Bileşik Hareket Nedir?

0
Advertisement

Bileşik hareket nedir? Bileşik hareketin özellikleri nelerdir, bileşik hareket nasıl oluşur? Bileşik hareket hakkında bilgi ve örnek.

bileşik hareket

Bileşik Hareket Nedir?

Bileşik Hareket Bir cisim, birden fazla basit hareketi aynı anda yapıyorsa bileşik hareket yapıyor denir.

Örneğin, akıntılı nehirde karşıya geçen bir kayığın hareketi bileşik bir harekettir. Çünkü kayık bir yandan kendi hareketini yaparken bir yandan da suyun sürükleyici hareketini yapar. Yuvarlanan bir çember, hem ekseni çevresinde döner, hem de yol alır. Bu nedenle yuvarlanma hareketi de bileşik bir harekettir.

Bileşik hareketlerle ilgili ilkeler :

I. Bileşik hareket yapan bir cismin yer değiştirmesi, hareketi oluşturan basit hareketlerin yer değiştirmelerinin vektörel toplamıdır.

II. Bileşik hareket yapan bir cismin hızı ve ivmesi, bileşen hareketlerin hız ve ivmelerinin bileşkesidir.

Advertisement

III. Bir bileşik hareketin süresi, bileşenlerin süresine eşittir.

IV. Bir bileşik hareket, dik iki bileşenden oluşursa, bu bileşenler birbirinden bağımsızdır.

V. Bir bileşik hareketin dik bileşenleri ivme bakımından aynı tür hareketler olursa yörünge doğrusal, eğer dik bileşenler farklı türden hareketler ise yörünge eğrisel olur.

VI. Doğru boyunca sabit v hızıyla giden bir cisme hız vektörüyle 0° < θ < 180° olan bir θ açısı yapan ve yönü değişmeyen bir kuvvet etkimeye başlarsa, cisim, bu andan itibaren bileşik hareket yapar ve eğri boyunca hareket eder.

EĞİK ATIŞ HAREKETİ İÇİN TIKLAYIN

YATAY ATIŞ HAREKETİ İÇİN TIKLAYIN

Advertisement

kayık

ÖRNEK

Doğuya doğru 2 m/s hızla akan bir nehirde, akıntıya dik olarak 4 m/s hızla bir kayık yola çıkıyor. Kayağın sahile göre hızı kaç m/s olur?

ÇÖZÜM :

Kayığın akıntılı sudaki hızı, kendi hızıyla suyun hızının bileşkesi olur. Bu iki hız birbirine dik olduğundan, Pisagor bağıntısından,

\displaystyle \begin{array}{l}{{v}^{2}}={{\left( 2m/s \right)}^{2}}+{{\left( 4m/s \right)}^{2}}\\=20{{\left( m/s \right)}^{2}}\\v=\sqrt{20}m/s=2\sqrt{5}m/s\end{array}


Leave A Reply