Böyle Dümdüz Arkadaşlık İsterim Ne Demektir? Deyimin Anlamı ve Hikayesi

0
Advertisement

Bu makalede, “Böyle Dümdüz Arkadaşlık İsterim” deyiminin anlamını ve kökenini anlatıyoruz. Deyim, samimi ve sorunsuz bir arkadaşlık ilişkisini ifade etmek için kullanılan bir ifadedir.

Bu deyim, “dost olacaksak, doğru sözlü olup doğru iş yapalım, birbirimize karşı dürüst olalım” anlamında kullanılır. “Dümdüz arkadaşlık isterim” deyimi, kişinin samimi ve sorunsuz bir arkadaşlık ilişkisi arzuladığını ifade eder. Bu deyimdeki “dümdüz” kelimesi, karmaşık veya karmaşık olmayan ilişkilerden uzak, basit ve sorunsuz anlamına gelir.

“Dümdüz arkadaşlık isterim” ifadesi, genellikle karşılıklı güvene dayalı, samimi ve açık ilişkilerden hoşlanan insanların dile getirdiği bir istektir. Bu deyimi kullanan biri, arkadaşlıklarında samimiyetin ve dürüstlüğün önemli olduğunu vurgulamak isteyebilir. İlişkilerin karmaşıklığından ve yanlış anlaşılmaların ortaya çıkabileceği durumlardan kaçınmak isteyen biri, bu deyimi kullanarak ilişkilerini basit ve net tutmak istediğini ifade edebilir.

“Dümdüz arkadaşlık isterim” ifadesi, iki insan arasında herhangi bir romantik ilişki beklentisi olmadan, sadece dostluk ve samimiyet temelinde kurulan ilişkileri ifade etmek için de kullanılabilir. Böyle bir ilişki, karşılıklı anlayış, saygı ve destek üzerine inşa edilir ve her iki tarafın da birbirini olduğu gibi kabul ettiği bir ilişki şeklini yansıtabilir.

Böyle Dümdüz Arkadaşlık İsterim

Deyimin Hikayesi

Aslan ile yılan dost olmuşlar. Yedikleri içtikleri ayrı gitmezmiş. Bir gün ormanda dolaşırken önlerine bir ırmak çıkmış. Yılan korkuyla “Eyvah” demiş. “Ben buradan nasıl geçerim?” Aslan rahatmış: “Merak etme dostum” demiş.

Advertisement

“Biz yüzme biliriz. Sen sırtıma bin, birlikte geçeriz.” Yılan aslanın sırtına yapışmış. Aslan girmiş suya, ırmağı yarılamışlar ki, yılanın içindeki hain ortaya çıkmış, aslanın boynuna sarılıp sıkmaya başlamış. Aslan, yılanın şaka yaptığını zannetmiş önce. Ama bir de bakmış, durum ciddi. Güç bela nefes alan koca aslan yılana “Ah dostum. Sen beni boğup öldürmek istiyorsun. Tamam, canın sağ olsun. Ama şu tatlı yüzünü son bir kez olsun görmeme izin ver. Ondan sonra dilediğini yap” deyince yılan bu yakarışa dayanamamış. Suratını aslanın kocaman ağzının ortasına uzatmış. Aslan bir hamlede yılanın kafasını kapmış. Can havliyle ne kadar uğraşsa da kafasını aslanın ağzından kurtaramamış yılan. Bu halde ırmağın karşı yakasına geçen aslan-kuyruğunu titreterek can vermekte olan yılanı ırmağın kenarına upuzun yatırmış. Sonra geçip karşısına:

“Seni yılan seni” demiş: “Ben öyle eğri büğrü arkadaşlık istemem. İşte böyle dümdüz arkadaşlık isterim.”

Bu deyim, “dost olacaksak, doğru sözlü olup doğru iş yapalım, birbirimize karşı dürüst olalım” anlamında kullanılır.


Leave A Reply