Bitmeyecek Öykü Kitap Özeti Konusu Karakterler, Michael Ende

0
Advertisement

Michael Ende’nin Bitmeyecek Öykü isimli kitabının özeti. Bitmeyecek Öykü kitabının konusu nedir, karakterleri analizi ve kitap özeti, hakkında bilgi.

Bitmeyecek Öykü

Bitmeyecek Öykü (Die unendliche Geschichte), Alman yazar Michael Ende tarafından ilk kez 1983 yılında İngilizce olarak yayınlanan, 1979 tarihli genç yetişkin romanıdır. Bastian Balthazar Bux, zorbalar tarafından mağdur edilen bir çocuktur ve bir romanın fantastik dünyasının içine girer. Roman, Bitmeyecek Öykü olarak da adlandırılır, önce onu okuyarak ve sonra tam anlamıyla roman dünyasına girerek yaşamaya başlar. Bitmeyecek Öykü, 1984’te aynı adlı bir filme uyarlandı. Ancak film, Ende’nin kitabının yalnızca ilk yarısını içerdi ve yazar o kadar öfkelendi ki yapımcılara dava açtı.

Bitmeyecek Öykü

Kitabın Özeti:

Bastian Balthazar Bux, tuhaf, asosyal ve kilolu bir çocuktur. Annesi ölmüştür ve babası soğuk ve mesafelidir. Hayatının kötü gidişatı, okuldaki zorbalıkla daha da artar.

Bir gün, zorbalardan kaçmak için Carl Conrad Koreander’in sahip olduğu antika bir kitabevine girer. Rastgele göz atarak, Bitmeyecek Öykü adlı bir romanı görür. Hemen dikkatini çeker. Ancak, satın almaya gücü yetmez, bu yüzden kitabı çalar ve okumak için okulunun çatı katında saklandığı yere geri götürür.

Roman, Çocuk İmparatoriçe tarafından yönetilen güzel ve büyülü bir ülke olan Fantazya’da geçmektedir. Hikaye, İmparatoriçe’nin sarayına büyük bir delegasyonun gelmesiyle başlar. Delegeler, İmparatoriçe’den insanları kaçıran ve şehirleri ıssız bırakan Hiçlik adlı gizemli bir varlığı yenmek için yardım ister.

Advertisement

Ancak İmparatoriçe’nin başka bir sorunu vardır. Bir centaur yani insan başlı at olan doktoru, delegelere İmparatoriçe’nin ölmek üzere olduğunu duyurur.

Genç bir mor-bufalo avcısı Atreju, İmparatoriçe’nin hastalığına ve ülkenin sıkıntılarına bir çare bulmaya gönderilir. İmparatoriçe, Atreju’ya görevinde yardımcı olması için ona, taşıyıcısını her türlü zarardan koruma gücüne sahip büyülü madalyonu AURYN’i hediye eder.

Atreju, görünmez bir kahin olan Uyulala’nın İmparatoriçe’yi nasıl iyileştireceğini bildiğini öne süren bilge dev kaplumbağa Morla’nın tavsiyesini dinler. Atreju, Uyulala’yı bulmaya giderken uğur ejderhası Falkor’u, canavar Ygramul Çoklar’dan kurtarır. Falkor, Atreju’ya İmparatoriçe’nin nasıl iyileştirilebileceğini söyleyen Uyulala’yı bulması için Atreju’ya yardım eder: Kraliçe’nin iyileşebilmesi için tek çare, bir insan çocuğunun ona yeni bir isim vermesidir.

Kraliçe’ye Yardım

Falkor ve Atreyu, Fantazya ve insan dünyası arasındaki sınırı aramak için yola çıkarlar, ancak Rüzgar Devleri tarafından geri sürülürler ve Atreyu, Falkor’un sırtından düşer. AURYN denizde kaybolur ve Atreju, Spook Şehri’nin kalıntıları arasına düşer. Atreju, bu harabelere musallat olan canavarlar arasında zincirlenmiş ve açlıktan ölmek üzere olan Kurt adam G’mork ile karşılaşır. G’mork, Hiçliği’i yaratmış olan Manipülatörlerin hizmetkarıdır, ama ölüyordur. G’mork’un iki dünya arasında gidip gelebildiğini öğrenir. İnsanların dünyasına Fantazyalı varlıkların gidemeyeceği, insanların dünyasında yalan arttıkça insanların da Fantazya’ya gelemeyeceğini söyleyen Gmork, Atreju’nun ölümlülerin dünyasına giderse iki dünyada da bir hiç olacağını söyler. Ölür.

Tam zamanında, AURYN’i denizden alan Falkor ortaya çıkar. Falkor ve Atreju, Spook Şehri’nden kaçar ve doğruca Çocuk İmparatoriçe’ye gider.

Bitmeyecek Öykü

Advertisement

İmparatoriçe, Falkor ve Atreju’ya görevlerini başardıklarını ve kurtarıcısını ona getirdiklerini söyler. Bunları okuyan Bastian, İmparatoriçe’nin kendisinden bahsettiğinden şüphelenir, ancak buna inanamaz ve İmparatoriçe için düşündüğü yeni adı yüksek sesle söylemez.

İmparatoriçe, Gezgin Dağın İhtiyarı izini sürmeye gider. Bastian, elindeki kitabın kendini tekrarladığını görür. Hikaye tekrar İmparatoriçe’nin Yaşlı Adam’ı aradığı noktaya ulaştığında kitap, Bastian’ın Coreander’ın dükkanından kitabı çalmasının hikayesini anlatmaya başlar.

