Blaschko Çizgileri, İnsan Derisinde Bulunan Kaplana Benzer Görünmez Şeritler

0
Advertisement

Blaschko Çizgisi nedir, nerede bulunur? Blaschko Çizgilerinin özellikleri nelerdir? Bu şeritler neden vardır, nasıl görülebilir?

Eğer bir cilt hastalığınız yoksa, kaplandakilere benzer şekilde şeritleriniz olduğunu fark etmeyebilirsiniz! Normalde, çizgiler görünmezdir, ancak vücudunuzun üzerinde bir ultraviyole veya siyah ışık tutarsanız onları görebilirsiniz.

Blaschko Çizgileri

Özet
  • Blaschko çizgileri insan ve diğer hayvan derilerinde bulunan bir dizi çizgidir.
  • Çizgiler embriyonik deri hücresi göç yolunu takip eder.
  • Normalde, çizgiler normal ışık altında görünmez. Bununla birlikte, siyah veya ultraviyole ışık altında görülebilirler.
  • Çeşitli cilt hastalıkları Blaschko çizgilerini takip ederek yolu görünür hale getirir.

Blaschko Çizgileri Nelerdir?

Blaschko Çizgileri veya Blaschko şeritleri sırtınızdan V şekilli çizgiler, göğsünüz ve karnınızdaki u-şekiller, kollarınız ve bacaklarınızdaki basit çizgiler ve başınızdaki dalgalar yapar. Çizgiler ilk olarak 1901’de Alman Alfred Blaschko tarafından tanımlandı. Alfred Blaschko, bazı cilt hastalıkları olan kişilerde pigmentli desenler gözlemleyen bir dermatologdu. Desenler ayrıca kimerizmi olan kişilerde de görülebilir. Bir kimera, birbirinden farklı DNA’ya sahip iki hücre olarak başlar. Bu hücreler büyüdükçe ve bölündükçe, pigmentler de dahil olmak üzere proteinlerin nasıl üretileceği hakkında biraz farklı talimatlar içerirler.

Çizgiler kan damarlarını, sinirleri veya lenfatik damarları takip etmez, bunun yerine embriyonik cilt hücrelerinin göçünü yansıttığına inanılır. Sıradan koşullar altında, cilt hücreleri birbirleriyle aynı miktarda pigment üretecek şekilde programlanır, bu nedenle şeritler fark edilmez. Ultraviyole ışığın yüksek enerjisi altında küçük farklılıklar daha belirgindir. İnsanların yanı sıra diğer hayvanlar, kediler ve köpekler de dahil olmak üzere Blaschko çizgilerini sergiler.

İnsan Şeritlerinizi Nasıl Göreceksiniz?

Kendi insan çizgilerinizi görüp göremeyeceğiniz doğal cilt pigmentasyonunuza ve kullandığınız UV ışığının türüne bağlıdır. Tüm siyah ışıklar çizgileri görünür kılmak için yeterince enerjik değildir. Kendi şeritlerinizi görüntülemeye çalışmak istiyorsanız, karanlık bir odaya ve aynaya ihtiyacınız olacak. Siyah ışığı açık cilt üzerinde parlatın ve deseni arayın.

Advertisement

Blaschko Çizgileri

İnsan Şeritlerinin Görülebildiği Koşullar

Birkaç cilt bozukluğu Blaschko çizgilerini görünür hale getirebilir. Bu koşullar kalıtsal veya edinsel olabilir. Bazen çizgiler yaşam boyunca görülebilir. Bazıları koşullar altında ortaya çıkarlar ve sonra kaybolurlar. Tüm vücudun etkilenmesi mümkün olsa da, çoğu zaman çizgiler sadece tek bir uzuv veya bölgede görülür. Bazı durumlarda, koşullar Blaschko’nun çizgilerini pigmentasyon, eksikliği veya başka bir renk değişikliği olarak izler. Diğer durumlarda, çizgiler iltihaplanma, papüller, anormal saç veya pullu cilt ile işaretlenebilir. İşte Blaschko çizgileriyle ilişkili bazı cilt durumlarına örnekler.

Konjenital Cilt Hastalıkları
 • doğrusal sebasöz naevus (ömür boyu)
 • tek taraflı naevoid telanjiektazi (ömür boyu)
Edinilmiş Cilt Bozuklukları
 • liken striatus (bir ila iki yıl)
 • lineer sedef hastalığı (bir ila iki yıl)
 • doğrusal skleroderma
Genetik Cilt Hastalıkları
 • Conradi-Hunermann sendromu
 • Menke sendromu

Blaschko Hatları Nasıl Tedavi Edilir?

Bazen Blaschko çizgileri sadece cilt pigmentasyonunu etkiler. Bununla birlikte, cilt koşulları ile ilişkili işaretler papül ve veziküllerle dermatit olarak ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda, kortikosteroidler cilt sağlığını iyileştirebilir. Fiziksel ve duygusal stresi azaltan ve durumun altında yatan nedeni ele alan tedaviler de yardımcı olabilir.


Leave A Reply