Beyaz Saçlar Nasıl Eski Rengine Döner? Beyaz Saça Bitkisel Çözümler

0
Advertisement

Saçlarımız neden beyazlar? Beyaz saçlar nasıl eski rengine dönebilir? Beyazlamış saçlar için bitkisel kür önerilerinin yer aldığı sayfamız.

Ak Saçlı - Beyaz Saç

Öncelikle saçın içerik yapısını ve kendisini beyazlaştıran öğeleri yakından incelemek gerekmektedir. Saç yapısı, özünde keratin denilen maddeden oluşmaktadır. Kimyasal yapı olarak oldukça tırnağa benzeyen bu yapıyı tırnaktan ayıran en önemli özelliği renk almasını sağlayan melanin pigmentini bulundurmasıdır. Zaman içerisinde belirli etmenler ve süreçlerden ötürü melanin pigmenti saçın ihtiyaç duyduğu kadar salgılanamamakta ve bunun saçında da saç yavaş yavaş öncelikle tel tel beyazlaşarak, sonrasında gri renge dönüşerek en sonunda da beyaz rengi alarak renksiz bir görünüme kavuşmaktadır.

Vücutta melanin salgılanmasına yarayan melanositler ölmeye başladıktan sonra, kaçınılmaz olarak saçların beyazlaması konusunun üzerinde durulmuş; bu melanosit yapısının neden normalden erken yaşlarda ya da normal süreçlerde azalarak öldüğü bilimsel olarak araştırılsa da henüz temel bir veri bulunamamıştır.

Saç beyazlaması durumu, hem kadınlar için hem de erkekler için oldukça stres yaratıcı etmenlerden bir tanesidir. Çünkü hem erkeklerde hem de kadınlarda saçların beyazlaması, özellikle erken yaşlarda oluşan beyazlar bazı durumlarda estetik görüntüyü bozan bir etmen olarak algılanmakta ve oldukça rahatsızlık duyulmaktadır. Normal şartlarda 30’lu yaşlardan sonra beyazlamaya başlayan saçlar, hayatını yoğun stres ve üzüntü içerisinde geçiren insanlarda 20’li yaşlarda, hatta ve hatta 18 yaşından itibaren beyazlamaya başlayabilmektedir. Tabi bunun yanında eksik beslenme vb. sorunlar da saçların erken dönemde beyazlaşma sorunlarıyla karşı karşıya kalmasına sebep olabilmektedir.

Bu durumun yanında, genel duruma bakarsak kadınlar hayatları boyunca çok büyük bir oranda saç bakımına özen göstermekte; ellerinden geldiğince saçlarına her konuda bakım yapmakta, aynı zamanda çoğunlukla boyatarak beyaz görüntüsünün oluşmasına fırsat vermemeye özen göstermişlerdir. Hal böyle olunca, beyaz saç problemiyle daha alelade bir şekilde erkekler savaşmaktadır. Erkeklerin de saç boyatma durumları kadınlara göre daha göz alışkanlığından uzak, halk arasında “yakıştırılamayan” bir durum olarak görüldüğünden, onların bu durumu idare etmeleri kadınlardan çok daha zordur.

Advertisement

Beyazlayan saçlara bitkisel çözüm

Beyazlayan saçları doğal yollardan renkli hale dönüştürebilmek adına yapılacak başlıca doğal iki formül şu şekilde özetlenebilir;

Ceviz kabuğu formülü : Bu formülde ihtiyaç duyulan malzemeler bir litre miktarındaki su ve 10 adet kuru haldeki ceviz kabuğudur. Buradaki en önemli kısım ceviz kabuklarının mutlaka kuru halde olmasıdır. Bu kabukları tencereye atarak üzerine elinizdeki 1 litrelik suyu da malzemenin üzerine ekleyip 15 dakika boyunca kabukları kaynatın. Su kaynadıktan sonra kabın içerisindeki malzemeyi duştan sonra durulanma suyu olarak kullanacağınız şekilde hazırlayın. Son durulama esnasında kullandığınız bu suyu uyguladığınız esnada saç köklerinize masaj yapmayı da unutmayın. Bu uygulamayı yaptıktan sonra ceviz kabuğu suyunu saçınızdan süzmemeniz, bir dahaki banyonuza kadar saçınızda bırakmanız gerekmektedir. 3 hafta boyunca düzenli yapılan bu uygulamanın ardından saçlardaki beyazların kendiliğinden yok olduğunu görmeniz mümkün olacaktır.

Patates kabuğu formülü : İki ya da üç büyük boylardaki patatesleri iyice temizleyip ardından kabuklarını güzelce soyun. Büyün patateslerin kabuğunu soyduktan sonra bu kabukları tencereye alarak tencerenin içerisine en fazla kabukları iki parmak kalınlığında geçecek kadar su ekleyerek 30 dakika boyunca kaynamaya bırakın. Yarım saatlik kaynatma süreci sona erdiğinde süzgeç yardımıyla tencereden kabukları çıkartın. Su iyice kuruduğunda bu suyu yavaş yavaş bitene kadar saçınıza dökerek bir yandan da saçlarını kökten uca taramaya devam edin. Yine 2-3 haftalık uygulamanın ardından bu formülün saçlarınızdaki beyazları ortadan kaldıracağını görmeniz mümkündür.


Leave A Reply