Bulancak Nerededir?

0

Bulancak nerededir? Bulancak hangi ilimize bağlıdır? Bulancak ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

BulancakBulancak; Giresun İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Kovanlık), 45 köyü vardır. İlin kuzeybatısında; kuzeyden Karadeniz, doğudan Merkez, batıdan Piraziz, güneydoğu ve güneyden Dereli ve Sivas’ın Koyulhisar ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

Dağlar, güneyden kuzeye, Karadeniz kıyılarına doğru alçalır. Yükselti 3.000 m’nin üzerine çıkar (Bektaş ve Karagöl yaylaları ünlüdür). Dik yamaçlardan kaynaklanan, dar ve derin vadilerden akan küçük, kısa akışlı sular, Karadeniz’e dökülür. Pazar Suyu en önemli ırmaktır. Karadeniz iklimi egemendir. Yazlar serin, kışlar ılıman, her mevsim yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 13-14°C, yağış tutarı 1.412 mm’dir. Yükselti arttıkça sıcaklık düşer. 3.000 m’de sürekli karla örtülü tepeler vardır. Kıyı boyunca kayın, meşe, kestane, kızılağaç, fındık ve gürgen ağaçlarından oluşan ormanlar, yükselti artışına bağlı olarak karaçam, sarıçam, köknar, ladin ve kayından oluşan karışık ormanlara dönüşür. Ekonomi tarım ve hayvancılık dayanır. Mısır, fasulye, fındık, çay ve elma yetiştirilen başlıca tarım ürünleridir. Koyun, keçi ve sığır beslenir. Kıyıda balıkçılık yapılır. Fındık en önemli gelir kaynağıdır. 600-700 m yükseltiye kadar fındık bahçeleri yaygındır.

Ordu-Giresun Karayolu üzerinde, Karadeniz kıyısında kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 15 km uzaklıktadır. 1934’te ilçe oldu.


Leave A Reply