Burundi Nerededir? Özellikleri, Konumu, Tarihi, Ülkeler Rehberi

0
Advertisement

Burundi ile ilgili bilgi, başkenti, yönetim biçimi, ekonomisi, haritası, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu, tarihi hakkında bilgi.

burundi

Kaynak: pixabay.com

BURUNDİ;

  • Yüzölçümü: 27.834 km2.
  • Başkenti: Bujumbura.
  • Dil: Kirundi, Fransızca. Bantu dillerinden Kirundi ile Fransızca, ülkenin resmi dilleridir. Ayrıca Svahili dili de, ticaret alanında yaygın olarak kullanılır.
  • Din: Hristiyanlık (% 63 Katolik, %5 Protestan), doğal dinler (% 31), Müslümanlık (% 1).
    Halkın büyük bölümü Hristiyandır. Nüfusun % 63’ünü Katolikler, % 5’ini Protestanlar, % l’ini Müslümanlar oluşturur. Geri kalan bölüm, doğal Afrika dinlerine bağlıdır.
  • Para birimi: 1 Burundi frankı =100 santim
  • Başlıca kentleri: Kitega, Muyinga, Ngozi, Kayanza, Kirundo, Bubanza.

Orta Afrika’da devlettir. Ekvator’un güneyinde; kuzeyden Ruanda, doğudan ve güneyden Tanzanya, Tanganika Gölü; batıdan Kongo Demokratik Cumhuriyeti (eski Zaire) ile çevrilidir. Afrika’ nın en küçük devletlerinden olan Burundi’nin denizle bağlantısı yoktur. Ülke sınırlarının büyük bölümünü, ırmaklar ve Tanganika Gölü gibi doğal sınırlar oluşturur.

Yüzey Şekilleri;

Engebeli yüzey yapısı, yüksek yaylalardan oluşan bir zincirle kaplıdır. Yaylalar; gnayns, şist, kumtaşı, kuvarsit gibi eski kayalardan oluşur. Yükseltilerin büyük bölümü 1.500 m’nin üzerindedir. Yaylaların batısına düşen Great Rift Vadisi’nde Tanganika Gölü’nün deniz düzeyinden yüksekliği 773 m’dir. Tanganika Gölü’ nün doğu kıyılarında ve Ruzizi Vadisi’nde dar bir alüvyonlu ova uzanır (yüksekliği 900 m). Ovanın doğusunda hızla yükselen alan, Kongo, Nil su bölümü çizgisinin kuzey-güney ekseninde (Mugamba Bölgesi) 2.100-2.700 m’ ye ulaşır. Su bölümü çizgisinin doğusunda, doğuya ve güneydoğuya doğru yükselti giderek azalır. Victoria Gölü’ nde son bulan bu alçalış, yine de 900 m’nin altına inmez. Nil’in güney uçtaki kaynağı kabul edilen Kagero Irmağı’nın kollarından biri, Burundi topraklarındadır. Kuzeyde Ruanda sınırında sığ gölgelerle örtülü vadiler uzanır.

burundi

Kaynak: pixabay.com

İklimi;

Ülke, Ekvator yakınında yer almasına karşın, yükseltinin fazla oluşu iklimi yumuşatır. Yıllık yağış tutarı 790-1460 mm arasında değişir. Yüksek kesimler daha bol, güneydoğuyla Tanganika Gölü kıyıları daha az yağış alır. Genellikle haziran, temmuz, ağustos aylarında görülen kuraklık, ürünlere zarar verdiğinden kıtlığa yol açar. Sıcaklık ortalaması, Tanganika Gölü çevresinde 23°C, Kongo, Nil su bölümü çizgisinde 17°C’yi bulur.

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar;

Büyük bölümü savanlarla kaplı olan ülkede, yer yer orman ve çayırlıklar da göze çarpar. Ormanlık alanların büyük bölümü ortadan kaldırıldığından, yeniden ağaçlandırma programı uygulanmaktadır. Ülkede yaşayan hayvanlar arasında fil, suaygırı, timsah, leopar, Afrika yabandomuzu ve çeşitli av kuşları sayılabilir. Ekim alanlarının artması, hayvan türlerinin azalmasına yol açmaktadır.

burundi

Kaynak: pixabay.com

Ekonomisi:

Tarım ve Hayvancılık: Tüketime dönük ürünlerin başlıcaları monyak, mısır, kurufasulye; ticari muz, yerfıstığı, kahve, pamuktur. Tarımsal üretimin artırılması ve çeşitlendirilmesi çabalar sonucu soya, şekerkamışı ve palmiye üretiminde gelişme sağlanmıştır.

Advertisement

360 bin baş sığır, 870 bin keçi, 400 bin koyun, 90 bin domuz, canlı hayvan varlığını oluşturur. 10 bin kişinin uğraştığı balıkçılıktan yılda 14 bin ton ürün elde edilir.

Endüstri. Çimento, dokuma, tarım ürünlerinin işlenmesi ve dışalım girdilerinin montajına dayanan malları, dokuma, dış yardımla geliştirilmektedir.

Doğal Kaynaklar: En önemli mineral kaynakları kalay ve nikeldir. Ayrıca küçük miktarlarda tungsten, altın, tantalyum ve vanadyum yatakları vardır.


Leave A Reply