Bitcoin Nasıl Satın Alınır, Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar ve İpuçları

0
Advertisement

Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin ve diğer kripto paralardan almak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler ve izlemesi gereken adımlar nelerdir?

Öncelikle Bitcoin satın almadan önce saklayabileceğiniz bir yere ihtiyacınız var. Kripto para dünyasında, bu yere “cüzdan” denir ve bunlar çeşitli biçimlerde gelir. Farklı cüzdan türleri, Bitcoin sahiplerine farklı türde güvenlik, depolama ve erişim seçenekleri sunar.

Bununla birlikte, cüzdanınızın teknik olarak Bitcoinlerinizi saklamadığını belirtmek önemlidir. Bunun yerine, bir Bitcoin adresine erişmek ve fonları harcayabilmek için gerekli olan özel anahtarları tutar. Bu dijital anahtarların bir işlemi imzalaması gerekir ve kullanıcı bunları kaybederse, Bitcoinlerine erişimi de kaybeder.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır: Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar ve İpuçları

Kaynak : Pixabay

Beş ana BTC cüzdanı türü masaüstü, mobil, çevrimiçi, donanım ve kağıttır.

Cüzdan türleri

Masaüstü Bilgisayar

Kullanıcının bilgisayarına, fonların tam kontrolünü ve ilgili bütçe güvenliğini sağlayan bir masaüstü cüzdan kurulur. Kullanıcıların ağ bloklarını indirmelerine ve orijinalliklerini kontrol etmelerine izin veren ve fonlarının bağımsız güvenlik yönetimini sağlayan kalın masaüstü cüzdanları vardır. Öte yandan, ince cüzdanlar, kullanıcıların blokları indirmesini gerektirmez ve taşınabilir bir cihaza kolayca indirilebilir.

Cep Telefonu

Bir mobil cüzdanın temel avantajı, kullanıcının parasının her zaman el altında olmasıdır. QR kodlarını tarayarak mallar için ödeme yapmanın çok uygun bir yoludur. Bazı durumlarda, kullanıcılar akıllı telefonlarının yakın alan iletişim özelliğinden faydalanabilir, bu da telefonlarını okuyucuya dokundurup herhangi bir bilgi girmemelerine olanak tanır. Tüm mobil cüzdanların ortak bir özelliği, tam Bitcoin istemcileri olmamalarıdır. Bunun nedeni, tam bir Bitcoin istemcisinin sürekli büyüyen ve birkaç gigabayt depolama gerektiren tüm Blockchain’i indirmesi gerektiğidir.

İnternet üzerinden

Web tabanlı bir cüzdan kullanılıyorsa, kullanıcıların özel anahtarları başka biri tarafından kontrol edilen ve İnternet’e bağlı bir sunucuda çevrimiçi olarak saklanır. İnsanların fonlarına dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir cihazdan kolayca erişmelerine izin verirken, her zaman sunucunun saldırıya uğraması ve hatta hizmeti çalıştıran kuruluşun Bitcoins’inizi kontrol etmesi riski vardır. Ancak bu risk, çeşitli güvenlik önlemlerinin uygulanmasıyla önemli ölçüde azaltılabilir.

Advertisement
Donanımsal Cüzdan

Donanım cüzdanları, özel anahtarları tutabilen ve ödemeleri kolaylaştırmaya yardımcı olan özel taşınabilir cihazlardır. Birkaç farklı türde donanım cüzdanı vardır, ancak hepsi kullanıcıların ceplerinde esasen herhangi bir miktarda para taşımalarına izin verir.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır: Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar ve İpuçları

Kaynak : Pixabay

Kağıt

Bitcoin depolaması için belki de en güvenli seçeneklerden biri olan kağıt cüzdan, temelde belirlenmiş bir hizmet kullanılarak oluşturulan iki QR kodudur. Bunlardan biri ortak bir anahtardır, BTC’leri almak için kullanılabilecek bir adrestir. Diğeri, o adreste depolanan Bitcoin’leri harcayabileceğiniz özel bir anahtardır.

