Büyük Söz Söylemek Ne demektir? Deyimin Anlamı Hikayesi ve Cümleler

0

Büyük söz söylemek ne demektir? Büyük söz söylemek deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır? Büyük söz söylemek ile ilgili cümleler.

Büyük Söz Söylemek Anlamı;

Başkasının düştüğü kötü duruma düşmeyeceğini söyleyerek övünmek anlamında kullanılan bir deyimdir.

Büyük Söz Söylemek

Benzer Bir deyim de “büyük sözüme tövbe” dir. Bu deyimin anlamı ise bir konuda çok kesin konuşulduğunda tersi bir durumun başa gelmemesi dileğini belirten bir sözdür.
Örnek Cümle; ‘Büyük sözüme tövbe, hatır ve hayalime bile getiremem.’ -S. M. Alus.

Büyük söz ile ilgili bir de atasözümüz vardır. “Büyük lokma ye ama büyük söz söyleme” diye. Bu atasözünün anlamı; başaramayacağın, sonuçlandıramayacağın bir konuda kesin sözler söylemedir.

Deyimin Hikayesi;

Nasrettin Hoca, çok sıcak bir yaz günü bir ceviz ağacının altına oturmuş, dinleniyormuş. Etrafı seyrederken birden gözleri hemen oracıktaki kabak tarlasına takılmış, kendi kendine:

“İncecik bir otun ucunda kocaman kabak yetişiyor. Şu koskoca ceviz ağacının kalın, sapasağlam dallarındaki meyve ise pek ufak. Ne garip iştir böyle” diye söyleniyormuş ki tam bu sırada başına bir ceviz düşmüş.

-Aman Allahım, başım delindi,
diye yerinden fırlamış. Hemen kafası dank etmiş, başlamış Allah’a yalvarmaya:
– Bağışla ya Rabbim, tövbe. Bir daha senin işine karışıp büyük söz söylemem. Ya ağaçta ceviz yerine kabak olsaydı. Halim ne olurdu?

Bu deyim, kaderle, fıtratla ilgili olarak Allah’ın tasarrufuna karışmak, kusur bulmak ya da başkasının başına gelen kötü durum kişinin kendi başına da gelebileceği, onun için onunla alay etmenin ya da kınamanın doğru olmadığı anlamında kullanılır.

Cümle İçinde Kullanımı;

  • Ben sınava hazırlanırken o hep büyük sözler söylemişti, şimdi onu da gördük ki kazanamadı.
  • Büyük söz konuşmanın ne sana ne de başkasına faydası olmaz.
  • Büyük söz söyleyen insanların sonları kınadıkları kişiden çok daha kötü oluyor.
  • Büyük söz söyleyemem ama kazanacağımı düşünüyorum.
  • Anneannem her zaman bizleri büyük söz söyleme diyerek uyarır, Büyük lokma ye ama büyük söz söyleme atasözünü hatırlatırdı.
  • Ben o duruma düşseydim boşanırdım diye büyük söz söyledi, kendisi benden beter oldu ama boşanamıyor.

Leave A Reply