Büyükelçi Kime Denir? Büyükelçi Ne İş Yapar? Nerede Çalışır? Nasıl Olunur?

0
Advertisement

Büyükelçi nedir, kime denir? Büyükelçiler nerelerde çalışırlar ve ne iş yaparlar? Büyükelçi nasıl olunur, çalışma ortamı nasıldır?

BÜYÜKELÇİ

Büyükelçi nedir?

Büyükelçiler, başkan veya liderin yerine hükümetine veya menşe ülkesini temsil eder. Büyükelçiler, aynı zamanda kendi ülkelerinde vatandaşlıklarını korurken yabancı bir ülkede çalışan kişileri tanımlayan daha genel bir terim olan diplomatlar olarak da bilinir.

Büyükelçiler tarafından ‘ev sahibi ülke’ olarak bilinen yabancı ülke, onların üssü olarak hizmet ediyor. Bu temelden hareketle, ticaret, askeri müdahaleler ve kültürel ilişkiler gibi belirli hükümet alanlarında uluslararası ilişkileri teşvik ederler.

Büyükelçiler aynı zamanda kendi ülkelerinden gelen yolculara yardım eder, dış politikayı anlatır ve mültecileri tehlikeli durumlardan tahliye eder. Büyükelçiler, kariyerlerinin hassas doğası gereği, kendilerine ev sahipliği yapan ülke ile vatanı arasında olumlu bir ilişki sürdürmek amacıyla görevlerini diplomatik bir tavırla yürütürler.

büyükelçi

Advertisement

Bir Büyükelçi ne yapar?

Büyükelçilerin dış ilişkilerle ilgili çok çeşitli sorumlulukları vardır. Her görev diplomatik bir şekilde yerine getirilerek, büyükelçinin anavatanının ihtiyaçlarını karşılamak ve o ülke ile olumlu bir ilişki sürdürmek için yapılır.

Bir büyükelçinin en önemli sorumluluklarından biri, ev sahibi ülkedeki herhangi bir ekonomik ve siyasi gelişmeyi kendi ülkesine bildirmektir. Özellikle ticaret politikaları alanında dış gelişmeyi iletmek için detaylı raporlar yazarlar. Büyükelçiler, ev sahibi ülke ile olan benzersiz ilişkileri nedeniyle, o ülke ile dış politikanın geliştirilmesine yardımcı olabilirler. Tüm bu eylemler, kendi ülkelerinin ev sahibi ülke içindeki çıkarlarını korumak içindir.

Bir büyükelçinin diğer bir sorumluluğu, menşe ülkesinin temsilcisi olarak hareket etmektir. Temsilci olarak, kendi ülkelerinin birçok siyasi, sosyal ve ekonomik platformdaki konumunu sunarlar. Ayrıca önemli siyasi liderlerle görüşür ve diğer diplomatları selamlar veya ağırlarlar.

Büyükelçi

Bir Büyükelçinin çalışma yeri nasıldır?

Büyükelçiler ülkeler arasındaki ilişkiyi yumuşatmaya çalışır. Bunu anlaşma müzakerelerine, göçmenlik tartışmalarına, uluslararası toplantılara (insani yardım programları veya dış yardım projelerini içerebilir), ziyafetler ve partilere katılarak yaparlar.

Büyükelçiler zamanlarının çoğunu ya personel, yabancı diplomatlar ya da ev sahibi ülke yetkilileri ile toplantılarda geçirirler. Ayrıca bir ofiste çok fazla zaman geçirirler, raporlar yazarlar ve uluslararası programları uygularlar.

Çalışma ortamı ülkeden ülkeye değişir. Yoksul ülkelerdeki bir büyükelçi, zengin bir ülkeden geliyorsa aşırı buldukları koşullardan zarar görebilir. Savaştan zarar gören ülkelerde, büyükelçiler iyi korunuyor olsalar da, kaldıkları süre boyunca tehlikeli durumlarla karşılaşabilirler.

Advertisement

Büyükelçiler de zengin ülkelere yerleştirilebilir, ancak o ülke ile kendi ülkeleri arasındaki gergin ilişkilerle uğraşmak zorunda kalabilir. Uluslararası ilişkilerin olumlu olduğu ülkelerde, büyükelçiler daha düzenli bir çalışma ortamından yararlanırlar.

Nasıl Büyükelçi Olunur?

Büyükelçi olmanın tek bir yolu olmadığından, bunu yapmak için gereken sürenin uzunluğunu kesin olarak belirtmek imkansız değilse de zordur. Bununla birlikte, bir büyükelçiliğe giden en yaygın yolu değerlendirmek ve bu en yüksek diplomatik hizmet düzeyine ulaşmak için gereken yolu ve süreyi tahmin etmek mümkündür.

Lisans Derecesi – dört yıl
ve / veya
Yüksek Lisans – iki yıl

sık sık, ancak zorunlu olarak değil, ardından:
Dış Hizmet stajı ve / veya gönüllü deneyimi – standart bir zaman aralığı yok

bunu takiben:
Muhtemelen bir büyükelçiliğe yol açan Dış Hizmet görevlileri – standart bir zaman dilimi yok
Bazı büyükelçiler, büyükelçiliğin üst düzey görevine atanmadan önce çeşitli Dış Hizmet rollerinde on yıldan daha az zaman harcayabilirler. Diğerleri kariyer diplomatları olabilir ve bir büyükelçi olmadan yirmi veya otuz yıl önce Dış Hizmette birden fazla pozisyonda görev alabilir.


Leave A Reply