Büyük Köpek Takımyıldızı (Canis Major) Özellikleri, Efsanesi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Büyük köpek takımyıldızı (Canis Major) gökyüzünde nerede bulunur? Efsanesi, özellikleri, içerdiği yıldızlar hakkında bilgiler

büyük köpek takımyıldızı

Kaynak: wikipedia.org

Büyükköpek Takımyıldızı, Güney yarıkürede bulunan takımyıldızıdır. Orion’un güneyinde ve Tavşan’ın (Lepus) batısında yer alır. Gökyüzünün en parlak yıldızı olan Akyıldız (Sirius) bu takımyıldızda yer alır. Yıldızları, arka ayakları üzerine oturmuş ve Tavşan’a doğru pençesini uzatmış bir köpek biçimini anımsatır. Sirius, köpeğin burnunu; 1. kadirden Adhara ile 2. kadirden yıldızı vardır. Bu nedenle, Sirius olmasa da takımyıldız parlaklık bakımından yine de önemli bir yer tutar. Nitekim takımyıldızda, 41 yıldız çıplak gözle görülebilir.

Büyük Köpek takımyıldızı, bir tavşanı kovalayan büyük bir köpeği oluşturur; tavşan, Lepus takımyıldızı ile temsil edilir; Bu tasvirde ayrıca Canis Minor takımyıldızı ile temsil edilen daha küçük bir köpek var. Takımyıldızı, dünyanın gece gökyüzündeki en parlak yıldız olan Sirius olmak üzere 8 ana yıldızdan oluşur.

Takımyıldız, Batlamyus tarafından kataloglanan eski takımyıldızlardan biridir ve hem kuzey hem de güney yarımkürede, ilkinde Aralık ayından Mart ayına kadar, ikincisinde ise Kasım ve Nisan ayları arasında görülebilir.

  • Canis Major, Latince’de ‘büyük köpek’ anlamına gelir.
  • Orion takımyıldızını takip eden iki köpekten; Canis Major daha büyük olanıdır.
  • Gökyüzündeki en parlak yıldız olan Sirius’u barındırır
  • Takımyıldız, Orion takımyıldızları grubuna aittir.
  • Büyük Köpek Cüce Gökadası, açık küme Messier 41 ve çarpışan sarmal gökadalar NGC 2207 ve IC 2163 gibi kayda değer derin gök cisimleri onun sınırları içinde bulunur.

Büyük Köpek Takımyıldızı

Efsane

Mitolojide, Canis Major genellikle, peşinde koştuğu her şeyi eninde sonunda yakalamaya mahkum olan, dünyanın en hızlı köpeği olan Laelaps ile ilişkilendirilir. Zeus, Laelaps’ı Europa’ya hediye olarak hedefini asla ıskalamayacak bir ciritle birlikte vermişti.

Advertisement

Bununla birlikte, Europa’nın kendisi, sihirli mızrakla ava çıkan kocası Cephalus tarafından yanlışlıkla öldürüldüğü için, hediyenin talihsiz bir hediye olduğu ortaya çıktı. O yolculukta Cephalus, Laelaps’ı sorun çıkaran bir tilkiyi avlaması için Boetia’daki Thebes’e götürmüştü. Tilki sıradan bir tilki değildi, çünkü son derece hızlıydı ve Laelaps peşine düştüğü her şeyi yakalamaya mahkum olduğundan, tilkinin kaderi asla yakalanmamaktı.

Köpek ve tilki arasındaki yarış hiç bitmezdi ve Zeus’un kendisi bundan bıktı ve sonunda her iki hayvanı da taşa çevirerek kovalamacalarını sonlandırdı. Daha sonra, Laelaps’ın yıldızların arasında ölümsüzleştirilmeyi hak ettiğine karar verdi ve böylece onu büyük avcı Orion’un yanına gece gökyüzüne yerleştirdi ve böylece Büyük Köpek takımyıldızını doğurdu.

Takımyıldızı

Büyük Köpek takımyıldızı, güney gökyüzünün ilk çeyreğinde yer alır ve -90 ila +60 derece enlemleri arasında görünür. Columba, Lepus, Monoceros ve Puppis takımyıldızlarına komşudur.

Oluşturduğu 8 ana yıldızdan dört gök cismi vardır: Sirius, takımyıldızın ve dünyanın gece göğünün en parlakı; Takımyıldızın en parlak ikinci ve dünyanın gece göğünün bütününde en parlak 24. Adhara; Önümüzdeki 100.000 yıl içinde sonunda bir süpernova olacağı tahmin edilen sarı-beyaz bir süperdev olan Wezen; ve Arapça adı doğrudan ‘müjdeci’ olarak tercüme edilen mavi-beyaz bir dev olan Mirzam.


Leave A Reply