Bombacı Böceğinin İlginç Savunma Mekanizması

0
Advertisement

Bombacı Böceği nasıl bir böcektir, kendini nasıl savunur, özellikleri nelerdir? Bombacı Böceğinin savunma mekanizması hakkında bilgi.

Bombacı Böceğinin İlginç Savunma Mekanizması

Bu böcek, diğer böceklerden farklı olarak, vücudunda oldukça karmaşık ve harika bir savunma istemine (kimyasal silah) sahiptir. Böcek, bir düşmanı tarafından tehdit edildiğinde, vücudunun arka kısmında yer alan özel bir borudan, düşmanına doğru 80 mili saniyeden daha kısa bir sürede ve 100°C’deki kimyasalları korkunç bir isabetle kaynar sıcaklıkta ve tahriş edici bir kimyasal sıvı fışkırtır. Bu sıvıyla haşlanan düşmanın tek çaresi, böceğin bulunduğu alandan uzaklaşmaktır.

Bombacı Böceği

Kaynak: wikipedia.org

Hayvanın karın bölgesinde bu silahı çalıştırmak için hazırlanmış bir sistem bulunur. Böceğin fışkırttığı kaynar sıvı, hidrojen peroksit ve hidrokinon adlı iki kimyasal maddenin bir karışımından meydana gelmiştir. Bu iki kimyasal madde farklı bezlerden salgılanılarak biriktirme odacığı adı verilen bir bölmede enzimle birleşir.

Bu odacığın hemen yanında ise, patlama odacığı denen ayrı bir bölme yer alır. Bu iki bölme, kaslı yapıyla birbirinden ayrılır. Böcek silahını ateşlerken, kaslar, kasılır ve patlama odasını ayıran kapak açılarak karışım patlama odasına dolar. Patlama odacığına biriken karışım, enzimle birleşince zincirleme reaksiyonla hidrojen peroksit, su ve oksijene ayrışır.

Oksijen, hidrokinon ile tepkimeye girerek daha fazla su oluşturur ve kinon denilen tahriş edici bir kimyasal üretilir. Bu reaksiyonlar sırasında oldukça fazla ısı açığa çıkar ve karışım kaynama noktasına ulaşır.

Böceğin vücudundan dışarı uzanan bir kanal, kaynayan karışımın çıkabileceği tek noktadır. Kanalın etrafındaki kaslar, karışımın tam olarak düşmanı odaklamasını sağlar. Ve böylece böcek, düşmanını zehirli bir kimyasal madde olan kinon ile etkisiz hale getirir.

Advertisement

Örneğin bir karınca, bu böceğin bacağının bir yerini ısırıyorsa böcek bacağının bu kısmına, pozisyonu ne olursa olsun bu maddeyi isabet ettirir.

Daha sonra yapılan çalışmalarla, kimyasalların su fıskiyesi şeklinde atıldığı bulunmuştur. Püskürtmenin hızı saniyede 500 -1000 atıştır. Bu püskürtme anı, saniye 4000 poz çeken yüksek hızlı film kamerasıyla fotoğraflanmıştır.


Leave A Reply