Bitcoin nereden alınır

Bitcoins satın almak, bu işlere yabancı birinin beklediği kadar kolay değildir. Ancak seçeneklerin sayısı sürekli artmaktadır. Herkes kendi ihtiyaçlarına uygun kripto para birimi satın alma seçeneğini seçebilir, bunlardan bazıları İnternet erişimi veya BTC cüzdanı bile gerektirmez. Ancak bir Bitcoin almak istiyorsanız bunu bir kripto para borsasından yapmanız gerekmektedir. Bunun dışında kripto para satılan bir yere ulaşmanız neredeyse imkansız gibidir.

ATM’ler

Çok yeni bir konsept olmasına rağmen, Bitcoin ATM’leri dünyanın her yerindeki şehirlerde ortaya çıkıyor ve sayıları sürekli artıyor. Makineler, normal döviz fiyatının üzerine yüzde üç ila yüzde sekiz komisyon alıyor, ancak kullanıcılara en özel Bitcoin satın alma deneyimini sağlıyorlar.

Tek yapmanız gereken ATM’ye nakit para koymak ve ya mobil cüzdanınızın QR kodunu taramak ya da parayı cüzdanınıza nasıl aktaracağınıza dair kodları ve talimatları içeren bir kağıt makbuz almaktır. Bitcoin’ler popülerlik kazandıkça, bu tür ATM’ler kripto para birimini satın almanın en yaygın yollarından biri olma potansiyeline sahiptir.

Bitcoin ATM’lerinin Bitcoin’in yasaklandığı veya yasadışı olduğu ülkelerde ortaya çıkma ihtimalinin çok düşük olduğunu söylemeye gerek yok. CoinATMRadar gibi belirlenmiş bir harita hizmetini kullanarak size en yakın Bitcoin ATM’sini bulabilirsiniz. Türkiye’de bu tarz ATM’lerin çalışır duruma gelmesi regülasyonlar sebebi ile zor görünmektedir. Genellikle daha liberal yönetim tarzına sahip ülkelerde bu tarz hizmetlere ulaşabilirsiniz.

Advertisement
Bitcoin Nasıl Satın Alınır: Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar ve İpuçları

Kaynak : Pixabay

Hediye Kartları

Anonim olduğundan ve bazen nakit kullanmaktan daha ucuz olabileceğinden, Bitcoin genellikle hediye kartları satın almak için kullanılır. Ancak hediye kartlarının kendisi BTC ile takas edilebilir. Tek yapmanız gereken, herhangi bir perakendecinin hediye kartını satın almaktır. Kabul ettiği Bitcoin borsalarından birinde oturum açmak ve satın alma işlemini tamamlamaktır.

Belirli satıcıya bağlı olarak, kartın arkasından hediye kodunun gerçek bir görüntüsünü ve satın alındığı mağazadan bir makbuzu görmek isteyebilirler, diğerlerinde ise yalnızca bir çevrimiçi veya e-kodla sorun yoktur. Bir işlemi açtığınızda, satın almak istediğiniz BTC miktarı web sitesi tarafından otomatik olarak tutulacaktır, böylece satıcıya hediye kartı bilgilerinizi vermeniz güvenli olacaktır.

Değerinin yüzde 60’ına kadar hediye kartları satan birçok çevrimiçi perakendeci var, bu nedenle Bitcoin’leri bu şekilde satın almak size gerçekten çok para kazandırabilir. Hediye kartları, değerinin nasıl dalgalandığını göz önünde bulundurarak BTC’yi saklamanın harika bir yoludur. Bununla birlikte, Bitcoin satın almanın diğer herhangi bir yönteminde olduğu gibi, sizden para çalmaya çalışan dolandırıcılara karşı daima dikkatli olmanız gerekir, bu nedenle yalnızca güvenilir satıcılarla ticaret yaptığınızdan emin olun.

