William Faulkner Kimdir? Hayatı ve Eserlerinin, Kitaplarının Listesi

0
Advertisement

William Faulkner kimdir? Nobel Ödüllü yazar William Faulkner hayatı, biyografisi, eserleri, kitapları hakkında bilgi.

William Faulkner Kimdir? Hayatı ve Eserlerinin, Kitaplarının Listesi

William Faulkner; ABD’li yazardır (25 Eylül 1897, New Albany, Mississippi – 6 Temmuz 1962, Byhalia, Mississippi). Birini Dünya Savaşı’nda boyunun kısalığı yüzünden ABD Ordusu’na alınmadı, Kanada’ya gidip İngiliz Hava Kuvvetleri’ne katıldı.

Romantik şiirlerini toplayan kitabı The Morble Faun (Mermer Faun) 1924’te yayımlandı. 1925’te tanıştığı Sherwood Anderson bir askerin buruk romanı olan Soldier’s Pay’i (Askerin Ücreti) 1926 yazmaya özendirdiği gibi yayımlanmasını da sağladı. 1927’de Oxford’a dönüp çeşitli işlerde çalıştı. ‘Yoknapatawpha’ kasabası adı altında Oxford halkını dile getirdiği üçüncü romanı Sartoris (1929) ile yazar olarak gerçek sesini buldu. Bunu Ses ve Öfke (Sound and Fury) 1929, Döşeğimde Ölürken (As I Lay Dying) 1930, kısa öyküler kitabı These Thirteen (Şu Onüç) 1931, çağcıl dünyada kötülüğün acı ve ürkütücü bir görüntüsünü veren Kutsal Sığınak (Sanctuary) 1931, suç ve cezanın karmaşık bir incelemesi olan Ağustos Işığı (Light in August) 1932, Doctor Martino and Other Stories (Doktor Martino ve Öteki Öyküler) 1934, aralarında konumu Yoknapatawpha olmayan tek kitabı Pylon (Pilon) 1935 ve birçok yönden başeseri sayılan Absalom, Absalom (1936) izledi.

William Faulkner Kimdir? Hayatı ve Eserlerinin, Kitaplarının Listesi

Hollywood’a giderek bazı filmlerin senaryo çalışmalarına emek kattı. 1936-1948 arasında görece az yazdı. Biri dışında tümünü daha önce yayımlanan öykülerinin oluşturduğu The Unvanquished (Hiç Yenilmeyen) 1938; iki uzun öyküsünü içeren kitabı The Wild Palms (Yaban Palmiyeleri) 1939; “Snopes” ailesi üçlemesinin ilk romanı olan The Hamlet (Köy Evi) 1940; daha önce dergilerde yayımlanmış öykülerinden oluşan kitabı Go Down Moses (Yerin Dibine Bat Musa) 1942 ve Kutsal Sığınak’tan sonra onu yeniden yaygın başarıya ulaştıran Intruder in the Dust (Tozun İçindeki Yabancı) 1948-1949 Nobel Edebiyat Ödülü‘nü kazanan yazar, 1951 Ulusal Kitap Ödülü’nü ve iki de Pulitzer Ödülü (1955, ölümünden sonra 1963) aldı.

Advertisement

William Faulkner Kimdir? Hayatı ve Eserlerinin, Kitaplarının Listesi

Toplu polis öykülerini içeren kitabı Knight’s Gambit (Satrançta At Açmazı) 1949; tek sahne oyunu Reguiem for a Nun (Bir Rahibenin Cenaze Töreni) 1951; en uzunu, ancak en iyisi olmayan romanı A Fable (Bir Peri Masalı) 1954; “Snopes” ailesi üçlemesini tamamlayan The Town (Kent) 1957 ve The Mansion (Köşk) 1959 çocukluk özlemini buruk bir gülmeceyle dile getiren ve ölümünden az önce yayımlanan son romanı The Reivers (Yumurcaklar) 1962.

Kaynak 2, William Faulkner; (1897-1962)

Tanınmış Amerikalı bir romancı ve hikayecidir. Mississippi eyaletinde Ripley’de doğdu. Dört erkek kardeşten en büyüğü olan William Faulkner, Birinci Dünya Savaşı’na kadar öğrenimine devam etti. Savaşa havacı olarak katıldı, Fransa’ ya gitti.

Savaştan sonra memleketine dönüp üniversite öğrenimine başladı. Bir yandan da badanacılıkla hayatını kazanmaya çalışıyordu. Bir kere de postacılığı denedi. Fakat gelen mektupları yerlerine götürecek yerde kitap okumaya daldığı için kısa bir süre sonra işinden kovuldu. New Orleans’a gitti. Orada ünlü yazar Sherwood Anderson’dan yardım gördü. İlk romanını o sıralarda yazdı.

Faulkner, ondan sonra iki roman daha yazdıysa da, bunlar eleştirmeciierce beğenilmekle beraber, yazarına pek bir şey kazandırmadı. Faulkner’in kendine öz üslûbunu anlamakta okurlar zorluk çekiyorlardı. William Faulkner sadece yazarlıkla hayatını kazanamayacağını anlayınca bir fabrikanın gece bekçiliğini de üzerine aldı. Fabrikada çalıştığı sırada “Sanctuary” (Sığınak) adındaki dördüncü romanını yazdı. Bu eser Faulkner’in ilk şöhretini sağladı.

Faulkner 1949’da Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. 1955’de de “A Fable” (Bir Efsane) adındaki romanıyla Pulitzer Roman Ödülünü aldı. Yazar, hâlen Oxford’daki çiftliğinde oturmaktadır. Sabahları yazı yazar, öğleden sonraları çiftliğinin işleriyle uğraşır. Romanlarını el yazısıyla yazar, üslûbu çapraşıktır. Onun büyük romanlarını anlayabilmek için bir kere okumak kâfi gelmez. Eserlerinde çoğunlukla Amerika’nın güney bölgesinde yaşayanların dertlerini temel olarak kullanır, Güney’in modernleşme ve maddeciliğe yönelme çabaları içinde kaybolmaya mahkûm olan törelerini anlatır.

Advertisement


Leave A Reply