Büyük Okyanus (Pasifik Okyanusu) Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Büyük Okyanus ve ya diğer adı ile Pasifik Okyanusu hakkında kısa ve özet bilgiler ve okyanusa kıyısı olan ülkeler listesi.

Büyük Okyanus (Pasifik Okyanusu) Hakkında Bilgi

Büyük Okyanus (Pasifik Okyanusu) Hakkında Bilgi

Dünyanın en büyük okyanusudur. Bir diğer adı Pasifik Okyanusudur. Bir yandan Kuzey ve Güney Amerika, öte yandan Asya ve Avustralya arasında bulunur. Kuzey ve Güney kutup bölgelerine kadar uzanır. Yüzölçümü dünyadaki bütün karaların yüzölçümü toplamından daha büyük olan Büyük Okyanus, yeryüzünün üçte birinden çoğunu kaplar.

Pasifik Okyanus Haritası

Kıyı denizlerini katmadan hesaplanırsa bu muazzam okyanusun yüzölçümü 164.000.000 km2 dır. Yeryüzündeki karaların yüzölçümünün 149.000.000 km2 olduğunu düşünmek Büyük Okyanus’un inanılmaz büyüklüğü hakkında bir fikir edinmeye yeter. Büyük Okyanus’un kuzey-güney doğrultusundaki uzunluğu 14.000 km., doğu-batı doğrultusundaki uzunluğu 17.000 km. kadardır.

Büyük Okyanus’un doğu ve batı kıyıları birbirinden büyük ayrılık gösterir. Doğu kıyılarının oldukça düz bir uzanışı vardır, girinti-çıkıntılar pek azdır. Buna karşılık, batı kıyıları son derece girintili-çıkıntılıdır, bu kesimde birçok ada bulunur. Batı ve kuzeydeki adalar, birçok kıyı denizleri meydana getirir (Güney Çin Denizi, Ohotsk Denizi, Bering Denizi, gibi). Büyük Okyanus’ta ki sayısız adalar batı kesiminde toplanmıştır. Buradaki takımadaların en önemlileri Mikronezya, Melanezya, Polinezya’dır.

Advertisement

Büyük Okyanus‘un derin yerleri kara parçaları yakınlarında, büyük çukurlar halindedir. Bu çukurların derinliği birçok yerlerde 7.000 metreyi aşar. En derin yerler Filipin Adaları, Japonya, Mariana Adaları ve Yeni Zelanda yakınlarındadır. Dünya denizlerinin en derin yeri Filipinler yakınındaki çukurdadır. Buradaki Emden Çukuru’nun derinliği 10.793 metre olarak tespit edilmiştir. Mariana Adaları yakınındaki, çukurun en derin yeri 9.636 metre, Yeni Zelanda yakınındaki çukurun en derin yeri de 9.427 metredir, Kıyı denizleriyle birlikte hesaplanmak şartı ile Büyük Okyanus’un ortalama derinliği 4.000 metredir.

Büyük Okyanusa kıyısı olan ülkelerin listesi:

Avustralya
Brunei
Kamboçya
Kanada
Şili
Çin
Kolombiya
Kosta Rica
Ekvador
El Salvador
Mikronezya Adaları
Fiji
Guatemala
Honduras
İndonezya
Japonya
Kiribati
Kuzey Korea
Güney Korea
Malezya
Marshall Adaları
Meksika
Nauru
Yeni Zellanda
Nikaragua
Palau
Panama
Papua Yeni Gine
Peru
Filipinler
Rusya
Samoa
Singapur
Solomon Adaları
Tayvan
Tayland
Doğu Timor
Tonga
Tuvalu
Amerika Birleşik Devletleri
Vanuatu
Vietnam

Büyük okyanus ile atlas okyanusu’nu birbirine bağlayan kanalın adı nedir? = Panama Kanalı


Leave A Reply