Böbrek Yapısı Konu Anlatımı (7. Sınıf)

0
Advertisement

Böbreğin yapısı nasıldır? 7. sınıf konusu olan böbreğin yapısı ve görevlerinin anlatımı, videolu açıklaması, hakkında bilgi.

Böbreğin Yapısı

BÖBREKLER

Böbrekler 120-150 gr ağırlığında bel hizasında bir çifttir. Fasulyeye benzeyen böbreklerimiz kandaki zararlı ve artık maddeleri süzerek idrar şeklinde dışarı atar. Böbreğin yapısında idrarı oluşturan süzme cisimcikleri (nefron) bulunur. Her böbrekte yaklaşık bir milyon nefron bulunur.

1. Kabuk bölgesi : Zarın alt kısmıdır. Kırmızı renklidir. Böbrekte süzme işini gerçekleştiren nefronlar burada bulunurlar.

2. Öz bölgesi : Kabuğun altında bulunan bu kısımda nefronlardan süzülen faydalı maddelerin kana verilmesi sağlanır.

3. Havuzcuk: Böbreğin en iç kısmıdır. Öz bölgesinden süzülen idrar buraya gelir. Havuzcuk idrarın toplandığı kısımdır.

Advertisement

Kan böbrek atardamarıyla böbreğe gelir. Böbrek atardamarı glikoz, karbondioksit ve üre bakımından zengin kanı taşır. Kan içerisinde bulunan maddelerin bir kısmı nefron kanallarından süzülürken, kan hücreleri kesinlikle nefrona geçmez. Böyle bir şeyin olması durumunda idrar kırmızı renkli olur. Süzülen maddeler nefron kanallarında ilerlerken aminoasit ve glikozun tamamı, ürenin bir kısmı böbrek toplar damarına geri emilir. En son idrar kanalına gelindiğinde ilaç, boya gibi kimyasal maddeler enerji harcanarak atılır. Böbrek toplardamarında karbondioksit bakımından zengin, üre bakımından fakir kan bulunur.

Süzülme ve geri emilme işlemleri sonucunda oluşan idrar havuzcuğa gelir. Oradan üretere, oradan mesaneye geçerek üretra ile vücudu terk eder.


Leave A Reply