Böyle Dümdüz Arkadaşlık İsterim Ne demektir? Deyimin Anlamı ve Hikayesi

0
Advertisement

Böyle Dümdüz Arkadaşlık İsterim ne demektir, ne anlama gelir? Böyle Dümdüz Arkadaşlık İsterim deyiminin anlamı ve hikayesi nedir?

Böyle Dümdüz Arkadaşlık İsterim Anlamı;

Bu deyim, “dost olacaksak, doğru sözlü olup doğru iş yapalım, birbirimize karşı dürüst olalım” anlamında kullanılır.

Böyle Dümdüz Arkadaşlık İsterim

Deyimin Hikayesi;

Aslan ile yılan dost olmuşlar. Yedikleri içtikleri ayrı gitmezmiş. Bir gün ormanda dolaşırken önlerine bir ırmak çıkmış. Yılan korkuyla “Eyvah” demiş. “Ben buradan nasıl geçerim?” Aslan rahatmış: “Merak etme dostum” demiş.

“Biz yüzme biliriz. Sen sırtıma bin, birlikte geçeriz.” Yılan aslanın sırtına yapışmış. Aslan girmiş suya, ırmağı yarılamışlar ki, yılanın içindeki hain ortaya çıkmış, aslanın boynuna sarılıp sıkmaya başlamış. Aslan, yılanın şaka yaptığını zannetmiş önce. Ama bir de bakmış, durum ciddi. Güç bela nefes alan koca aslan yılana “Ah dostum. Sen beni boğup öldürmek istiyorsun. Tamam, canın sağ olsun. Ama şu tatlı yüzünü son bir kez olsun görmeme izin ver. Ondan sonra dilediğini yap” deyince yılan bu yakarışa dayanamamış. Suratını aslanın kocaman ağzının ortasına uzatmış. Aslan bir hamlede yılanın kafasını kapmış. Can havliyle ne kadar uğraşsa da kafasını aslanın ağzından kurtaramamış yılan. Bu halde ırmağın karşı yakasına geçen aslan-kuyruğunu titreterek can vermekte olan yılanı ırmağın kenarına upuzun yatırmış. Sonra geçip karşısına:

“Seni yılan seni” demiş: “Ben öyle eğri büğrü arkadaşlık istemem. İşte böyle dümdüz arkadaşlık isterim.”

Advertisement

Bu deyim, “dost olacaksak, doğru sözlü olup doğru iş yapalım, birbirimize karşı dürüst olalım” anlamında kullanılır.


Leave A Reply