Bülbülü Öldürmek Kitap Özeti, Karakter Analizi, Harper Lee

0
Advertisement

Harper Lee’nin Bülbülü Öldürmek (To Kill a Mockingbird) isimli ünlü kitabının özeti, karakterlerinin analizi, kitap hakkında bilgi.

bülbülü öldürmek

Bülbülü Öldürmek

To Kill a Mockingbird (Bir Bülbül Öldürmek) adlı roman, Harper Lee tarafından yazılmıştır ve 1930’ların Güney Amerika’sında geçen bir hikâyeyi anlatmaktadır. Anlatıcısı olan bir çocuğun gözünden yazılmış olan roman, insanlar arasında adalet ve haksızlık konularını ele almaktadır.

Roman, küçük bir kasabadaki bir çocuğun hayatını anlatmaktadır. Anlatıcı olan çocuk, bir avukat olan babası Atticus Finch ile birlikte yaşamaktadır. Atticus, bir zenci adamın suçsuz olduğunu kanıtlamaya çalışırken, kasabadaki insanlar tarafından suçlanır ve hakaret edilir. Anlatıcı çocuk, bu olayları gözlemler ve babasının adaleti savunmasından etkilenir.

Ayrıca, anlatıcı çocuk, bir zenci çocuğun da yaşadığı kasabada yaşamını sürdürür ve iki çocuk arasında dostluk kurulur. Anlatıcı çocuk, ayrıca bir kadının da kasabada yaşadığını ve kasabadaki insanların ona karşı tutumlarını gözlemler.

To Kill a Mockingbird (Bir Bülbül Öldürmek) adlı roman, insanlar arasında adalet ve haksızlık konularını ele alarak, aynı zamanda insanların birbirlerine karşı oluşturdukları yargıları da sorgulamaktadır. Roman, ayrıca çocukluk döneminde kazanılan düşüncelerin ve tutumların, yetişkinliğe geçiş sürecinde nasıl etkilediğini de anlatmaktadır.

Advertisement

To Kill a Mockingbird (Bir Bülbül Öldürmek) adlı roman, 1930’ların Güney Amerika’sında geçen bir hikâyeyi anlatmaktadır ve anlatıcısı olan bir çocuğun gözünden yazılmıştır. Roman, insanlar arasında adalet ve haksızlık konularını ele almaktadır.

Olay örgüsü şöyle olabilir:

Atticus Finch, bir avukat olarak çalışmaktadır ve küçük kızı Jean Louise (Scout) ile birlikte yaşamaktadır. Atticus, adaleti ve hakkaniyeti ön planda tutan bir kişidir.

Atticus, bir zenci adamın suçsuz olduğunu kanıtlamaya çalışırken, kasabadaki insanlar tarafından hakaret edilir ve suçlanır. Bu olaylar sonucunda, Atticus çocuklarına adalet ve insan hakları konuları hakkında bilgi vermeye çalışır.

Scout, bir zenci çocuğun da yaşadığı kasabada yaşamını sürdürür ve iki çocuk arasında dostluk kurulur. Scout, aynı zamanda bir kadının da kasabada yaşadığını ve kasabadaki insanların ona karşı tutumlarını gözlemler.

Atticus, zenci adamın suçsuz olduğunu kanıtlamaya çalışırken, kasabadaki insanlar tarafından hakaret edilir ve suçlanır.

Karakter Analizi

To Kill a Mockingbird (Bir Bülbül Öldürmek) adlı romanın ana karakterlerinden bazılarını aşağıda karakter analizi şeklinde sıralayabilirim:

Advertisement

Atticus Finch: Romanın anlatıcısı olan çocuğun babasıdır ve bir avukat olarak çalışmaktadır. Atticus, adaleti ve hakkaniyeti ön planda tutan bir kişidir. Zenci bir adamın suçsuz olduğunu kanıtlamaya çalışırken, kasabadaki insanlar tarafından hakaret edilir ve suçlanır. Atticus, yaptığı bu davranışından dolayı çocuklarına örnek olmaya çalışır ve onlara adalet ve insan hakları konuları hakkında bilgi verir. Atticus, ayrıca ailesine ve çocuklarına karşı sevgi dolu ve saygılı bir babadır.

Jean Louise Finch (Scout): Romanın anlatıcısıdır ve Atticus’un küçük kızıdır. Scout, ailesinin zor koşulları altında yaşadığını ve annesi ile babasının çok çalıştığını gözlemler. Scout, aynı zamanda bir zenci çocuğun da yaşadığı kasabada yaşamını sürdürür ve iki çocuk arasında dostluk kurulur. Scout, Atticus’un adaleti savunmasından etkilenir ve bu olaylar sonucunda insanlar arasında adalet ve haksızlık konularını daha da derinden anlamaya başlar. Scout, ayrıca bir kadının da kasabada yaşadığını ve kasabadaki insanların ona karşı tutumlarını gözlemler. Bu olaylar sonucunda, Scout insanlar arasında yargılama ve ayrımcılık konularını da daha iyi anlar ve bu konulara karşı daha duyarlı hale gelir.

Harper Lee

Harper Lee, 26 Nisan 1926 tarihinde Monroeville, Alabama’da doğmuş olan ABD’li yazar ve avukattır. Harper Lee, To Kill a Mockingbird (Bir Bülbül Öldürmek) adlı romanı ile tanınmıştır. Bu roman, 1930’ların Güney Amerika’sında geçen bir hikâyeyi anlatmaktadır ve anlatıcısı olan bir çocuğun gözünden yazılmıştır. Roman, insanlar arasında adalet ve haksızlık konularını ele almaktadır.

Harper Lee, To Kill a Mockingbird (Bir Bülbül Öldürmek) adlı romanının yayınlanmasının ardından, hem ABD hem de dünya çapında büyük bir başarı elde etmiştir. Roman, Pulitzer Ödülü’nü kazanmıştır ve dünya çapında milyonlarca kez satılmıştır. Harper Lee, ayrıca American Academy of Arts and Letters tarafından verilen National Medal of Arts ödülünü de almıştır.

Harper Lee, 3 Şubat 2016 tarihinde Monroeville, Alabama’da hayatını kaybetmiştir.


Leave A Reply