Bölgesel Zayıflama Egzersizleri ve Evde Yapılabilecek Zayıflama Hareketleri

0
Advertisement

Evde yapılan zayıflama hareketleri nelerdir? Nasıl olmalıdır? Bel inceltme hareketleri örnekleri nelerdir? Göbek inceltme hareketleri…

baskul

Kaynak: pixabay.com

Evde yapılan zayıflama hareketleri

Genel olarak yılın her döneminde yapılmasına ihtiyaç duyulan, özellikle de yaz mevsiminin gelişiyle beraber daha sıklıkla başvurulan evde zayıflama egzersizleri; göbek, basen, bacak, kol gibi bölgelerde meydana gelen fazla yağlanmanın önüne geçebilmektedir. Bir haftalık süreç içerisinde en az 3 gün ister 15-20 dakikalık seanslarla, ister 30 dakikalık seanslarla tekrarlayacağınız bölgesel zayıflama yöntemleri sayesinde hem rahatsız olduğunuz fazla yağlanmadan kurtulabilecek, hem de hayalini kurduğunuz daha sıkı, daha gösterişli ve her şeyden önce daha sağlıklı bir vücuda kavuşmanız mümkün olacaktır.

Bu tip hareketleri isterseniz tek başınıza gerçekleştireceğiniz vücut hareketleriyle, isterseniz yardım alacağınız bölgesel zayıflama aletleriyle gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır. Basen ve bacak bölgesindeki yağları eritebilmek adına bu egzersizleri yaparken bir yandan da pilates topu kullanmanız ya da karın bölgenizdeki fazla yağlanmadan kurtulmak için mekik çekmeye yarayan aletlerden yararlanmanız sizin için ekstra avantaj sağlayacaktır.

Tabi bu tip aletleri kullanmak istemeyip sadece beden gücünüzle yapacağınız aletsiz zayıflama hareketleri ile birlikte de gayet sağlıklı ve rahat incelmeniz mümkün olmaktadır. Yapmanız gereken sadece sabrederek bıkkınlık göstermeden bir dönem boyunca hayatınızda bu hareketlere sık sık yer vererek tekrarlamanız ve oluşan yeni görüntünüzle kendinizi manevi olarak daha iyi hissettiğinizi fark edecek noktaya gelmenizdir. Evde bölgesel zayıflama yöntemleri konusunda örnek gösterilecek bölgesel zayıflama yöntemleri hareketlerinden en etkili olanları ise şunlardır;

Bel inceltme hareketleri örnekleri

Düz bir zeminde sağ tarafınıza dönerek yatın. Bacaklarınızı hafif bir şekilde yukarıya doğru büktükten sonra sol kolunuzu başınızın üzerine, sağ kolunuzu da yere dümdüz koyun. Sol kolunuzdan güç alacak şekilde kalçanıza doğru yukarıya kalkıp tekrar inin. Dayanabileceğiniz noktaya kadar tekrarlayıp aynı hareketi bir de sol tarafınıza yatarak tekrar uygulayın.

Ayaklarınızı düz bir zeminde düz bir şekilde uzattıktan sonra omurganızın uzamasını sağlayarak uzunca oturun. Kollarınızı göğsünüzün hizasına olacak şekilde uzatarak bir yandan da bir top tutun. İlk önce nefes alıp daha sonra topu kollarınızla birlikte sağ tarafa doğru çevirin. Bu hareketi yaparken boynunuzun ve başınızın kollarınızla ters yönde olmasınıza özen gösterin.

Advertisement

Ayakta duracak şekilde bacaklarınızı hafifçe aralayarak sağ kolunuzla sol ayak parmaklarınıza değmeye çalışın. Aynı hareketi sol kolunuzla sağ ayağınıza değecek şekilde de tekrarlayın. Burada dikkat etmeniz gereken husus bu hareketi mümkün olduğunca hızlı bir şekilde yapabilmektedir. Günlük 10 dakikalık tekrarlar bu hareket için yeterli görülmektedir.

Göbek inceltme hareketleri örnekleri

Dik bir şekilde ayakta duruyorken ellerinizi bacaklarınızın yanına koyun. Sağa doğru eğilirken sağ elinizin dizinize değdiğini hissedin, aynı şekilde sol elinizin de sol dizinize değdiğinden emin olun. Sırayla hızlı tempoda bu hareketleri tekrarlarken bir yandan da sırtınızın tamamen dik bir pozisyonda olmasına özen gösterin. Bu hareket özellikle belin yan kısımlarındaki yağlanmaları yok etmektedir.

Sırt üstü yere uzandıktan sonra boynunuzu hafifçe kaldırarak bacaklarınızı da poponuzun üzerinde bükülü şekilde tutun. Ellerinizi kalkış pozisyonunuzda yukarıya doğru kaldırırken bir yandan da bacaklarını açarak diğer uca doğru uzatın. Bacaklarınızı yine eski pozisyonuna döndürürken aynı şekilde kollarınızı da aşağıya doğru uzatmayı unutmayın.

Dik bir pozisyonda ayakta dururken bacaklarınızı hafifçe araladıktan sonra evdeki uzun bir sopayı boynunuzun olduğu kısma koyun. Sopayı yukarıda kalacak şekilde tutarak belden aşağınızı kıpırdatmadan üst bedeninizle sağa ve sola hızlı bir şekilde dönün.

Kalça inceltme hareketleri örnekleri

Dik bir şekilde ayakta dururken ön kısmınızda sizin tutunma hizanızda bir yerin olmasına özen gösterin. O yere tutunduktan sonra sağ bacağınızı sağ taraftan yukarıya doğru kaldırıp indirin. Aynı hareketi sol bacağınızla da gerçekleştirin.

Sırt üt yatar pozisyonda bacaklarınızı dik bir şekilde yukarıya kaldırın. Vücudunuzun belden yukarı kısmı yere sabit olacak şekilde bacaklarınızı havadayken açıp kapatın. İsteğinize göre aynı hareketi her bir bacakla tekli olarak da uygulayabilirsiniz.

Advertisement

Yere yan bir şekilde yattıktan sonra bir elinizle başınızı havada tutun. Bacaklarınızı ha gi yöne yattıysanız üstte kalacak bacağı yukarıya hızlı bir şekilde kaldırıp indirecek biçimde hareket ettirin. Daha sonra aynı hareketi diğer hareket uygulamadığınız bacağınızla yapın.

Bacak inceltme hareketleri örnekleri

Düz bir zeminde oturarak kendinize evde ağırlık yapan bir eşya bularak ayak bileklerinizin üzerine koyun. Daha sonra bu ağırlığı hızlı tempoda yukarıya doğru kaldırıp indirin.

Düz bir şekilde yere yatarak kollarınızı kalçanızdan destek alacak şekilde kullanıp bacaklarınızı havaya kaldırdıktan sonra bisiklet pedalı çevirme hareketini gerçekleştirin. Her gün yapılacak 10 dakikalık egzersizler sayesinde bacaklarınızın ciddi anlamda sıkılaşması mümkün olmaktadır.

Boyunuza göre fazla yüksek olmayan bir sandalyeden yardım alarak sandalyenin tam önüne tek bir tarafınıza gelecek şekilde yan yatın. Üst kısımda kalmış olan ayağınızı bu sandalyenin üzerine koyduktan sonra altta kalan bacağınızı aşağı yukarı hareket ettirin. Daha sonra aynı hareketi diğer tarafınızla da gerçekleştirin.


Leave A Reply