Beylerbeyi Sarayı Nerededir? Kim Yaptırdı? Mimarı Kimdir? Mimari Özellikleri Nelerdir?

3
Advertisement

Beylerbeyi Sarayı hakkında kısa bilgi. Beylerbeyi saray nerededir? Beylerbeyi Sarayı mimarı kimdir ve ilk defa kim misafir edilmiştir.

Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı; İstanbul’un Anadolu yakasında, Beylerbeyi semtinde 19. yüzyıldan kalma Osmanlı sarayıdır. Deniz kıyısındaki saray, “İstavroz Bahçesi” diye anılan alanda II. Mahmut‘un yaptırdığı iki katlı eski sarayın 1851 yangınında ortadan kalkması sonucu 1865’te yapıldı. Abdülaziz’in buyruğuyla başlanan sarayın mimarlığını Agop Balyan ve Sarkis Balyan üstlendi. Rönesans ve barok üsluplarının bir karışımı olan saray, Bakırköy küfekisi ve nitelikli mermer malzemeyle bir bodrum olmak üzere, üç katlı olarak yapıldı. Birinci katın üç yöne açılan kapılarına barok üsluplu mermer merdivenlerle çıkılır. 6 büyük salon ve 24 büyük odanın yer aldığı sarayın giriş katındaki 16 mermer sütunlu büyük salonun ortasında biri havuz iki yanında da ikişer oda vardır. Üst katın ortasındaki büyük salon ise “Kabul Salonu” olarak yapıldı. Ayrıca üst katta güzel bir hamamı da bulunan yapının dış görünümü kadar iç görünümü ve döşenmesine de önem verilmiştir. Oda ve salon duvarlarına, tavanlara çok güzel bezemeler işlenmiştir. Kullanılan eşya arasında Avrupa ve Yıldız Çini Fabrikası yapımı vazolar, saatler, değerli Hereke halıları görülmeye değer niteliktedir. Sarayın arkasındaki bahçeler, setler üzerine kurulmuş olup en üst setin ortasında 70×40 m boyutlarında ve 3 m derinliğinde bir havuz yer alır.

Cumhuriyet Dönemi Sonrası Beylerbeyi Sarayı

Saray, Cumhuriyet’ten sonra bir süre Atatürk tarafından kullanıldı, O’nun ölümünden sonra da milli saraylar kapsamına alınarak TBMM’ye bağlandı ve müzeye dönüştürüldü. Günümüzde en çok ziyaretçi çeken anıt müzelerden biridir.

İstanbul’da, Boğaziçi’nde, Beylerbeyi kıyısındadır. 1865’te Abdülâziz tarafından Serkis Balyan Kalfa’ya baştan başa beyaz mermerden yaptırtılmıştır. Daha önce bu sarayın yerinde, II. Mahmut tarafından iki katlı ve muhtelif daireleri olan bir saray yaptırılmıştır. Eski Beylerbeyi Sarayında çıkan bir yangın söndürüldü ise de Abdülmecit, bunda bir uğursuzluk sezerek Çırağan Sarayı’na taşınmıştı.

Abdülâziz tarafından yaptırılan yeni saray gerek iç, gerek dış görünüşüyle pek zarif ve süslüdür. Mimar, Dolmabahçe sarayı inşaatında kullanılan usullere uymakla beraber eski Türk mimarlığının bazı özelliklerini de gözönünde bulundurmuştur.

Sarayın arkadaki tepeye doğru set set yükselen bahçesi nadide ağaçlarla, mermer hayvan heykelleriyle süslü ve oldukça güzel manzaralıdır. Bu yazlık sarayın ilk büyük misafiri Fransız İmparatoriçesi Eugenie’dir. 1877’de Ayastefanos Antlaşması’nın imzasından sonra İstanbul’a gelen Grandük Nikola da kısa bir süre Beylerbeyi Sarayın da kalmıştı.

Advertisement

Balkan Savaşı’nın çıkması üzerine Selanik’ten İstanbul’a getirilen II. Abdülhamit 10 Şubat 1918’de bu sarayda öldü. Cumhuriyet devrinde de, memleketimizi ziyaret eden yabancı devlet şefleri Beylerbeyi Sarayı’nda misafir edilmişlerdir.


3 yorum

  1. okulda buraya gezi olarak 3f sınıfı gelecektir dış tarafından güzel ama iç tarafına bakacağız ama bence güzel biyer beşiktaş tarafında olduğunu öğrendim ben de takım olarak beşiktaşlıyım

  2. buraya 3f sınıfı gelecektir ve gezeceğiz dış tarafından harika gözüküyor ama iç tarafına bakacağız ama ben güzel olduğuna inanıyorum beşiktaş tarafında olduğunu öğrendim ve ben de takım olarak beşiktaşlıyım

Leave A Reply