Beyaz Yunus Kitap Özeti, Konusu ve Karakterleri, Gill Lewis

2
Advertisement

Gill Lewis’in Beyaz Yunus isimli kitabının konusu nedir? Beyaz Yunus kitap özeti, karakterleri, kitap hakkında bilgi, analiz.

Beyaz Yunus

Beyaz Yunus Kitap Özeti

Beyaz Yunus kitabının ana karakterleri Kara, Felix, Jake, Dougie ve Beyaz Yunus’tur. Kara küçükken annesi kaybolmuş ve bir daha bulunamamıştır. Kara’nın babasının pek parası yoktur ve tekneleri “Moana” yı satması gerekiyordur. O tekne annesinin anılarının yaşadığı tek yerdir.

Bir gün Kara okyanusa gittiğinde kıyıya vuran beyaz bir yunus yavrusu bulur. Yunus tedavi altına alınır ve sağlığına kavuşturulur. Annesiyle birlikte okyanusa döner.

Dougie Evans, resifin dibinin taramak isteyen bir balıkçıdır. Dougie’nin oğlu Jake Evans ise Kara’nın en büyük düşmanıdır. Kara, resifin dibinin taranması konusunda çok endişelidir, bu yüzden Felix ile resif tarama yasağının kaldırmaması için bir dilekçe verirler.

Kara’nın babası “Moana” yı Dougie ve Jake’e satar. Bir gün Jake ve Dougie balığa gidip büyük bir beyaz köpekbalığı yakaladıklarını söylerler. Kara bakmaya gittiğinde, teknenin dibinde beyaz yunus yavrusunun annesinin ölü olarak yattığını görür.

Advertisement

Kara’nın annesinin bilgisayar flash belleğini bulur ancak şifresi vardır ve çözemez. Bu yüzden bakması için Felix’e verir.

Bir gün Jake ve arkadaşı Ethan, Jake’in erkek kardeşinin öldüğü yer olan Gulf Rock’a giderler. Kara ve Felix peşlerine düşerler. Büyük bir fırtına çıkar. Jake fırtınada tekneden düşer ve kafa travması nedeniyle yüzemez. Beyaz yunus imdatlarına yetişir. Kara’nın sudan Jake’i çekip çıkarabilmesi için Jake’i yukarı kaldırır. Kara, Ethan’ı bir tekneye alır ve Felix ve Jake diğer teknededir. Kara ve Ethan’ı bir helikopter kurtarır ama Felix ve Jake’i bir süre bulamazlar. Kısa süre sonra diğerleri de bulunur. Herkes çok iyidir ve ciddi bir yaralanma olmamıştır.

Kara’nın babası nihayet bir karavan alacak kadar para bulur

Felix ise bilgisayar flash belleğini açabilmeyi başarmıştır. Kara’nın annesinin kaybolduğu gün dalmaya gittiğini öğrenirler. Kara’nın annesi okyanusun dibinde ölmüştür.

Karakterler:

Kara yalnız bir kızdır. Disleksisi vardır ve bu nedenle okulda zorbalığa uğrar. Annesinin gizemli bir şekilde ortadan kaybolmasıyla başa çıkmakta zorlanır. Yaşadıklarından tek kaçışı, babasının teknesi Moana ile denize açılmaktır. Ancak iş bulmak için mücadele eden babasının teknesini satmak zorunda kalabileceğini fark ettiğinde işler dibe vurur.

Bu arada Felix, zengin bir ailenin çocuğudur. Anne ve babasının onu Londra’daki evi ve arkadaşlarından ayırıp uzakta bir Cornish balıkçı köyünde yaşamaya götürdükleri için çok kızgındır ancak yelken tutkusunu keşfettiğinde işler değişir. Kara ve Felix, özellikle Kara, babasının Moana’yı Felix’in ailesine satmayı planladığını öğrenince, ilk başta birbirlerinden nefret ederler. Sonrasında sahildeki beyaz yunusu bulmaları ve ona yardım etmeleri onları beklenmedik bir şekilde bir araya getirir. Ancak bu yeni arkadaşlar yunusu kurtarmaya yardım etmek dışında daha ciddi zorluklarla karşı karşıya gelirler. Kara’nın deniz biyoloğu olan annesinin ortadan kaybolması hakkındaki gerçeği bulmak ve körfezdeki resifleri korumak.

Advertisement

Kara’nın disleksisi olmasına ek olarak, Felix’in serebral palsisi vardır. Diğer karakterlerin Felix’e karşı tutumları çeşitlidir. Bir akraba Kara’ya engelli çocuk için üzülmesi gerektiğini söylerken, kendi yaş grubundan bazıları onunla alay etmektedir. Kara’nın Feliz hakkındaki görüşleri de zamanla değişir. Başlangıçta ondan hoşlanmaz, ancak kısa süre sonra düşmanca hareketlerinin ailesinin Onu Londra’yı bırakıp taşınmaya zorlamasından kaynaklandığını fark eder.

Gill Lewis’in heyecan verici ama duygusal ve düşündürücü ikinci romanı, doğayı ve dostlarımızı korumanın önemini anlatıyor.


2 yorum

Leave A Reply