Bit Nedir? Nasıl Bir Hayvandır, Özellikleri, Hayvan ve Bitki Bitleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Bitki ve hayvan bitkileri ile ilgili bilgiler. Bit nasıl bir hayvandır, nerede yaşar? Bitlerin özellikleri, insana zararları, mücadele yolları nelerdir? Bit ile ilgili bilgi.

bit

Kaynak: upload.wikimedia.org

Bit Nedir?

İnsanların bazı sıcak kanlı hayvanların üzerinde asalak olarak yaşayan zararlı bir böcektir. Daha çok temizliğe pek önem vermeyen kimselerin üzerinde bulunur. Tifüs ve bunun gibi daha bazı öldürücü mikroplu hastalıklara yol açar. Eskiden hapishaneleri, asker koğuşlarını, hatta hastaneleri bit sarar, tifüs hastalığının yayılmasına sebep olurdu.

Böcekler sınıfının yarımkanatlılar ailesinden olan bit yassı vücutlu, iki milimetre kadar uzunluğunda, çirkin görünüşlü bir böcektir. Kalınca bir kitin tabakası ile örtülü vücudu saydamdır. Dışarıdan üzerinde asalak olarak yaşadığı kimsenin emdiği kanı sindirim sisteminde görmek mümkündür, Yumurtalarına “sirke” adı verilir. Bit bu yumurtaları saçların üzerine yapıştırır. Yumurtadan yeni çıkan bitler, büyükleri gibi, ağızlarındaki emici aygıtlarını üzerinde yaşadıkları kimsenin derisinden içeriye sokup kanını emerek beslenirler.

İnsana daha çok “baş biti“, “vücut biti“, “kasık biti” denilen cinsleri musallat olur. Baş bitinin rengi siyaha yakındır, vücut biti beyaz ve şeffaftır, daha çok göğüs ve sırtta çamaşırların kat yerlerinde gizlenir.

Bitten kurtulmak için her şeyden önce temizlik kurallarına uygun davranmak / sabunlu, kükürtlü banyolar yapmak aslında bir yere kadar yeterlidir.

Hayvan ve Bitki Bitleri

Genel olarak bazı hayvan ve bitkilerin üzerinde asalak olarak yaşayan böceklere de “bit” adı verilir: Tavuk biti, buğday (ekin) biti, çiçek biti gibi.

Advertisement

Ağaç Biti : Bitkiler üzerinde yaşayan bir böcektir. Başlıca özelliklerinden biri yürürken sıçramasıdır.

Buğday (Ekin) Biti : 2-3 mm uzunluğunda başı siyah, vücudu yeşil bir böcektir. Ekinlere büyük zarar verir.

Çiçek (Fidan) Biti : Yumuşak vücutlu, küçük bir böcektir. Sürü halinde yaşar, ağaç bitinden bir farkı da sıçramamasıdır.

Ayrıca, maymunların, köpeklerin, domuzların, atların, güvercinlerin, kümes hayvanlarının üzerinde yaşayan, yarımkanatlılardan olsun, olmasın, başka asalak böceklere de halk arasında “bit” adı verilir.

karınca yaprak biti

Kaynak: pixabay.com

Kaynak – 2

İnsan biti (Pediculus humanus), Anoplura (emici bitler) alttakımından, insanların yaşadığı her yerde görülebilen bit türüdür.

Baş biti (Pediculus humanus capitis) ve vücut biti (P. humanus humanus) adlı iki alttürü vardır. Vücut biti tifüs hastalığını, baş biti dönüşlü humma ve siper humması hastalıklarını bulaştırır. Ayrıca bitlenme, şiddetli kaşıntı ve tahriş sonucu ikincil deri enfeksiyonlarına yol açar.

Advertisement

Baş biti vücut bitinden daha küçük ve daha sağlam yapılıdır. Saçlara ya da kafa derisine bacaklarındaki tutunma çengelleri yardımıyla sıkıca tutunur. Erişkinlere çok benzeyen ve esmer ya da siyah renkli olan nemflerin yarı saydam karın bölümleri emdikleri kanla şiştiğinde kırmızıya döner. Sıcağa ve soğuğa karşı duyarlı olan baş bitleri konaktan konağa dokunma yoluyla geçer. Saç derisini ve saçı temiz tutmak, ince dişli bir tarakla saçları sık sık taramak olası bir bulaşmaya karşı en kolay korunma yoludur. Korunma sağlanamadığı zaman böcek ilaçları kullanılır ve aşırı bitlenme durumunda saçlar kesilir.

Rengi beyazdan kahverengiye kadar değişen vücut biti giysilerin dikiş yerlerinde yaşar. Dişilerin çok sayıda bıraktığı yumurtalar yaklaşık bir haftada açılır. Vücut biti de baş biti gibi dokunmayla bulaşır ve sıcaklığa karşı duyarlıdır. Bu nedenle giysileri normal bir yıkama, ütüleme işleminden geçirmek bile vücut bitlerini ve yumurtaları öldürür.


Leave A Reply