Besinlerin Temizliği ve Tazeliği Neden Önemlidir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

0
Advertisement

Besinlerin, yiyeceklerin temizliği ve tazeliğinin önemi, besinleri koruma, saklama koşulları nasıl olmalıdır? Besinlerin Temizliği ve Tazeliği hakkında bilgi.

Besinlerin Temizliği ve Tazeliği Neden Önemlidir?

Kaynak : pixabay.com

Besinlerin Temizliği ve Tazeliği

Salmonella çiğ etlerin bir çoğunda, özellikle kümes hayvanlarında bulunduğu için en çok rastlanan zararlı bakteridir. İshal, mide ağrısı, ateşli hastalık ve bazen de ölüme neden olur. Bu bakteri böcekler ve her çeşit zararlı hayvanla yayılır ve bulaşma yıkanmamış çiğ etten ve kirli ellerden doğabilir.

Stafilokok bakterisi besinler içinde zehirli ürünler yapmaya zaman bulursa baş dönmesine, halsizliğe ve hastalığa yol açar. insan vücudunda, ağızda, burunda ve kesik, çiziklerde doğal olarak bulunur.

Klostridyum bakterisi ısıtılmaya dayanabilir. Yemeklerin içinde ısıtılınca yeniden büyüyen sporlar oluştururlar. Soğuk etlerde, özellikle jambonda yaşamaları nitratla ve nitratlı koruyucular eklenerek önlenmektedir. Bu tür gıda zehirlenmesi olayları, bu bileşiklerin kullanılmadığı Fransa’da çok yaygındır.

Basil Cereus’un doğurduğu besin zehirlenmesi daha yeni ortaya çıkmıştır. Bu bakteriler oda sıcaklığında büyük miktarlarda depolanan ve yavaş soğuyan dökme pirinçte gelişmektedir. Vibrio organizmaları deniz ürünlerinde ortaya çıkar ve besin zehirlenmesi olaylarına neden olur.

Zararlı organizmaların yiyeceklerle bir arada olmasını önlemek olanaksızdır, fakat birkaç basit sağlık kuralını izleyerek bozulmayı en aza indirgemek olanaklıdır.

Advertisement
Besinler

Kaynak : pixabay.com

Yiyecekler yıkanmalı ve serin, temiz, kuru yerlerde üstü kapalı olarak saklanmalıdır. Çiğ ve pişmiş besinler ayrı olarak saklanmalıdır. Ayrıca etinizi satın aldığınız dükkânda da bu uygulamaya dikkat edilip edilmediğini gözlemelisiniz. Pişmiş yiyeceklerden sonra, çiğleri koyarken hiçbir organizmayı bulaştırmamak için temiz kaplar kullanınız. Pişmiş yiyecekler hızla soğutulup buzdolabına konmalıdır. Isıtmak gerektiğinde bu işi yeterli ölçüde yapmalı, fakat uzatmamalı-dır. Eğer fırın kullanılıyorsa yemeği koymadan fırının sıcak olduğunu kontrol ediniz. Kaplar ve mutfak tezgahları temiz tutulmalıdır. Yiyecek hazırlarken temiz bir önlük giyin ve başlamadan önce ellerinizi yıkayın. Hapşırırsanız ya da öksürürseniz bir mendil kullanın. Her türlü kesik kapatılmalı, bantlanarak mikropların yiyeceklere geçmesi önlenmelidir. Bu önlemler böceklerin ve mikro-organizmaların çabucak çoğaldığı sıcak havalarda özellikle önemlidir.

hapşırırken yiyeceklerden uzaklaşın
bütün kesikleri bantla kapatın
tuvalete gittikten sonra ellerinizi yıkayın
tırnaklarınızı kısa ve temiz tutun
besinlere dokunmadan önce ellerinizi yıkayın
yemekleri iyice ısıtın

Zararlı organizmalar

  1. Stafilokok deri yüzeyinde toplanır, kesiklerin ya da yaraların çevresinde birikir.
  2. Klostridyum bakterisi sporlardan türer, sporlar ısıya dayanıklıdır ve yeniden ısıtılan besinlerde gelişebilir.
  3. Salmonella bakterisi tifo yapar. Çiğ besinlere yayılır ya da burada gösterildiği gibi kirli sularda barınır.

Depolama

Çeşitli mikro-organizmalar, ışık, sıcaklık ve havadaki oksijen yiyeceklerin doğal bozulmasının nedenleridir. Bozulabilen besinlerde nem vardır ve bunların bakterilerle bozulmasını en aza indirgemek için soğuk bir kiler, ya da buzdolabı gibi bir yerde saklanması gerekir.

Buzdolabı

Kaynak: pixabay.com

Buzdolabı

Buzdolabı çok fazla doldurulmamalı, içindeki hava dolaşımı engellenmemelidir. içerde nem artarsa buzluk bölümünde karlanma başlar ve bu da verimi düşürür. Yiyecekler açıkta konursa kuruma eğilimi gösterir. Onun için yiyecekleri gevşek olarak polietilen ya da alüminyum kağıda sarınız. Hava geçirmez koruyucular çiğ gıdaları saklamak için kullanıldıklarında istenmeyen bakterilerin büyümesine neden olurlar. Yiyecekleri ayrı ayrı sarmak tatların birbirine karışmasını önler.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply