Beyaz Fil (Mark Twain) Kitap Özeti, Konusu, Karakterleri, Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Mark Twain’in Beyaz Fil isimli kitabının Beyaz Fil hikayesinin konusu nedir? Beyaz Fil kitap özeti, karakterleri ve kitap hakkında bilgi.

beyaz fil

Beyaz Fil

Siam Kralı, İngiltere Kraliçesi’ne beyaz bir fil hediye etmeye karar verdi. New Jersey’de çalınmıştır ve dedektifler filin nerede olduğunu bulmak için bazı ipuçları ararlar.

Komik ve ilginç bir kitap, fili bulma stratejilerinden dolayı polis gücünün bir hicvi olduğunu düşündürüyor. Bu kitap kara mizah içeriyor ve eğlenceli ama file ne olacağı konusunda endişeliydik. Sonu çok üzücüydü, Jumbo için bu trajik sonu hiç hayal etmemiştik.

Kitap Özeti

Bu, bir açıklama ile başlayan bir dedektif hikayesidir: “Siyam’da kraliyet beyaz fili çok önemlidir. Krallar için kutsaldır ve sadece kralların beyaz bir fili olabilir. Ve beyaz filler kraldan daha önemlidir.”

Böylece Siam kralı, İngiltere Kraliçesi’ne hediye olarak beyaz bir fil vermeye karar verir. Yolculuk sırasında gemi New York limanında durur çünkü bir doktor hasta olan beyaz fili görür. Ardından, iki haftalık yolculuktan sonra beyaz fil çalınır. Beyaz filin kurtarıcısı New York’a geri döner ve polis gücünü arar. Şanslıdır çünkü kuvvet şefi ünlü Müfettiş Blunt oradadır ve ona yardım etmeye karar verir.

Advertisement

Müfettiş Blunt, filin beslenme alışkanlıkları ve görünümü hakkında notlar alır ve fotoğrafları bastırır. Sonra bilgileri gazetelere gönderir. Ayrıca bir ödül önerir ve birçok adamını fili aramaya gönderir. Birkaç gün sonra beyaz fil, bazı insanları öldürmek ve köyleri yıkmakla suçlanır, ancak arama devam eder ve ödül yüz bin dolara kadar yükseltilir. Daha sonra dedektif bazı notlar gönderip ve hırsızlarla bir randevu ayarlar. Müfettiş Blunt geri döndüğünde, beyaz filin kurtarıcısını binanın bodrum katına kadar götürdü ve orada ölü beyaz fil vardır. Beyaz fil açlıktan ölmüştür ve kurtarıcı işini kaybeder ve mahvolur, ancak dedektifin çalışmalarını takdir etmeye devam eder.

Karakterler

  • Siam Kralı: İngiltere Kraliçesi’ne geçmişteki sıkıntılarını unutması için bir hediye vermeye karar verdi.
  • Jumbo: Kraliçe’ye hediye edilecek olan, beyaz bir fil. Krallar için kutsaldır, ona sadece krallar sahip olabilir. Tam adı Hassan Ben Ali Ben Selim Abdallah Muhammed Mois Alhammal Jamsetjejeebhoy Dhuleep Sultan Ebu Bhudpoor’dur.
  • Baş Müfettiş Blunt: New Jersey’de çalınan fili bulmaktan sorumlu bir dedektif. Filin ilk raporunu aldı.
  • Alaric ve Kaptan Burns: Dedektifin ofisinde çalışıyorlar, Müfettiş Blunt’un emirlerini yerine getiriyorlar.


Leave A Reply