Bonaventura Carles Aribau Kimdir?

0
Advertisement

Bonaventura Carles Aribau kimdir? İktisatçı ve eebiyatçı bir şahsiyet olan Bonaventura Carles Aribau hayatı ve çalışmaları

Bonaventura Carles AribauBonaventura Carles Aribau (d. 4 Kasım 1798, Barselona – ö. 17 Eylül 1862, Barselona), İspanyol iktisatçı ve edebiyatçı. Oda a la patria (1832; Anavatana Od) adlı şiiri, 19. yüzyıl Katalan edebiyatında yeniden doğuş hareketinin başlangıcı sayılır.

Madrid’de Gaspar Remisa bankacılık kuruluşunda çalıştıktan (1830-41) sonra, kraliyet ailesinin hazine idarecisi ve mali işler sorumlusu oldu. Derin bir yurtseverlik duygusunu yansıtan yapıtları, tarih alanına romantik bir yaklaşımın ilk örnekleriydi. Aribau ayrıca romantik akımın en önemli süreli yayınlarından El Europeo’nin ve İngiliz romancı Sir Walter Scott’ın ortaçağ hayranlığını güçlü bir biçimde yansıtan El vapof un yayın yönetmenleri arasında yer aldı. Ününü sağlayan Oda a la patriayı Katalanca kaleme aldı. Dönemin düşünsel eğilimlerini yerli geleneklerle birleştirmeyi amaçlayan yapıt, bölgecilik duygularını savunur. Ari-bau, Manuel de Rivadeneyra ile birlikte, İspanyol edebiyatının önemli yapıtlarını bir araya getirme amacıyla kapsamlı bir çalışmaya girerek, ünlü Biblioteca de autores espanoles’in (İspanyol Yazarlar Kitaplığı) ilk dört cildini yayımladı (yapıt 1880’de tamamlandığında 71 cilt tutuyordu).


Leave A Reply