Bir Ok Attım Kebap Oldu Ne Demek? Deyimin Anlamı ve Hikayesi Nedir?

0
Advertisement

Bir Ok Attım Kebap Oldu ne demektir, deyimin anlamı nedir? Bir Ok Attım Kebap Oldu deyiminin hikayesi açıklaması nasıldır? Deyimle ilgili örnek cümleler.

Bir Ok Attım Kebap Oldu Anlamı

Sonunu düşünmeden söylenen şeyin ve yapılan davranışların çok farklı yerlere gidebileceğini anlatan bir deyimdir.

Bir Ok Attım Kebap Oldu

Deyimin Hikayesi;

Geçmiş zamanın birinde bir sadrazamın üzerine titrediği oğlu varmış. Son derece sıkı bir eğitimden geçen, saray dışına pek az çıkan, hocalarının her an gözetimindeki çocuk bütün bu ilgiye rağmen biraz safça imiş. O yüzden de lalası hiç yanından ayrılmaz, bir ölçüsüzlük eder diye korkarmış. Bir gün sadrazamın önemli misafirleri varmış. Bizim küçük bey fütursuzca girmiş yanlarına lalası engellemek istediyse de muvaffak olamamış. Misafirler av ve avcılık üstüne sohbet ediyorlarmış. Küçük bey hemen atlamış konuya, “Bir ok attım kebap oldu” deyince misafirler garip garip bakmışlar. Bu da neyin nesi diye düşünürken zavallı lala hemen oğlanı savunmaya geçmiş:

“Efendim, küçük beyimiz ‘Bir ok attım kebap oldu’ buyurdular. Hadise açıktır. Beraber ava çıkmıştık bir kez. Beyimizin önüne bir tavşan çıktı. Oklarıyla nişan aldılar. Ok tavşanı deldi taşa isabet etti. Taştan bir kıvılcım çıktı o anda bir ateş yanmaya başladı. Tavşan yandı kebap oldu. Biz de afiyetle yedik. Hadise bundan ibarettir. Anlaşılmayacak bir şey yok” demiş. Lala durumu kurtardım diye tam rahatladım derken, lalasının yardımından pek memnun kalan beyzade hemen bir inci daha yumurtlamış:

“Bir ok attım, aşure oldu”. Ama bu kez lala bile afallamış:

Advertisement

“İşte şimdi halt ettin! İnsaf be beyzadem. Ben tencereyi nereden bulayım? Şekeri nereden alayım? Hadi bunları buldum dağ başında buğdayı, inciri, fındık fıstığı nerden bulayım da sana aşure edeyim” demiş.

Bu deyim, “sonunu düşünmeden yapılan bir iş ya da söylenen söz için” kullanılır.

Örnek Cümleler;

  • Bu sözlerin ortalığı iyice karıştırdı, bir ok attın kebap oldu kısaca.
  • Aniden geldi bir ok attı kebap oldu, işler iyice garip bir hal aldı.
Kebapla Diğer Diğer Deyimler;
  • ciğer kebap olmak
    büyük bir acıya uğramak, yüreği yanmak.
  • ne şiş yansın ne kebap (Atasözü)
    iki taraf da gücendirilmesin veya korunsun.


Leave A Reply