Boksta Kullanılan Malzemeler ve Boks Ring Ölçüleri Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Boks sporundan hangi malzemeler kullanılır? Boks ring ölçüleri ve özellikleri ile boksta kullanılan ekipmanlar, malzemeler ve özellikleri hakkında bilgi.

boks-eldiveni

Boksta Kullanılan Malzemeler

Amatör ve profesyonel karşılaşmalarda boksörler eldiven kullanırlar. Boks eldivenleri tüm amatörler için 10 ons’tur. Bir eldivenin ağırlığı 284 gramdır. Bazı ülkelerde profesyonel ağır sıklette 285 gr ağırlığında eldivenler kullanılır. Boks ayakkabıları hafif ve topuksuzdur. Amatör boksörler şort ve atlet ya da fanilâ, profesyoneller İse yalnızca şort giyerler. Boksörlerin kullandıkları başlıklar kişisel bir malzeme olup Güvenlik Komisyonu’nun önerileri ile AIBA icra Kurulu’nca verilen modellere uygun olarak imal edilirler.

Boksörler şortlar ve atlet ya da fanilalarının aynı renkte olması durumunda, bel altı bölgesinin ayırt edilebilmesi için ve boksörlerin köşelerini belirlemek amacıyla 10 cm (4 inch) genişliğinde kırmızı ya da mavi renklerde bel bantı kullanırlar. Uluslar arası müsabakalarda ve şampiyonalarda ise boksörler köşe renklerine göre kırmızı-mavi renkte atlet giyerler ve atletlerinde 100 cm²yi geçmemek kaydıyla, AlBA’ca belirlenmiş ölçülerde kendi uluslarının isimlerini taşıyabilirler. Hem amatör, hem de profesyonel boksörler, ellerini koruyucu bir sargıyla korumak zorundadırlar. Bu sargı, amatörlerde her iki ellerine de eni 5 cm’yi, boyu 2,5 m’yi geçmeyen tıbbi sargı ya da aynı ende boyu 2 m’yi geçmeyen velpo türü sargılardır.

Profesyonellerde ise eni 5 cm’yi, boyu 5,5 m’yi geçmeyecek şekilde yumuşak sargı ya da 2,5 cm eninde, 3,35 m boyunda çinko oksitli sargılar kullanılabilir. Bandaj olarak kauçuk şeritlerin veya yapıştırıcı flâsterlerin kullanılması yasaklanmış olmasına rağmen, bandajların açılmaması için bileğin üst kısmına, 7,5 cm uzunluğunda, 2,5 cm genişliğinde bir flâster yapıştırılmasına izin verilmektedir.

Karşılaşmalarda gerek profesyonel, gerekse amatör boksörler dişlerini korumak, diş eti ve dudaklardaki yarılmaları en aza indirmek için diş koruyucusu kullanmak zorundadırlar.

Advertisement

ring

BOKS RİNG ÖLÇÜLERİ

Boks karşılaşmaları dört köşe, çevresi halatlarla çevrilmiş “ring” adı verilen özel bir alanda yapılır. Ringin zemini 1.3 cm’den ince, 1.9 cm’den kalın olmayan, esnek, kauçuk ya da keçeden yapılan brandayla kaplıdır. Ringin boyutları profesyonel karşılaşmalarda en az 4.10 m, en çok 6.10 m, amatör karşılaşmalarda ise 3.66-4.88 m arasında değişen kenar uzunluklarına sahiptir ve kare şeklindedir. Ringin yerden veya döşemeden yüksekliği en az 91 cm, en çok 122 cm’dir.

Ringin etrafı halatlarla çevrilidir. Profesyonel karşılaşmalarda en az 3, en çok 5 cm kalınlığında 3 veya 4 halat bulunur. Üç halat bulunduğunda halatlar döşemeden 40 cm, 80 cm ve 130 cm yükseklikte olup yumuşak, düzgün bir malzeme ile kaplıdır. Dört sıra halat olması durumunda ise, halatlar döşemeden 40,6 cm, 71.1 cm, 101.6 cm ve 132.1 cm yüksekliktedir. Amatör karşılaşmalarda iki halat da bulunabilir. Ring tabanı sınırları ile halatlar arasında en az 46 cm’lik bir mesafe olmalıdır.


Leave A Reply