Fantazya’ya gidiş

Bastian İmparatoriçe için yeni adını – “Ayçocuk” – yüksek sesle söyler ve kendini Fantazya’da İmparatoriçenin yanında bulur. Bastian’ın gelmesi ile Hiçlik yenilir. İmparatoriçe Bastian’a madalyon AURYN’i vererek ödüllendirir. Arka tarafında “Dilediğini yap” yazısı vardır.

AURYN’in yardımıyla Bastian, kendi seçtiği maceraları canlandırmaya başlar. Ancak bir bedeli vardır. Gerçekleşen her dilek için Bastian’ın insan hayatının bir hatırası kaybolmaktadır. Bastian’a maceralarında yardımcı olan Atreju ve Falkor, isteklerinin Fantazya için de sonuçları olduğu konusunda onu uyarır, ancak o bunları görmezden gelir. Çocuk İmparatoriçe kaybolur ve Bastian Fantazya’yı kendisi yönetmeye karar verir. Atreju ona meydan okur ve Bastian arkadaşını ağır şekilde yaralar.

Sonunda Bastian’ın yalnızca iki anısı kalmıştır – ebeveynleri ve kendi adı – Bastian yaptıklarından pişmanlık duyar. Anılarını geri almak ve eylemlerini telafi etmek için yola çıkar. Şimdi AURYN’i amaçlı bir şekilde kullanıyordur. Ona ihtiyacı olan şeyin sevme yeteneğine sahip olmak olduğunu öğreten bir macera karşılığında anne babasına dair anılarından vazgeçer.

Bitmeyecek Öykü

Tek bir anısı kalan Bastian, kaybettiği anılarını geri kazanabileceğini ve Fantazya’yı Hayat Suyu ile terk edebileceğini öğrenir, ancak onu bulamıyordur. Onu arayan Atreju ve Falkor’un gelişiyle çaresizlikten kurtulur. Suçluluk duyan Bastian, AURYN’i Atreju’nun ayaklarının dibine bırakır ve üçü de Hayat Suyu’nun bulunduğu madalyona girer.

Hayat Suyu, Bastian’a ismini sorar, ancak bunu hatırlayamaz. Sonra Su Fantazya’da başladığı tüm maceraları bitirip bitirmediğini sorar. Bitirmemiştir. Atreju, Bastian’ın tüm maceralarını onun için bitireceğine söz verir. Su, Bastian’ın anılarını geri kazanarak kendi dünyasına dönmesine izin verir.

Bastian, babasına Fantazya’daki maceralarını anlatır ve babası ile araları yumuşar. Bastian, kitabı çaldığını itiraf etmek için Koreander’a gittiğinde, Koreander böyle bir kitabının olduğunu reddeder. Koreander, kendisinin de Fantazya’ya gittiğini ve kitabın muhtemelen Bastian’a ulaşmak için Koreander’ı bir aracı olarak kullandığını söyler. Yeni okuyucu da Fantazya’ya seyahat edecek, başka bir hikaye ve başka bir zamanda anlatılacaktır.

Karakterler

Bastian Balthasar Bux

Okulda zorbalığa uğrayan tombul çocuk, acılarından kaçmaya çalışır. Annesini kaybetmiştir ve babasıyla ilişkisi kötüdür. O yalnız ve çaresizdir ve huzuru kitaplarda bulur.

Okumayı sever ve hikaye uydurmakta başarılıdır. Birinin kahramanı olduktan sonra hayatı değişir. Güzel bir vücuda sahip uzun boylu bir çocuk olmak ister, olur ve kendine güven kazanır. Değişen görünümü karakterini değiştirir. Daha cesur, kendinden emin ve her şeye susamıştır.

Advertisement

Zamanla yeni özelliği kötü tarafa gider. Cesareti deliliğe dönüşür ve manipülasyona boyun eğer. Önem verdiği insanları kaybeder ve en kötüsü de kendini kaybetmesidir. Geçmişinin, kökenlerinin ve onu bulunduğu yere götüren her şeyin hafızasını kaybetmeye başlar. Geçmişini ne kadar çok kaybederse, o kadar kendini kaybetmektedir.

Kalbinin iyi doğası boğulmamıştır. Bu onu mutlu sona götürür ve cesaret ya da güven değil, etrafındaki insanlara sevgiyi takdir etmeye başlar. Görünüşünü reddeder ve eski haline döner ama en önemli kısmı fikrinin değişmesidir.

Atreju

Çocuk İmparatoriçe tarafından Fantasia’yı kurtarmak için buraya gönderilmiştir. Görevini tamamlamak için cesur maceralara atılır. Cesur bir çocuktur ve Bastian içinde bir arkadaştır. Bastian’ın üstesinden gelmek zorlaştığında bile yolda ona yardım etmeye çalışır. Atreju, içindeki iyiliği görmüş ve üzerinde olumlu bir etki yaratmaya çalışmıştır.

Bastian onu reddettiğinde bile, onun için, hatırası ve eve dönüşü için savaşmaya devam eder.

Sonunda kavgası başarılı olur ve arkadaşının eve dönüş yolunu bulmasına yardım eder. En karanlık zamanlarında bile arkadaşına yardım eden cesur bir kahraman olur.


Leave A Reply