Bir kişiye yapılan haksızlık bütün topluma yöneltilmiş bir tehdittir anlamı

0
Advertisement

Bir kişiye yapılan haksızlık,bütün topluma yöneltilmiş bir tehdittir sözüne anlama gelir, Montesquieu’nun sözü hakkında kısa yazı.

Bir kişiye yapılan haksızlık bütün topluma yöneltilmiş bir tehdittir anlamı

BİR KİŞİYE YAPILAN HAKSIZLIK,
BÜTÜN TOPLUMA YÖNELTİLMİŞ BİR TEHDİTTİR.
(Montesquieu)

Haksızlık, kime yapılırsa yapılsın, anında önlenmeli; haklı olan korunmalı ve savunulmalıdır.

“Bana değmeyen yılan bin yaşasın” derler bazıları. Bu düşüncenin çok yanlış olduğu açıktır. Eğer yılan zararlıysa, görüldüğü yerde yok edilmelidir. Yılanın bir gün bize değmeyeceğini, bizi zehirleyip öldürmeyeceğini bilebilir miyiz?

Polis, komşularımızdan birinin oğlunu karakola götürüyor. Bir olay için bilgisine başvurulacağını, birkaç saat sonra bırakılacağını söylüyor. Ama delikanlı bırakılmıyor. Aradan birkaç saat değil, bir kaç gün geçiyor, haber yok! Anası, babası, yakınları merak içindeler; çocuklarının başına kötü bir şey gelmesinden korkuyorlar…

Korktukları da başlarına geliyor. Bir hafta sonra, çocuklarının bir hastanede olduğunu öğreniyorlar. Bir hırsızlık olayını delikanlının üstüne atmak istemişler, kabul etmemiş. O zaman da kıyasıya dövmüşler. Kendinden geçip bayıldığı için hastaneye kaldırmışlar.

Advertisement

Ortada bir haksızlık var. Bizimle ilgili değildir diye bu haksızlığa seyirci kalabilir miyiz? Eğer haksızlığa yol açanlar cezalandırılmazsa, aynı durumun bir gün bizim başımıza da geleceğinden kuşkumuz olmasın.


Leave A Reply