluşumu nasıldır? Benzopiren hakkında bilgi.

Benzoil Peroksit Nedir?

BENZOPİREN, taş kömürü katranında bulunan aromatik hidrokarbon. Mülekül ağırlığı: 252.30.

Benzen halkalarının bağlanış sırasının değişik olmasından kaynaklanan iki izomeri vardır.

Benzo (a) piren: 3.4- Benzpiren, sarımsı kristaller. Benzen, toluen ve ksilende çözünür. Benzendeki çözeltisi menekşe renkli fluoresans gösterir.

Benzo (e) piren: 1.2-Benzpiren, 3.4-Benzipirene benzer. Kanser yapıcı özelliğe sahip olup sigaranın kanser yapıcı etkisi önemli oranda dumanındaki benzopirenden kaynaklanır.

Advertisement

Benzo [a]piren polisiklik aromatik bir hidrokarbondur ve organik maddenin 300 ° C (572 ° F) ile 600 ° C (1,112 ° F) arasındaki sıcaklıklarda eksik yanmasının sonucudur. Her yerde bulunan bileşik kömür katranında, tütün dumanında ve birçok gıdada, özellikle ızgara etlerde bulunabilir. \displaystyle {{C}_{{20}}}{{H}_{{12}}} formülüne sahip madde, pirene kaynaşmış bir benzen halkasının oluşturduğu benzopirenlerden biridir. Diol epoksit metabolitleri (daha yaygın olarak BPDE olarak bilinir) reaksiyona girer ve DNA’ya bağlanarak mutasyonlara ve sonunda kansere neden olur. IARC tarafından Grup 1 kanserojen olarak listelenmiştir. 18. yüzyılda baca temizleyicilerin skrotal kanseri, baca temizleyicilerinin karsinomunun kurumla bağlantılı olduğu zaten biliniyordu.

Benzopiren

Toksisite – Zararları

Sinir sistemi

BaP’nin farelere doğum öncesi maruziyetinin kemirgen modellerinde öğrenmeyi ve hafızayı etkilediği bilinmektedir. BaP yiyen hamile sıçanların, yavrularının ileri yaşamlarında beyin fonksiyonunu olumsuz etkilediği gösterilmiştir.

Bağışıklık sistemi

BaP, beyaz kan hücrelerinin sayısı üzerinde bir etkiye sahiptir ve bazılarının, vücudun enfeksiyonlarla savaşmak için ilk savunma hattı olan makrofajlara dönüşmesini engeller. 2016 yılında, moleküler mekanizmanın, membran kolesterolünü % 25 düşürerek makrofaj membranının lipid yığın bütünlüğüne zarar verdiği ortaya çıktı. Bu, daha az immünoreseptör CD32’nin (Fc immünoreseptör ailesinin bir üyesi) IgG’ye bağlanabileceği ve beyaz kan hücresini bir makrofaja dönüştürebileceği anlamına gelir. Bu nedenle makrofaj membranları bakteriyel enfeksiyonlara duyarlı hale gelir.

Üreme sistemi

Erkek sıçanlar ile yapılan deneylerde, solunan BaP’ye kronik altı maruz kalmanın, genellikle daha düşük seks steroid / testosteron üretimi ve sperm üretimi ile testis ve epididim işlevini azalttığı gösterilmiştir.

Kanserojenlik

Benzopiren bilinen bir kanserojendir. Benzopirenin metbolizmi, sırayla mutasyonlara ve sonunda kansere yol açan DNA oluşturan eklentilere reaksiyona giren ve bağlanan diol epoksitler ile sonuçlanır.

Advertisement

BaP’nin metabolitleri mutajeniktir ve oldukça kanserojendir ve IARC tarafından Grup 1 kanserojen olarak listelenmiştir.

1996 yılında yapılan bir araştırma, tütün dumanındaki bileşenleri akciğer kanserine bağlayan moleküler kanıtlar sağladı. BaP’nin akciğer hücrelerinde, çoğu kötü huylu akciğer tümörünün DNA’sında gözlenen hasarla aynı olan genetik hasara neden olduğu gösterilmiştir.


Leave A Reply