Boks Nedir? Boks Tarihçesi

0
Advertisement

Sert bir spor olan boks hakkında kısa bilgi ve boksun tarihçesi hakkında kısa bilgi.

Joe Louis - Max Schmeling arasındaki 1936 yılındaki bir karşılaşmadan enstantane

Joe Louis – Max Schmeling arasındaki 1936 yılındaki bir karşılaşmadan enstantane

Boks iki kişinin karşılıklı olarak yumrukla dövüşmesine dayanan bir spordur.

Milattan çok önce Mısır’da pek ilkel bir şekilde boks yapılırdı. Boks Mısır’dan Girit’e, oradan da Yunanistan’a atladı. Eski Yunan’da boks kuralları oldukça fena idi. Boksörler saatlerce dövüşüp yenişemedikleri takdirde kura çekerler, kurayı kazanan şanslı boksör karşısında duran rakibini savurduğu yumrukla yere serer, galip sayılırdı. Milattan önceki Olimpiyatlarda boks yapıldıysa da bu spor yıllar geçtikçe ortadan kaybolmaya başladı.

Boksta ilk kurallar 1743’te Jack Broughton adında bir İngiliz sporcusu tarafından belirlendi ve ilk defa olarak boks eldivenini ortaca çıkardı. 1865’te Oueensberry Markisi John Douglas boks kurallarını kitaba aldı. 1892’den sonra boks maçlarında eldiven mecburiyeti kabul edildi.

Olimpiyatlarda boks ilk defa Amerikalıların ısrarı ile 1904’te Saint Louis Olimpiyatları programına alındıysa da, 1912 Stockholm Olimpiyatlarında İsveç kanunları boksa müsaade etmediği için bu spor o yıl yapıları spor yarışmaları programına alınmadı.

Ülkemizde Boks

Advertisement

Ülkemizde boks, Birinci Dünya Savaşından sonra Mütareke yıllarında İstanbul’da başladı. İstanbul işgal altındayken Amerikalılar şehrimize gelen donanmalarına mensup sporcuların idman yapabilmeleri için şimdiki Galatasaray Kulübünün lokalini yaptırdılar. Buraya Navy Gymnasium (Bahriye Cimnastikhanesi) adını verdiler. Amerikalılar burada kendi aralarında boks idmanı yaparlarken arasıra hevesli gördükleri Türk gençlerini de aralarına alırlardı.

Birkaç girişimci Türk ve Rum vatandaş boksun gördüğü rağbetin farkına vararak Taksim meydanında mevcut su depolarının üstünde tahtadan kapalı bir salon yapmışlardı. Bu salonda revü oynanır, arada boks gösterileri de yapılırdı. Buranın sahipleri sonradan gördükleri ilgi karşısında bu salonun üzerine bir boks idman salonu yaptırdılar.

Ülkemizde herkese açık ilk boks maçı o zamanlar şampiyon sayılan Kemal Begof’la, Mazlumidis arasında Türkiye Hafif Siklet Şampiyonluğu için yapıldı, Mazlumidis galip geldi.

Türkiye Boks Federasyonu kurulduktan sonra boks tarihimizin en parlak şöhretlerinden biri olan merhum Küçük Kemal uzun devre içinde 50 müsabaka yapmış, ringden namağlup olarak ayrılmıştır. Ondan sonra Amerika’da okurken Amerikan boksörleri arasındaki meşhur Altın Eldiven yarışmasında şampiyon olan Melih Açba gibi isimler Türk boksunu ileri taşımaya başlamışlardır.


Leave A Reply