Bir Saatin Öyküsü Hikayesinin Özeti Karakterleri, Kate Chopin

0
Advertisement

Kate Chopin’in Bir Saatin Öyküsü isimi kısa hikayesinin konusu nedir? Bir Saatin Öyküsü, özeti, karakterleri, incelemesi, hakkında bilgi.

bir saatin öyküsü

Bir Saatin Öyküsü

Louise Mallard, kocası Brently Mallard’ın bir demiryolu kazasında zamansız ölümünü duyar. İlk başta dökülen kederden sonra, odasına çekilir ve Brently’nin ölümünün ona bir ömür boyu bağımsızlık ve özgür seçim bırakacağını fark ettiğinden yorgunluktan coşkuya geçer. Ancak alt kata indiğinde, kocasının eve geldiğini, ölümünün yanlış bildirildiğini ve sonraki şoktan öldüğünü öğrenir.

Özeti

Louise Mallard, çok hareketli olursa onu riske atan zayıf bir kalbe sahiptir. Ailenin bir arkadaşı olan Richards’tan Louise’in kocası Brently Mallard’ın bir tren kazasında öldüğünü duyduktan sonra, kız kardeşi Josephine, Louise’e bu haberi verirken dikkatli davranmaya, kardeşini riske atmamaya özen gösterir. Josephine’in çabalarına rağmen, Louise’in kederi teselli edilemez. Önce yoğun bir şekilde ablasının kollarında ağlar ve yatak odasına kaçıp kapıyı arkasından kapatıp kilitler.

Yatak odasında, pencereye bakan bir koltuğa çöker ve kendi hıçkırıklarından bitkin halde, dışarıda yeni çiçek açmış ağaçlardan oluşan bir manzaraya ve gökyüzündeki çeşitli maviliklere bakar. Aşağıdaki sokaklarda hayat normal bir şekilde devam ediyordur ve Louise sandalyede hareketsizce otururken korkuyla bir şeyin -bir duygunun- ona yaklaştığını hissetmeye başlar. Yaklaşan duyumu tanımlayamaz veya adlandıramaz çünkü bu çok soyut ve belirsizdir. Korkmuş, bu duygudan uzak durmaya çalışır, ama faydası yok çünkü her şey – dışarıdaki yeni bahar hayatı, yağmur kokusu, geniş gökyüzü – bu hissi somutlaştırıyor gibi görünür ve ona doğru uzandığını hisseder.

Aniden gardını indirir ve kendini tekrar tekrar “özgür” kelimesini söylerken bulur. Artık pasif değildir, kalbi hızlı atıyordur ve akan kanı onu canlandırıyordur. Sevinç onu sarar ve önündeki hayatı tam bir heyecan ve mutlulukla hayal eder: O ve kocası istikrarlı, sevgi dolu bir evliliğe sahip olmalarına rağmen, artık kocasına veya herhangi birine bağımlı olarak yaşamak zorunda kalmama ihtimaliyle dolup taşmaktadır. Şimdi hayatının geri kalanı sadece ona aittir ve bu özgürlük fikrinden çok memnun kalmıştır.

Advertisement

Louise’in odasında yalnız kalarak kendini hasta edeceğinden endişelenen Josephine, yere diz çöküp kapının anahtar deliğinden kız kardeşine onu içeri alması için yalvararak konuşuyor. Yeni hayatının uzun olması için hızlıca dua ettikten sonra, Louise ayağa kalkar ve kendinden emin adımlarla yatak odasından çıkar. Kız kardeşiyle birlikte, Richards’ın aşağıda beklediği yere doğru merdivenlerden inmeye başlar.

Ön kapıda oynayan anahtarların duyulur ve aniden kapı açılır. Brently Mallard kayıtsız bir şekilde içeri girer. Görünüşe göre onu öldüren tren kazasının yakınından bile geçmemiştir. Louise’i yaşayan kocasını görmenin mutlak şokundan korumak için Richards, Brently’yi çabucak gizlemeye çalışır, ancak boşuna ve Louise son sesini çıkarır: kocasını şaşırtan keskin bir çığlık. Doktorlar Louise’in cesedini incelediklerinde, kocasını görünce çok heyecanlı ve çok mutlu olduğu için öldüğüne karar verirler.

Karakterler

Louise Mallard

Kocası Brently Mallard’ın bir tren kazasında öldüğü söylenen kalp rahatsızlığı olan bir kadın. Kalp sorunu nedeniyle aşırı heyecanlanmaması gerekiyor.

Brently Mallard

Louise Mallard’ın yanlışlıkla bir tren kazasında öldüğü bildirilen kocası. O gün eve döndüğünde kimsenin onun öldüğünü düşündüğünden haberi yoktur.

Josephine

Louise Mallard’ın kız kardeşi. Louise’in kalp rahatsızlıklarının farkında olarak, sakin bir tavırla Brently’nin ölüm haberini Louise’e iletir. Kız kardeşinin sağlığı hakkında aktif olarak endişeleniyor.

Richards

Brently’nin gazete ofisinde bulunan arkadaşı, bir tren kazası olduğu haberi geldiğinde. Ölenler listesinde Brently’nin adını okuduktan sonra Josephine’e yanlış bilgiyi söyler.

Advertisement


Leave A Reply