Boğalar ve Boğa Güreşi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Boğa hayvanı ile ilgili genel bilgiler ve boğa güreşi ile ilgili de bilgilerin yer aldığı yazımız.

Boğa

BOĞA, (Lat. Bos taurus). Çiftparmaklıların boynuzlugiller familyasından bir memeli türü olan sığırın erkeği. İğdiş edilmiş erkek sığır ise öküz adını alır. 200 cm boyunda 130-160 cm yüksekliğinde 500-1.500 kg ağırlığında olurlar.

Başta bulunan içi boş boynuzları savunma ve saldırı aracı olarak kullanır. Sığır yetiştiriciliğinde önemli bir yeri olduğundan, boğalar özel bir dikkatle seçilir ve yetiştirilir. İyi bir boğa, ırkının belirgin özellikleri yanı sıra, sürüde geliştirilmesi istenen nitelikleri de taşımalıdır. Boğalar 1-1.5 yaşından 10-12 yaşına kadar damızlık olarak kullanılır. Ancak bu süre içinde iyi bakılmaları, besinlerine dikkat edilerek güçten düşmelerinin ya da aşırı şişmanlamalarının önlenmesi gerekir. Özellikle İspanya’da Güney Amerika ve Fransa’da özel olarak yetiştirilen boğalarla Boğa Güreşi denen bir tür gösteriler yapılır. Hayvan haklarına aykırı bir şekilde düzenlenen bu spor adı altındaki etkinlikler maalesef ki medeniyetin beşiği sayılan Avrupa’da halen devam etmektedir.

Boğa Güreşi, özel olarak yetiştirilmiş boğayla insan arasında yapılan ve boğanın öldürülerek yenilmesini amaçlayan gösteri. Günümüzde başta İspanya olmak üzere, Portekiz, Meksika, Orta ve Güney Amerika ile Fransa’nın güney kesiminde yaygındır. İnsan ve boğa arasındaki savaşın eski çağlardan bu yana var olduğu bilinmektedir. Tesalya’da ise boğalar kızdırılıp atla kovalanır. Boğayı izleyen, uygun bir anında attan iner, boğayı boynuzlarından yakalayarak yere yıkardı. Atla boğa güreşi yapanlara rejoneador ya da caballero en plaza adı verilirdi.

Advertisement

Zamanla atla döğüş yerine boğayla yerde döğüşülmeye başlandı. Bu tür gösteri daha çok ustalık ve yüreklilik gerektirdiği gibi daha coşku verici, daha ilgi çekiciydi. Bu tür boğa güreşinin öncüleri arasında Pepe-Hillo (Jose Delgado), Costillares (Joaquin Rodriguez) ve Pedro Romero sayılabilir. İspanya Kralı VIII. Fernando, Sevilla’da 1830′ da bir boğa güreşi okulu açtırarak başına ünlü boğa güreşçisi Pedro Romero’yu getirdi. Bu tarihten sonra boğa güreşi günümüzdeki biçimini almaya başladı. 1852’de ise Madrid’de bir yönetmelik çıkarılarak boğa güreşinin kuralları resmen saptandı ve denetim altına alındı.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?