Borsalar

Her yeni potansiyel Bitcoin alıcısı, işleri için rekabet eden bir dizi çeşitli borsa bulacaktır. Doğru olanı seçmek birçok farklı faktöre bağlıdır ve belki de en önemlisi konumdur. Bir değişimin hükümet tarafından düzenlenmesinin yanı sıra “müşterinizi tanıyın” ve kara para aklamayı önleme gereksinimlerini karşılaması gerekir. Bu nedenle, bir hesap açmak ve mevcut herhangi bir borsada işlem yapmaya başlamak için uzun bürokratik prosedürlerden geçmeniz gerekir. Örneğin, çoğu borsa, ticarete başlamadan önce mevcut bir banka hesabına bağlanmanızı gerektirecektir, bu genellikle ayrıntılı kişisel kimlik bilgileri sağlamayı gerektirir, bu nedenle Bitcoin alıcılarının anonimliklerini geçersiz kılar.

Bununla birlikte, borsalar benzersiz bir ticaret seçeneği seçeneği sunar. İster kurumsal tüccarlar için tam gelişmiş bir platform, ister tek seferlik bir ticaret için daha basit bir çözüm arıyor olun, ihtiyaçlarınıza uygun bir borsa bulacaksınız. Dahası, çoğu platforma hem masaüstü hem de mobil cihazlardan erişilebilir ve bu da kullanıcıların her yerden ticaret yapmasına olanak tanır. Borsalar, kabul ettikleri ödeme seçenekleri, güvenlik seviyeleri, satın alma limitleri, ücretler, doğrulama gereksinimleri vb. Bakımından farklılık gösterir.

Ülkemizde bir çok güvenilir kripto para borsası yer almaktadır. Türkiye’de kurulu bulunan ve ülkemizde komisyon hizmetleri sebebi ile vergi de ödeyen bu firmalardan satın alım yapmak yabancı bir firmadan yapacağınız alışverişlerden daha güvenli gözükmektedir.

P2P

Bitcoin işlemlerinizi anonim tutmayı tercih ediyorsanız, bankacılık zorluklarıyla uğraşmak istemiyorsanız ve bir şehirde yaşıyorsanız, yerel bir satıcıyla yüz yüze ticaret, Bitcoin satın almanın en kolay yolu olacaktır.

Bitcoin’in yeni ortaya çıktığı günlerde, bu tür işlemler genellikle satıcıların evlerinde gerçekleşirdi. Bu günlerde, BTC giderek daha popüler hale geldikçe, insanlar dolandırıcılara karşı temkinli davranıyor ve güvenlik önlemleri alıyor. Bu işlemlerin çoğu artık halka açık yerlerde gerçekleşiyor ve her iki taraf da büyük miktarlarda nakit taşırken ve takas ederken normalde alacakları tüm önlemleri almalıdır. Ayrıca, alıcının işlemi onaylamak için cüzdanına erişmesi gerekir, bu nedenle yanınızda bir akıllı telefon veya dizüstü bilgisayar bulundurmak ve aktif İnternet erişimine sahip olmak dikkate alınması gereken başka bir şeydir.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır: Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar ve İpuçları

Kaynak : Pixabay

Kredi kartı veya PayPal

Şaşırtıcı gelebilir, ancak hangi ticaret yöntemini kullanıyor olursanız olun, dünyanın neresinde olduğunuza bağlı olarak, kredi kartınızla veya PayPal ile Bitcoin satın almak oldukça kolaydır. Kredi kartı üle artık ülkemizde ki borsalarda hizmet vermektedir. Ancak %5 gibi kripto parala için kabul edilemeyecek kadar fazla komisyon talep etmektedirler.

Paypal ise kripto para işine 2020 yılı itibari ile yeni girdi. Yılbaşından sonra beş farklı kripto para ile işlem yapmak mümkün olacak. Mevcut durumda ülkemiz vatandaşlarına kaplı olan Paypal seçeneğini ancak yurtdışında ikame eden Türkler kullanabilmektedir.

Advertisement


Leave A Reply