BUN (Kan Üre Azotu) Nedir? BUN Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

0
Advertisement

BUN (Kan Üre Azotu) nedir, ve vücutta neden birikir? BUN testi nasıl yapılır ve BUN yüksekliği ne anlama gelir, nedenleri nelerdir?

BUN (Kan Üre Azotu) Testi Nedir?

Bir BUN veya kan üre azot testi, böbrek fonksiyonunuz hakkında önemli bilgiler sağlayabilir. Böbreklerinizin asıl işi, vücudunuzdaki atık ve fazla sıvıyı atmaktır. Böbrek hastalığınız varsa, bu atık maddeler kanınızda birikebilir ve yüksek tansiyon, anemi ve kalp hastalığı gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Dünya Böbrek Günü Nedir? Amacı ve Hedefleri Nelerdir?

Kaynak : pixabay.com

Test kanınızdaki üre azot miktarını ölçer. Üre azotu, kanınızdaki böbrekleriniz tarafından alınan atık ürünlerden biridir. Normal BUN seviyelerinden daha yüksekse, böbreklerinizin verimli çalışmadığının bir işareti olabilir.

Erken böbrek hastalığı olan kişilerde herhangi bir belirti olmayabilir. BUN testi, tedavinin daha etkili olabileceği durumlarda böbrek problemlerinin erken bir aşamada ortaya çıkmasına yardımcı olabilir.

BUN Testi Neden Yapılır?

BUN testi genellikle kapsamlı bir metabolik test adı verilen bir dizi testin parçasıdır ve böbrek hastalığı veya bozukluğunun teşhisine veya izlenmesine yardımcı olmak için kullanılabilir.

Doktorunuz rutin kontrolün bir parçası olarak veya böbrek probleminiz varsa veya risk altındaysanız BUN testi isteyebilir. Erken böbrek hastalığının genellikle herhangi bir belirti veya semptomu olmamasına rağmen, bazı faktörler sizi daha yüksek bir risk altına sokabilir. Bunlar şunları içerir:

Advertisement
  • Ailede böbrek problemleri öyküsü
  • Şeker hastalığı
  • Yüksek tansiyon
  • Kalp hastalığı

Buna ek olarak, daha sonraki evrede böbrek hastalığı semptomları yaşıyorsanız BUN seviyeleriniz kontrol edilebilir:

  • Tuvalete sık sık gitme ihtiyacı
  • Kaşıntı
  • Tekrarlayan yorgunluk
  • Kollarında, bacaklarında veya ayaklarında şişlik
  • Kas krampları
  • Uyku problemi

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Normal BUN seviyeleri değişkenlik gösterebilir, ancak genellikle yüksek düzeyde kan üre azotu, böbreklerinizin doğru çalışmadığını gösterir. Ancak, anormal sonuçlar her zaman tedavi gerektiren bir tıbbi durumunuz olduğunu göstermez. Normal BUN seviyelerinden daha yüksek dehidrasyon, yanıklar, belirli ilaçlar, yüksek protein diyeti veya diğer faktörlerden kaynaklanabilir. Sonuçlarınızın ne anlama geldiğini öğrenmek için doktorunuz ile görüşün.

BUN testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

BUN testi, böbrek fonksiyonunun yalnızca bir ölçüm tipidir. Doktorunuz böbrek hastalığınızdan şüpheleniyorsa, ek testler önerilebilir. Bunlar, böbrekleriniz tarafından filtrelenen bir başka atık ürün olan kreatinin ölçümü ve böbreklerinizin kanı ne kadar iyi filtrelediğini tahmin eden bir GFR (Glomerüler Filtreleme Hızı) adı verilen bir testi içerebilir


Leave A Reply